Neděle 26. března 2023, svátek má Emanuel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jozef Golonka: Je divné, když proti sobě hrají Češi a Slováci

Sport

  15:11
PRAHA - Kdykoli zavoláte Jozefu Golonkovi a představíte se jako novinář z Česka, celý se rozzáří. Když však přijde řeč na úterní bitvu českých a slovenských hokejistů na olympiádě v Soči, trošku posmutní. "Abych vám řekl pravdu, tak se ani moc netěším," hlesne legendární kapitán společného výběru z 60. let minulého století.

Bývalý československý internacionál, slovenský hokejista a trenér Jozef Golonka pózuje u jednoho ze svých dresů v Síni slávy slovenského hokeje. foto: ČTK

Proč?
Přijde mi takové divné, když proti sobě hrajou Češi a Slováci. Jsem rozpolcený.

A komu dáváte větší šance na úspěch?
Myslím, že to bude souboj nervů. Je to derby a derby je vždycky zajímavé. Bude rozhodovat hlavně hra brankářů a forma hráčů. Ta je kolísavá nejen u nás, ale i u vás. My prohrajeme se Slovinci a druhý den předvedeme fantastický výkon s Ruskem.

Říkáte, že důležitý bude výkon brankářů: na čí straně vidíte kvalitu?
Nám zachytal proti Rusům výborně Laco, který je u nás třetím brankářem. Kdyby takový výkon zopakoval, tak budete mít velké problémy. To je u nás málokdy vidět, že se brankář takhle předvede. Od toho se odvíjí celá hra.

Dá se očekávat, že bude chytat zase?
Bude chytat, o tom jsem přesvědčený. Velká ztráta je Kopecký, který má otřes mozku. Uvidíme, jestli ho budeme umět nahradit. Zatím jsme viděli, že když je mužstvo disciplinované a má chuť bojovat, tak hraje dobře. Roli ale samozřejmě budou hrát nervy, protože Česko, to je pro nás vždy mimořádný zápas.

Slovákům se v Soči moc nedařilo: byl jste po debaklu s USA a prohře se Slovinskem zklamaný?
Hrozně moc! Hlavně po Slovincích. My máme takové výpadky, že prohrajeme s Dány 0:6 nebo v přípravě s Maďary, což se nemůže stávat.

Čím si takové výpadky vysvětlujete?
Osobně si myslím, že zodpovědnost a nacionální příslušnost k republice není taková jako za mých časů. Bohužel můžeme postavit jen jedno dobré mužstvo, vy klidně dvě. Proto je pro mě překvapení, jaké máte výsledky. Dá se říct, že ještě větší, než že neobstáli naši.

Nehraje proto u Slováků roli, že mají spoustu zraněných hráčů?
Zranění, nezranění... Kdo by dneska zaručil, že když bude hrát Gáborík, že budeme mít o sto procent lepší výsledky? Višňovský nám samozřejmě v obraně chybí a je mi divné, že může nastoupit v NHL, a nemůže na olympiádu. Vždyť ta je pro každého hráče vrchol. Tento postup je divný.

U vás na Slovensku probíhala diskuze okolo "nenominace" Mira Šatana. Chybí v Soči?
Největší podíl na neúspěších má právě tahle diskuze. Víte, já ten Chárův zákrok na Šatana viděl několikrát a nebyl tam žádný úmysl. Škoda, že to naše média tak rozkřičela, že se tihle dva vynikající hokejisti znepřátelili. To nám určitě neprospělo. Každý musí akceptovat trenéra, ten si vybírá mužstvo a nese zodpovědnost. Proto jsem velmi překvapený, že naši bývalí hokejisté ještě rozproudili diskuze okolo tohoto tématu. Že tam určitě má být. Jaké určitě? Faktem je, že Šatan delší dobu nehrál a když trenér uzná za vhodné nominovat někoho jiného, je to jeho záležitost. U nás se kvůli tomu rozdělila veřejnost na dvě poloviny. Možná že kdyby Chára hrál ve Slovinsku, tak by to lidem bylo jedno. Ale že hrál za Lev Praha, tak z toho vzniklo tohle.

Pan Vůjtek to měl těžké, protože si asi musel vybrat, který z těch dvou hráčů je pro něj důležitější, že?
Každý hráč je důležitý, ale Kanaďani nebo Američané vědí, že když naskočí za národní tým, tak jde všechno stranou. My máme asi jinou mentalitu. I Švédi se pobijou v NHL, ale v reprezentaci jsou jednotní. Tohle u nás nechápu. Až nám tahle generace odejde, tak se může stát, že další dobrá bohužel nebude.

Odskočím zpátky k Čechům: jejich výkony jsou asi také trochu rozpačité, co říkáte?
Mě překvapil v prvním zápase váš brankář, který nebyl v takové pohodě, v jaké by měl být. Tam padla nervozita na mužstvo. Sice bojuje, ale k výsledku nedojde. Je vidět, že se dnes hokej mění. Všechno je to o bruslařské technice, taktika pomalu ustupuje. Každý dává zadovky a začíná to být takový basketbalový systém, což není na krásu pěkné. Na druhou stranu je to účinné. Takže každé dobře bruslící mužstvo může vyhrát.

Myslíte, že prohra se Švédy jde svést na gólmana? Vypadalo to, že Švédové jsou lepší celkově.
Tři góly byly takové divné. Mezi námi: brankář je vždycky na vině. Brankář je bohužel nejhorší post v hokeji.

Česká střídačka.

Často se říká, že rozhoduje momentální rozpoložení, psychická pohoda. Slováci se po zápase s Ruskem cítí dobře. Může to hrát roli?
Já si myslím, že ano. Když se nám povede ten výkon zopakovat, což nebude lehké, tak máme šanci. Jenže Rusové moc vymýšleli, dělali různé fintičky, což nám hrálo do karet. Vy umíme hrát kolektivně.

Je podle vás výhoda, že máte českého trenéra?
Víte, to nám nevadí. Pan Vůjtek je velmi klidný člověk a národnostní problémy u nás neexistují.

Já to myslel tak, že pan Vůjtek zná český hokej i pana Hadamczika. Že to může být výhoda z tohoto pohledu.
Nemyslím si, že by to byla nějaká výhoda. Oba týmy mají hráče z NHL a KHL, kteří jsou zvyklí na určitý systém. Dneska se nedá mluvit o tom, že český nebo slovenský hokej má určité charakteristické znaky. Všechno je v rychlosti napadání, což nám dokázali Slovinci a vám Švýcaři, kteří provokacemi a osobními kontakty uhráli dobrý výsledek. Takže trenéři o ničem rozhodovat nebudou. Důležití jsou hráči, disciplína a hra brankářů a obrany.

Autor:

Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?
Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?

Připravit se na příchod miminka je poměrně náročné, a to i po finanční stránce. Věděli jste, že vám pomůže vaše zdravotní pojišťovna? Ta umožňuje...

Mohlo by vás zajímat