Úterý 20. října 2020svátek má Vendelín 13 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Jedna rána za 45 milionů korun. Harrison dostal za šaškárnu zaplaceno

David Haye bije Audley Harrisona | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy David Haye bije Audley Harrisona | foto: ČTK

LONDÝN Prohrát, naštvat fanoušky, pouze jednou naznačit nějaké umění ve svém oboru, strávit "v práci" necelých osm minut a přesto inkasovat 45 milionů korun? Že to není možné? Britský boxer Audley Harrison dokázal, že opak je pravdou.

O nejlepších profesionálních boxerech planety se s nadsázkou dá říct, že jsou nejlépe placenými sportovci světa. Vždyť v jakém jiném sportu můžete inkasovat za necelou hodinu práce i 30 milionů dolarů (cca 570 milionů korun)?

Rok 2010 v obrazech

V případě osmatřicetiletého Audleyho Harrisona sice nejde až o takovou závratnou sumu, přesto boxerští fanoušci pochybují, zda si svůj výdělek za poslední duel vůbec zaslouží. Harrison se loni 13. listopadu v Manchesteru utkal v boji o titul mistra světa těžké váhy organizace WBA s kontroverzním obhájcem Davidem Hayem. I když slovo "utkal" je v jeho případě až příliš silné...

Za duel měl vyinkasovat 1,5 milionů liber (cca 45 milionů korun). Jenže očekávaná a slovními přestřelkami vyostřená bitva se záhy změnila ve frašku. Haye soupeře k ničemu nepustil a ve třetím kole za bučení diváků duel ukončil. Na tom by nebylo nic divného, s vítězstvím třicetiletého šampiona se počítalo, ovšem statistici následně zjistili neuvěřitelnou věc. Za téměř osm minut zápasu (necelé tři tříminutová kola) zasadil dvoumetrový pořízek svému soupeři jeden jediný přesný zásah (proti téměř padesáti Hayeho).

"Jsem se svým výkonem spokojený, udělal jsme maximum. Před Davidem smekám," řekl Harrison. Jenže jeho sok mu paradoxně následně zavařil ještě jednou. Ihned po duelu přilil "Hayemaker" olej do ohně prohlášením, že si na vítězství ve 3. kole vsadil a stejný krok poradil i svým kamarádům a známým. Boxerský svět byl v šoku. Byl zápas domluvený? Kolik inkasoval Harrison za to, že padne ve 3. kole? Proto chtěl po souboji ukončit kariéru?

"Občas si na sebe vsadím. Beru to ale jako motivaci, nedělám to pro zisk," přiznal dříve i nejlepší český profesionál Lukáš Konečný. Problém ovšem byl, že na ostrovech mají boxeři sázet na své duely zakázáno. A tak Haye i Harrison museli na kobereček před představitele britské boxerské federace.

Harrisonovi hrozilo, že o svůj výdělek přijde. Nebylo moc fanoušků, kteří by si to nepřáli. Po necelých dvou měsících ale federace oznámila, že osmatřicetiletý borec nic špatného neprovedl a téměř 45 milionů korun si zaslouží. "Členové rady vyslechli pana Harrisona a přijali jeho vysvětlení. Dál se touto záležitostí nebudou zabývat," uvedla rada v prohlášení. Peníze tak olympijskému šampionovi ze Sydney 2000 zůstaly, špatná pověst ale také.

Harrisonovi před tribunálem pomohlo i to, že ještě před slyšením oznámil pokračování v profesionální kariéře. Otázkou zůstává, zda se ještě dočká velkého duelu. Po listopadové frašce mu jen šílenec zaplatí podobný balík peněz.

Antonín Vavrda

Autor

Antonín Vavrdaantonin.vavrda@lidovky.czČlánky

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...