4. listopadu 2015 11:35 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Schumacher nás měl plné zuby. A Hamilton? Typická hvězda, říká fotograf F1

Už jistý mistr světa Lewis Hamilton. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Už jistý mistr světa Lewis Hamilton. | foto: Reuters

PRAHA Tři roky zblízka fotil Michaela Schumachera, poslední tři roky zase Lewise Hamiltona, který se během té doby stal v F1 dvakrát mistrem světa. Čech Jiří Křenek totiž patří mezi trojici vyvolených fotografů stáje Mercedes, kteří smějí s objektivy vstoupit i do zákulisí týmu.

Že by pak byl snadný úkol blýsknout muže, který minulý víkend v F1 obhájil titul? Kdepak! „Má hvězdné manýry, a co se týká focení, je Lewis hrozně náladový,“ říká Křenek pro MF DNES a Lidové noviny.

Jak se to projevuje?
Třeba nám zakázal, že ho nesmíme fotit, když se v boxech obléká. Raději si zaleze do kouta. A když se mi ho náhodou podaří odchytnout, jak přichází do garáže, tak se ho stejně musím zeptat, jestli ho smím vyfotit. Jinak má po ruce fyzioterapeuta, dvoumetrového chlapa, který si stoupne před něj a zakáže focení. Sám se k nám otočí zády. I když mě zná, tak bez dovolení nemohu udělat jeho portrét. Z tohoto pohledu se chová jako hvězda.

Ještě nějaká jiná omezení?
Máme zákaz ho fotit v kukle. To se mu nelíbí. Taky se k němu nesmíme přiblížit zblízka. Já to zpočátku netušil, fotil jsem ho na metr širokým objektivem a okamžitě po mně rukou vyjel, že chce odstup. Tak jeho portréty fotím minimálně padesátkou či sedmdesátkou na delší vzdálenost. Lpí na soukromí.

Fotografie, které popisujete, jsou v F1 obvyklé. Jsou i jiní jezdci, kteří si vás tak drží od těla?
Schumacher nás měl plné zuby, ale nebyl takový, že by se schovával někam do zákulisí. Podobné problémy asi mají jen u Ferrari s Räikkönenem. Ty manýry mají jezdci, kteří už jsou mistři světa. Mimochodem - je rovněž těžké vyfotit Hamiltonovy oči, když má nasazenou helmu. On má na ní pořád stáhnuté hledí, že je tam jen centimetr místa. Takže i když se plazím po zemi, tak jeho oči vidět nejsou. Chce být exkluzivní a hraje s námi takovou hru. Před závodem v Monze si odbarvil vlasy a já celý čtvrtek běhal po paddocku, jestli si sundá čepici. Samozřejmě nesundal. Vlasy odkryl až na stupních vítězů.

Až doteď jsem vám práci záviděl, ale teď si říkám, jestli je co.
Zase ho nemůžu pomlouvat. Když má náladu, tak v boxech pózuje, dělá gesta a chová se jako model. Ve skutečnosti se fotí hrozně rád, na sociálních sítích má fotky do půl těla, ukazuje tetování, dělá pózy, že člověk žasne. Ale to dovolí jen svému známému. Asi má politiku být pro fotografy vzácnější.

Je těžší fotit jeho, či Michaela Schumachera?
Michael byl odměřený úplně, ten se nerad fotil ze zásady. Tak dvakrát do roka se stalo, že se při tréninku usmál a lehce zapózoval. Jinak nic. A ten první rok po návratu do F1 s ním byl úplně děsný. Byl pod tlakem, Mercedesu to nejezdilo. Schumacher si přitom myslel, že přijde a bude hned vyhrávat, protože Mercedes vznikl z týmu Brawn, který rok předtím vyhrál titul. Takže byl naštvaný. Třetí rok už věděl, že končí, tak byl víc v pohodě. Ale to je asi úděl. Když si člověk uvědomí, kolikrát na něj fotografové namířili objektiv, bylo pro něj focení už opruz.

