16. července 2008 18:28 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Jedenáctou etapu Tour vyhrál Arvesen

Vítěz dnešní etapy.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vítěz dnešní etapy. | foto: ČTK

PAŘÍŽ Norský cyklista Kurt-Asle Arvesen dnes vyhrál jedenáctou etapu Tour de France a získal první letošní etapový triumf pro stáj CSC. Ve spurtu tří závodníků z dvanáctičlenné skupiny uprchlíků o milimetry porazil Švýcara Martina Elmigera.

Peloton se všemi závodníky z popředí celkového pořadí dojel do cíle ve Foixu se čtvrthodinovým zpožděním. Byl v něm i český reprezentant Roman Kreuziger, který je v celkovém pořadí stále jednadvacátý. Žlutý trikot si s minimálním náskokem udržel Australan Cadel Evans.

Peloton do dnešní etapy po dni volna vyrazil bez Španěla Moisese Duenase Nevada, který měl po čtvrté etapě pozitivní test na krevní doping EPO. Černý den pro jeho stáj Barloworld vyvrcholil odstoupením Itala Longa Borghiniho a Španěla Felixe Cardeňase, kteří dnešní etapu po pádu nedokončili.

Už po 35 kilometrech se z hlavního pole oddělila skupina uprchlíků, v níž však nebyl žádný kandidát na celkové prvenství, takže peloton zůstal v klidu. Kolegy z úniku chtěl při stoupání na Col de Portel opustit domácí Amael Moinard, který si vytvořil náskok půldruhé minuty, ale pak byl dostižen. Arvesen s dvěma dalšími závodníky nastoupil tři kilometry před cílem a vedoucí trojice si to rozdala o etapový triumf.

Hlavnímu poli zkusil odjet vítěz Tour z roku 2006 Oscar Pereiro ze Španělska, ale záhy ho peloton opět pohltil.

Výsledky - 11. etapa (167,5 km):

1. Arvesen (Nor.) 3:58:13, 2. Elmiger (Švýc.), 3. Ballan (It.) oba stejný čas, 4. Moerenhout (Niz.) -2, 5. Bočarov (Rus.) -11, 6. Fedrigo (Fr.), 7. Pozzato (It.), 8. Vaugrenhard (Fr.), 9. Wegmann (Něm.), 10. Velo (It.) všichni -14, ...74. Kreuziger (ČR) -14:51.

Průběžné pořadí:

1. Evans (Austr.) 46:42:13, 2. F. Schleck (Luc.) -1, 3. Vandevelde (USA) -38, 4. Kohl (Rak.) -46, 5. Meňšov (Rus.) -57, 6. Sastre (Šp.) -1:28, 7. Kirchen (Luc.) -1:56, 8. Cobo (Šp.) -2:10, 9. Ricco (It.) -2:29, 10. Jefimkin (Rus.) -2:32, ...21. Kreuziger -7:00.

ČTK

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na Lidovky.cz