Zatímco v kvalifikaci zabodoval s druhým nejlepším výkonem 815 centimetrů, ve finále zůstal jedenatřicetiletý Radek Juška podobně jako před pár dny koulař Tomáš Staněk za očekáváním.
Nejstarší účastník medailového klání skákal vyrovnaně, avšak ani jednou nepokořil osmimetrovou hranici. Se zápisem 783 centimetrů zaostal za postupem do užší osmičky o třináct čísel. Od poslední příčky, na níž překvapivě skončila dvojka světových tabulek Carey McLeod z Jamajky, ho dělil jediný centimetr. Titul obhájil řecký superfavorit Miltiadis Tentoglu se skočenými 848 centimetry. (zpravodajství z atletiky)
„Cítil jsem se líp než na kvalifikaci, ale bojovali jsme hlavně s větrem,“ prohlásil po závodě Juška. „A to nemají být výmluvy. Jen jsme museli hodně hlídat, abych nepřešlápnul. Vítr mi tak trochu pokazil, že jsem nešel kratší, frekvenční a rychlejší kroky, ale bylo to celé takové táhlejší.“
Stříbrný tokijský oštěpař Jakub Vadlejch si s kvalifikačním limitem 84 metrů nedělal přebytečné potíže. Hned v první sérii poslal náčiní na metu 85,63 a pohodlně postoupil do čtvrtečního finále.
Jeho olympijská představení zatím měla vzestupnou tendenci. Při své premiéře v Londýně skončil jako jedenadvacetiletý debutant hluboko v kvalifikaci, v Riu si polepšil do finále, ve kterém vybojoval osmé místo. V Tokiu byl jedním z medailistů.
„Svou kariéru připodobňuji ke stoupání po žebříku, takže teď nevidím jinou cestu, kam pokračovat dál, než na úplný vrchol. Hrozně rád bych tam vylezl,“ prohlásil Vadlejch směrem k Paříži už na jaře.
Skvělý reparát složila v opravách čtvrtky Lurdes Gloria Manuel, která se zlepšila oproti rozběhu téměř o sekundu a půl a z posledního postupového místa se posunula do semifinále.
Končí naopak Tereza Petržilková i Lada Vondrová. Na rozdíl od Tokia si semifinále olympiády nezaběhne ani překážkář Vít Müller. Stejně jako v rozbězích dvoustovky obsadili poslední místa i v opravách Eduard Kubelík, Ondřej Macík a Tomáš Němejc.
Přímý postup do semifinále patnáctistovky o jedno místo utekl Kristiině Sasínek Mäki. Češka, která byla v tokijském finále třináctá, skončila v rozběhu sedmá a ve středu ji čekají opravy.
Kanál ve Vaires-sur-Marne už opustili veslaři, aby zde mohla začít olympijská regata v rychlostní kanoistice. Trojnásobný mistr světa Martin Fuksa se den před první individuální jízdou na C1 představil v deblkánoi s mladším bratrem Petrem Fuksou. V rozjížďce skončili třetí, o jedno místo za přímým postupem do semifinále. Na stejné pozici dokončili i čtvrtfinále, což jim nakonec přeci jenom zajistilo semifinálovou místenku.
Ještě lépe si vedl deblkajak Jakub Špicar a Daniel Havel, který svoji čtvrtfinálovou jízdu po vlažnějším startu ovládl. (zpravodajství z rychlostní kanoistiky)
Výsledky českých sportovcůATLETIKA oštěp muži, kvalifikace: 7. Vadlejch 85,63 - postoupil do finále RYCHLOSTNÍ KANOISTIKA C2 500 m muži, rozjížďky: M. Fuksa, P. Fuksa – 3. místo – čeká je čtvrtfinále |