Úterý 3. října 2023, svátek má Bohumil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sport

Zemřel legendární basketbalista Jiří Zídek starší, bylo mu 78 let

Jiří Zídek foto: USK Praha

Ve věku 78 let zemřel legendární basketbalista Jiří Zídek starší. Vítěz ankety Český basketbalista 20. století a první Čech uvedený do Síně slávy FIBA podlehl dlouhé nemoci. Informovala o tom Česká basketbalová federace na svém webu.
  10:53aktualizováno  12:39

„Český basketbal se dnes zahalil do smutku. Odešel opravdový velikán, jenž už navždy zůstane jednou z nejvýznamnějších basketbalových osobností,“ uvedla federace.

Rodák z Prahy hrál vrcholově v letech 1962 - 1979 a patřil k nejlepším pivotům své doby. S československou reprezentací získal stříbro a bronz na mistrovství Evropy. Se Slavií VŠ Praha byl šestkrát mistrem ligy a v roce 1966 hrál finále Poháru mistrů evropských zemí. O čtyři roky později vyhrál Pohár vítězů národních pohárů.

Karel Baroch, Jiří Růžička, Robert Mifka, Jiří Zídek a Jiří Ammer (zleva), základní pětka někdejší Slavie VŠ Praha

Zídek startoval na šesti evropských a dvou světových šampionátech. V roce 1972 dosáhl s týmem na olympiádě v Mnichově na osmé místo a byl nejlepším střelcem reprezentace. Celkem odehrál v národním týmu 257 zápasů. Dvakrát byl zvolen nejlepším československým basketbalistou a drží ligový střelecký rekord.

„Cítím hrozný smutek. Proletěly mi hlavou všechny okamžiky, kdy jsem měl možnost pana Zídka poznat. Sám jsem ho jako kluk sledoval. Byl legendou nejen československého, ale i evropského a světového basketbalu. Pravá osobnost,“ řekl ČTK předseda ČBF Miroslav Jansta.

Zídek, který byl znám v basketbalových kruzích pod přezdívkou Andrej, se mohl stát také prvním Čechem hrajícím NBA. Kvůli komplikacím spojeným s životem v komunistickém Československu se mu to ale nepodařilo. Této mety dosáhl později až jeho syn Jiří Zídek mladší.

Karel Baroch, Jiří Růžička, Robert Mifka, Jiří Zídek a Jiří Ammer (zleva), základní pětka někdejší Slavie VŠ Praha

„Mohl být jedním z prvních nejlépe vydělávajících Evropanů v NBA, ale dal přednost své zemi a rodině. Je úžasné, že se to pak splnilo jeho synovi. Jeho rodina zanechává v českém basketbale hlubokou stopu,“ doplnil Jansta.

Po skončení hráčské kariéry působil Zídek starší jako trenér.

V roce 2001 byl vyhlášen československým basketbalistou 20. století a jako jako jediný Čech byl o sedm let později nominován mezi 50 nejvýznamnějších osobností Euroligy. V roce 2013 byl uveden do Síně slávy ČBF a během MS 2019 se jako vůbec první Čech stal členem Síně slávy FIBA.

„Česká basketbalová federace vyjadřuje upřímnou soustrast rodině a děkuje Andreji Zídkovi za vše, co pro československý a český basketbal vykonal,“ uvedla Česká basketbalová federace.

Autoři: ,

Prodej bytu 1+1 30 m2
Prodej bytu 1+1 30 m2

Říčanská, Říčany - Radošovice, okres Praha-východ
3 680 000 Kč