Pondělí 4. prosince 2023, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jizerská padesátka má na kahánku. Lyžaři ale startovné zpět nedostanou

Sport

  6:30
PRAHA - Počasí zimním sportům nepřeje. Kvůli nezvykle vysokým teplotám je ohrožen i start slavného lyžařského závodu Jizerská padesátka. O jeho osudu se rozhodne v pondělí odpoledne, v případě zrušení však organizátoři závodníkům startovné nevrátí.

Jizerská padesátka se kvůli nedostatku sněhu možná nepojede. foto: MAFRA: Ota Bartovský

Většina tratí Jizerské magistrály je podle pořadatelů necelý týden před startem 47. ročníku sjízdná, ale nesplňuje závodní podmínky. Optimistické nejsou ani předpovědi meteorologů, kteří avizují další oteplení.

"Počasí nám bohužel vůbec nepřeje, teploty se již několik týdnů drží nad nulou. Sněhové srážky byly minimální. Navíc se má ještě více oteplit. Start 47. ČEZ Jizerské padesátky je proto ohrožen,“ řekl David Douša z pořádající agentury Mather Activation.

ČTĚTE TAKÉ

Pořadatelé tak hledají náhradní trasy jednotlivých závodů, definitivní rozhodnutí padne dnes odpoledne. Pokud dojde ke zrušení závodu, účastníci se vrácení startovného nedočkají. "Již dříve bylo avizováno, že v případě zrušení závodu se startovné vracet nebude, počkejme ale, jak se organizátoři ohledně startu rozhodnou," řekla serveru Lidovky.cz mluvčí závodu Zuzana Kalátová.

Účastníci přijdou až o šest milionů

Je tak možné, že přihlášených 4800 lyžařů se na start hlavního závodu nepostaví. Částka, o kterou účastníci přijdou, není zanedbatelná, závod je vyprodaný a startovné vyšlo účastníka na 1200 korun. Celkově tak registrovaní lyžaři přijdou o téměř šest milionů korun. Navíc, pokud se špatné prognózy ohledně počasí vyplní, budou zrušeny i doprovodné závody - páteční volná třicítka a sobotní běh na 25 km klasicky, kde se startovné pohybuje v závislosti na datu registrace od 800 do 1500 korun.

Na bedřichovském stadionu chybí to hlavní - sníh.

Za dobu své existence se Jizerská padesátka nekonala celkem čtyřikrát. V letech 1988, 1990, 1998 a 2007 se závod nejel kvůli nedostatku sněhu, v roce 1993 byl přeložen na březen. Pokud se letošní ročník nakonec nepojede, může se opakovat situace z roku 2007, kdy organizátoři dali zklamaným závodníkům finanční kompenzaci do příštích závodů. Slevy v roce 2007 činily 300 korun na hlavní závod a 200 korun na doprovodné závody. Slevy mohli závodníci využít také na startovné letní Jizerské padesátky na kolech a na Pražský mezinárodní maraton či půlmaraton.

„V tuto chvíli nám nezbývá, než čekat, jestli nám počasí přinese alespoň deset centimetrů sněhu. Přírodní sníh už nemáme odkud brát a plusové teploty nám ani neumožňují vyrábět sníh umělý,“ říká Douša.

Autor: