Úterý 6. prosince 2022, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sport

Procházka se vážně zranil, musí na operaci. Titul šampiona UFC uvolnil

Jiří Procházka foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Nejlepší český MMA zápasník Jiří Procházka si pár týdnů před první titulovou obhajobou v organizaci UFC vážně zranil rameno a s Brazilcem Gloverem Teixeirou se v Las Vegas neutká. Při dopadu na zem si přetrhal vazy. Z respektu k ostatním bojovníkům pás šampiona uvolnil.
  22:51aktualizováno  24. listopadu 0:17

Procházka si měl podle manažera Tima Simpsona rameno „zničit“ vykloubením na tréninku při zápasení.

Reportér Ariel Helwani tvrdí, že se zranil už před týdnem, ale snažil se to překonat. Až mu nakonec doktoři řekli, že to nejde, protože by si ho mohl poničit mnohem víc. Podle jeho informací by měl Procházka chybět až rok.

Prezident organizace Dana White pro server Yahoo pronesl: „Je to vážně špatné. V historii UFC doktoři neviděli horší zranění ramene. Je to zlé. Jiří musí podstoupit vážnou operaci.“

A protože Procházkovo zranění bude vyžadovat „významnou dobu léčení“, český bojovník sám zvolil, že titul z respektu k ostatním uvolní, ačkoliv se dál považuje za šampiona.

„Jiří je jeden z nejfajnovějších lidí na světě. Na nejvyšší úrovni. Jako zápasník je z toho špatný, sám nabídl, že cestu ostatním uvolní. Dokonce ještě dřív, než jsme to stihli navrhnout my. Bude chybět opravdu dlouho, takže bychom ho o titul stejně nakonec museli připravit, ale navrhl to sám. Je to vážně chlapák,“ vyzdvihuje ho prezident White.

Ve vyjádření zaslaném pro iDNES.cz Procházka vysvětluje: „Operace mě odstaví minimálně na šest měsíců. Nebudu brzdit divizi a titul aktuálně uvolním. Pro titul si půjdu hned, jak mi doktoři dají zelenou. Získám ho nehledě na to, kdo ho bude držet.“

Jiří Procházka se v červnu stal novým šampionem polotěžké váhy UFC. Pár týdnů...

Učinil velice neobvyklý krok, jelikož měl právo si titul ponechat, ostatní by se museli „prát“ o takzvaný prozatímní titul.

Podle UFC dostane Procházka další titulovou šanci, až mu zdravotní stav dovolí.

Procházka pokračuje: „Vždy pro mě bylo nejdůležitější, abych ukazoval ty nejlepší výkony, abych porovnával sám sebe s těmi nejlepšími. Nechť se teď ten nejlepší ukáže. Do půl roku jsem zpátky a ten titul si vezmu. To je můj aktuální postoj. Vítězství.“

O uvolněný pás budou 11. prosince v Las Vegas bojovat Procházkovi konkurenti Polák Jan Blachowicz a Rus Magomed Ankalajev.

Blachowicz už v minulosti šampionem byl, jenže před rokem prohrál právě s Teixeirou. Následně letos v květnu porazil Alexandara Rakiče. Ankalajev se může chlubit sérií devíti výher, prohrál naposledy v roce 2018 při debutu v Londýně.

Nový šampion UFC Jiří Procházka. V bitvě o titul polotěžké váhy porazil Brazilce Glovera Teixeiru. (12. června 2022)

Co bude s Teixeirou, UFC neupřesnilo. Brazilský veterán měl podle zpráv ze zámoří chtít v prosinci zápasit v odvetě s Blachowiczem, zatímco UFC ho chtělo vidět s Ankalajevem, což Teixeira odmítl - chtěl víc času na přípravu alespoň do ledna. S tím zase nesouhlasila organizace.

Procházka se stal prvním českým světovým šampionem 11. června v Singapuru na turnaji UFC 275. Pětikolový duel s Teixeirou prohrával na body, ale 28 sekund před úplným koncem se mu podařilo soupeře škrcením donutit odklepat.

O jejich souboji se ihned začalo mluvit jako o nejlepším zápase roku.

Sám nový šampion přitom s výkonem spokojený vůbec nebyl. Naopak. A v odvetě si přál chyby napravit. „Omlouvám se svým fanouškům, přátelům a rodině. Těm, kdo si koupili vstupenky a plánovali cestu do Las Vegas, aby mě podpořili, moc to pro mě znamená. Chci se omluvit i Gloverovi,“ vzkázal přes sociální sítě.

Procházkův vzkaz:

Autor:

Darujte vzpomínky: Vytvořily jsme vlastní fotoknihu i osobní kalendář
Darujte vzpomínky: Vytvořily jsme vlastní fotoknihu i osobní kalendář

Každý rok si lámeme hlavu s tím, co koupit našim blízkým k Vánocům. Kosmetika, láhev nebo svíčka jsou sice dárky, které neurazí, ale rozhodně...

Mohlo by vás zajímat