Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Sport

Zemřel Jerry West, předobraz loga NBA, pan střelec a legenda LA Lakers

Jerry West se podílel i na titulu LA Lakers v roce 2009. foto: AP

Jerry West, jehož silueta se zřejmě stala předobrazem pro logo NBA, zemřel ve věku 86 let. O úmrtí někdejšího basketbalisty, který byl jako hráč a funkcionář třikrát uveden do Síně slávy, informoval klub Los Angeles Clippers.
  17:29

West, jenž byl přezdíván mimo jiné Mr. Clutch pro svoji schopnost podržet tým v kritických momentech v koncovkách zápasů, byl poprvé do Síně slávy uveden jako hráč v roce 1980.

V roce 2010 vstoupil do elitní společnosti jako člen zlatého olympijského týmu USA z roku 1960. Potřetí byl do Síně slávy vybrán letos za přínos basketbalu, slavnostního uvedení při říjnovém ceremoniálu už se ale nedožil.

Celou hráčskou kariéru strávil v Los Angeles Lakers a s klubem v roce 1972 vybojoval titul. O tři roky dříve byl jako jediný basketbalista v historii zvolen nejužitečnějším hráčem finálové série, přestože nebyl v týmu vítězů. Čtrnáctkrát byl nominován do Utkání hvězd NBA.

Logo NBA, které inspiroval Jerry West

Jako generální manažer pomohl vybudovat slavné vítězné dynastie v Los Angeles Lakers v osmdesátých i devadesátých letech, v manažerské roli získal v NBA celkem osm trofejí. Působil rovněž ve vedení Memphisu, Golden State, na jejichž titulech se také podílel, a naposledy LA Clippers.

Autoři: ,

D.A.S. právní ochrana, pobočka ERGO Versicherung Aktiengesellschaft pro ČR
MANAŽER OBCHODNÍ SKUPINY / OBCHODNÍ ZÁSTUPCE - celá ČR

D.A.S. právní ochrana, pobočka ERGO Versicherung Aktiengesellschaft pro ČR
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj