24. března 2015 20:23 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Intelektuál Lin. Hvězda, jejíž úpadek odstartoval milionový přestup

Thomas Robinson z týmu Philadelphia 76ers brání Jeremyho Lina z Los Angeles... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Thomas Robinson z týmu Philadelphia 76ers brání Jeremyho Lina z Los Angeles... | foto: ČTK/AP

PRAHA Byl únor 2012 a ve Spojených státech vypukla Linmánie. Slavný basketbalový celek New York Knicks, který v posledních letech spíše stagnuje, postavil do zahajovací pětky na post rozehrávače Jeremyho Lina.

Mladý hráč v prvních 11 zápasech na nové pozici nastřílel v průměru skvělých 23 bodů za zápas a na svém kontě měl průměrně 9 přihrávek za utkání. V souboji se slavnými Lakers dokonce zaznamenal fantastických 38 bodů!

Šestadvacetiletý rodák z městečka Torrance v Kalifornii je v profesionálním sportu raritou: kromě toho, že vyniká na palubovkách, září i na akademické půdě. Podařilo se mu vystudovat nejslavnější americkou univerzitu Harvard.

Díky své všestrannosti se stal sledovanou celebritou. A to nejen v Americe, ale i v Asii. Byl prvním hráč taiwanského původu, jenž se prosadil v NBA.

Nezdar v týmu Rokets i Lakers

Po ukončení kariéry slavného Yao Minga chyběla v NBA osobnost, která by jako magnet přitahovala zájem Asiatů o nejslavnější basketbalovou soutěž... Až volné místo zaplnil Lin.

Po sezoně 2011/2012 měl hvězdnou kariéru Jeremyho Lina pozvednout velký přestup. Podepsal smlouvu na tří roky s týmem Houston Rockets za nevídaných 25 miliónů dolarů. Jenže v novém prostředí se mu rychle přestalo dařit. V loňské sezóně vytlačil Lina ze základní sestavy mladičký Patrick Beverly a při letní přestávce už Houston lákal na jeho pozici jiné hráče.

V Rokets se Lin neprosadil a zamířil do Los Angeles. Rockets spolu s ním Lakers odevzdali právo volby v 1. kole draftu. Tak moc se předraženého hráče chtěli zbavit.

Jeremy Lin z Los Angeles Lakers.
Jeremy Lin (vlevo) z Los Angeles Lakers.

Letošní sezónu v novém prostředí zahájil Lin v základní pětce Lakers, ale vzhledem ke špatným výsledkům poslal kouč Byron Scott nadějného basketbalistu znovu mezi náhradníky. Lakers již druhým rokem patří mezi nejhorší týmy v celé NBA. Ke smůle Lina na jeho pozici nastupuje výrazný nováček Clarkson. Spekuluje se proto, že Lin z Lakers v létě odejde.

Svou pozici v týmu přesto přijímá s pokorou. A kouč Scott ho občas pochválí. „V posledních pěti šesti zápasech hraje Jeremy velmi dobře jak v útoku, tak v obraně. Přestal věci příliš promýšlet a mnohem lépe distribuuje míč spoluhráčům,“ uznal kouč.

Hledání ztracené formy

Lin zřejmě cítí, že se jeho mise ve žluto-failovém dresu chýlí ke konci. S novináři o tom ale hovořit nechce: „Na otázky k příští sezóně budu odpovídat až v létě,“ řekl.

I jemu je nejspíš jasné, že pokud bude chtít i nadále působit v NBA, musí cenu za své služby podstatně snížit. 15 miliónů, které inkasuje za letošní ročník, je pro většinu klubů přespříliš.

„Nesnažím se výrazně měnit svou hru. V NBA nemáte kontrolu nad spoustou věcí, jako je třeba herní zatížení, ale když jsem na palubovce, tak chci hrát na 100 procent, abych mohl být spokojený se svým nasazením. Pamatuji si dobře na únor 2012 a na všechno, co se kolem mne tehdy dělo. Doufám, že to nebyl vrchol mé kariéry, že to nejlepší, co mě v basketbalu může potkat, je stále přede mnou. Nesmím ani na okamžik polevit v tréninku,“ řekl v rozhovoru s Lidovými novinami.

Podaří se mu skomírající kariéru v NBA zachránit?

Michal Sedláček

Adecco spol. s r.o.
BEROUN-OPERÁTOR VÝROBY – AŽ 30.000,- ZA MĚSÍC

Adecco spol. s r.o.
Praha, Středočeský kraj
nabízený plat: 20 000 - 30 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz