Středa 28. července 2021, svátek má Viktor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jiří Welsch: Na hřišti se už cítím jako dědek

Sport

  9:30
PRAHA - Ještě pořád mu patří pozice nejúspěšnějšího českého hráče v NBA. I když už Jiří Welsch (32) šest let nejlepší basketbalovou ligu světa nehraje, na palubovkách přesto pořád září. V pondělí pomohl 14 body k výhře české reprezentace 82:64 v kvalifikaci mistrovství Evropy nad Tureckem. "Naším cílem pro tohleto léto není porazit Turecko, ale postoupit na mistrovství Evropy," krotí euforii nejstarší hráč národního týmu.

Jiří Welsch foto: ČTK

LN Vysokým vítězstvím jste překvapili fanoušky i experty. Čekali jste to?
Tak to rozhodně ne. Takovému rozdílu ve skóre nenasvědčoval ani průběh zápasu. Vždyť tři minuty před koncem se pokusili Turci o návrat, dali pár košů a snížili na rozdíl deseti bodů. Výsledek opticky vypadá jednoznačněji než předváděná hra, Turci nehráli tak špatně.

LN Turkům sice chyběly hvězdy z NBA, ale přesto je skalp vicemistrů světa hodně cenný, ne?
To je. Ale pořád je to jenom jedno vítězství z osmi kvalifikačních zápasů. Naším cílem pro tohleto léto není porazit Turecko, ale postoupit na mistrovství Evropy. Tahle výhra nás k tomu přibližuje, ale pořád tam nejsme.

LN Cítíte teď šanci tak trochu vystoupit ze stínu ženské reprezentace, která na sebe v posledních letech strhávala několikrát pozornost?
Já to neberu jako souboj mezi ženským a mužským týmem. Když ony hrají na vrcholných akcích, tak jim fandíme a věřím, že je to i opačně, že teď ony fandí nám.

LN Jste nejstarším basketbalistou národního týmu. Vnímáte větší zodpovědnost za výsledky?
Ne, naopak právě menší než v minulých letech. Máme totiž široký kádr a v něm spoustu kluků, kteří mohou naskočit a rozhodovat zápasy. Letošní reprezentaci si tak hodně užívám.

LN Někteří spoluhráči vás ale nazývají dědkem. Cítíte se tak?
Na ulici ne, ale když na hřišti okolo mě běhají dvacetiletí kluci, tak trochu ano. Ale onimě vidí staršího, než na kolik se já cítím. (směje se) Končit v reprezentaci tak zatím nehodlám.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!