24. dubna 2008 10:30 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Ježek: Bojkot nic nevyřeší

Peking ho láká.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peking ho láká. | foto: Lidové noviny

PRAHA "Tak se na stará kolena podívám i na olympiádu,“ utrousil s lehkým úsměvem Stanislav Ježek (31). Jeden z nejlepších světových kanoistů na divokých řekách, elegancí a nevídaným citem pro vodu silně připomínající olympijského šampiona Lukáše Pollerta.

Ježek, bronzový muž z předloňského mistrovství světa, však pod pěti olympijskými kruhy dosud nikdy nepádloval. "U nás je o třídu lepší než ostatní,“ soudí Pollert, "A olympiádu je schopný i vyhrát!“

Kdysi jste pravil, že když se do Pekingu neprobojujete, chleba levnější nebude. Skutečně vám je olympiáda víceméně lhostejná?
Za těch dvacet let, co jezdím v kánoi, jsem už byl snad na všech místech, kde se závodí, takže jsem rád, že nakonec klapla i ta olympiáda. Dostat se na ni skutečně není jednoduché.

Pouze vy jste dokázal vyhrát všechny čtyři nominační závody. Jak si svoji nadvládu vysvětlujete?
Důležité bylo, že stavitelé tratí věšeli tyčky dost vysoko. Když jsou hodně dole, těsně nad hladinou, šťouchám skoro do všech branek a je po nadějích.... (směje se)

I extrémní redukce počtu startujících v Pekingu vašim šancím nahrává. Sdílíte názor Pollerta, že nejste bez šancí dokonce na zlatou medaili?
Taky ale docela klidně můžu skončit poslední. Všichni ví, jak dokážu některé jízdy pokazit. Každý kanoista se snaží loď v extrémních místech naklopit, jak to jen jde. Když vám to pak ulítne, je konec, když ne, můžete vyhrát. Olympijský závod bude vabank.


V olympijském kanálu jste se už loni svezl. Jak vypadá?
Teče v něm snad nejtěžší závodní voda, jakou jsem v životě viděl. To, co nás čeká za dva týdny na ME v Krakově, je voda pro kojence...


Jak nahlížíte na živé téma těchto dnů a týdnů – situaci v Tibetu?
Nelíbí se mi, co se tam děje, ale bojkot by nic nevyřešil. Proč by se měl spojovat sport s politikou? Ať spíše ti, kteří proti Číně remcají, nekupují jejich věci, nebo ať tam světové firmy nic nevyrábějí.


Jak se vám loni v Číně líbilo?
Já si na nic stěžovat nemohl. Je tam sice všechno šedivější než u nás, když ale vidím, jak tady třeba blbneme s recyklací a tříděním odpadu nebo péčí o životní prostředí... Dokud s tímhle nezačnou právě v téhle obrovské zemi, tak mi to tady, na tom našem malém písečku, připadá skoro úplně zbytečný.

České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují
České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?