Jaký je Hamilton v soukromí?
Klasická hvězda. Na začátku sezony je v Melbourne na pláži úvodní tiskovka. Tam si podáme ruku, řekneme ahoj a to je asi na rok všechno. S Nikem (Rosbergem) mám mnohem lepší vztah. Ten je otevřenější, prohodíme pár slov. Jednou jsem pro tým fotil i Nika, jak se převléká ve svém pokoji v motorhome (týmové restauraci), to by u Lewise nešlo. Ten si soukromí hlídá.

Pro Mercedes pracujete už šestý rok. Jaký je to tým?
Dobrý. Lidi jsou nadšení a zapálení pro F1. Skoro všichni jsou z Británie, kde tým sídlí. Německé jsou jen motory a peníze. Ten tým fandí Lewisovi. Když se loni rozhodovalo v Abú Zabí o titulu, tak tým už dopředu počítal, že Lewis bude šampion. A nám kladl na srdce, že nemáme zapomenout se věnovat i Rosbergovi jako poraženému, až bude blahopřát Hamiltonovi. A tu fotku mám. Letos to asi nevyšlo, když místo gratulace po něm hodil Nico čepici zpátky. To byla vtipná scénka.

Nadržuje tým Hamiltonovi?
Ve stáji jsou vždycky dva týmy mechaniků a inženýrů, kteří pracují pro konkrétního jezdce. Ti chtějí vyhrát s tím svým pilotem. Ale lidé z pozadí, z marketingu mu asi nadržují. Jenže Nico si to bohužel prohrává sám. Je rychlý, ale nezvládá to psychicky. Cítím, že je oproti Lewisovi vypjatější, nervóznější. Zvlášť, když mu Hamilton takto dýchá na paty. Možná je víc vystresovaný po narození dítěte, protože se říká, že to jezdcům změní pohled. Že zpomalí, protože mají strach, aby se nezabili.

Lewis Hamilton obhájil titul mistra světa.

Lewis Hamilton obhájil titul mistra světa.

Hamilton s Rosbergem bývali kamarádi. Před pěti lety jezdívali spolu na dovolenou. Jaký je jejich vztah dnes?
Nejlepší kamarádství to nebude. Letos jsem byl pozvaný na Nikovo grilování v Silverstone. To se konalo u jeho obytného vozu, který na okruhu stál hned vedle Hamiltonova. My s Rosbergem hráli fotbal, když tam přišel i Hamilton se svým psíkem. S Rosbergem se pozdravili, ale nebavili se. Nejsou to kamarádi, co by se plácali po zádech. Není mezi nimi ale ani nenávist. Tolerují se, ze slušnosti se navštíví. Ale na dovolenou už spolu nejezdí.

Pro stáj Mercedes fotíte společně s anglickým a německým kolegou. Kontroluje tým fotografie vás tří?
Ano. Já párkrát omylem při testech zveřejnil fotku, kde bylo vidět přítlačné křídlo, a oni z toho úplně šíleli. Okamžitě jsem to musel stáhnout ze stránek. Máme zakázáno fotit detaily motoru. Proto nefotím, když jsem v garáži a on je tam rozebraný. Tam totiž jiní fotografové kromě nás tří nesmějí. Fotím, až když je auto v celku. Ale i to je někdy tanec. Třeba v Monaku je tak příšerně malá garáž, že se tam mechanikům motáme. A fotografie sledují i jezdci. Hamilton ví, co fotím.

Říká se, že každá fotografie má nějaký příběh. Má nějaká vaše fotografie Hamiltona zvláštní story?
Zvláštní asi ne. Ale na výstavě jsem měl fotku z jeho začátků v F1. Na ní pózuje s kuklou u týmu McLaren a člověk si uvědomuje, jak moc se Hamilton vyvíjí. Stál jsem na pitlane, on mi koukal do objektivu, dělal gesta. Teď ho najednou takhle nesmíte vyfotit. Na druhou stranu mám zážitky ze Silverstonu, kde po závodě vylezl s pohárem a mává na diváky. On strašně rád slaví, raduje se a je entuziastický. Když odjížděl z Monzy, tak na motorce pálil mezi lidmi gumy. Dělá prostě taková gesta machra. Takže když se řekne Hamilton jako osoba, tak mě napadne pozérství.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!