Pátek 8. prosince 2023, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jsem náhradník a nestydím se za to, tvrdí veterán Dallasu

Sport

  18:00
Patřil neoddělitelně k evropské revoluci, která se na konci 90. let přehnala NBA. Evropští hráči jako Dirk Nowitzki či Andrej Kirilenko se stali esy svých amerických týmů. Veterán Dallasu Mavericks třiatřicetiletý Predrag Stojakovič se v exkluzivním rozhovoru pro LN rozpovídal o letošní sezoně.

Basketbalista Dallasu Mavericks třiatřicetiletý Predrag Stojakovič foto: Reuters

Jak vidíte současnou formu vašeho týmu? Jste sice třetí v konferenci, ale L. A. Lakers vám minulý týden moc šancí nedali...
Přes porážku od Lakers, kteří v současnosti hrají úžasný basketbal, mám z naší hry dobrý pocit. Máme velmi kvalitní tým s dobrými vyhlídkami na play off, a pokud bychom se utkali s Lakers zase, neprodáme svoji kůži zadarmo.

Myslíte tím, že by Dallas mohl dokráčet až k titulu?
Určitě. Věřím tomu, máme tady výbornou skupinu talentovaných hráčů, a když budeme všichni hrát na maximum, tak nic není nemožné. Ale bude to těžké, zájemců je mnohem více.

Přesto – Lakers prohráli od půlky února jediný zápas, ukazují se ve skvělém světle. Dokáže je někdo zastavit?
Máte pravdu. Hrají opravdu skvěle. Ale play off bude něco jiného než základní část. Jak jsem řekl, pokud se utkáme v druhém kole vyřazovací části, jak to teď vypadá, tak se určitě nebudeme dopředu považovat za poražené.

Během kariéry jste vždy patřil do základní pětky. Jak vstřebáváte fakt, že na začátku zápasu sedíte na lavičce?
Nastupovat do zápasu z lavičky není žádná ostuda. Pokud můžu pomoci svému týmu tím, že někoho vystřídám a dostanu se do hry, tak jsem spokojený. Chápu vzhledem k mému věku, jaká je moje role v týmu a co se ode mě očekává. A rozhodně se za to nestydím.

Stále ale dokážete sázet soupeřům jednu trojku za druhou...
No, někdy to jde, jindy zase ne... (smích). Nejsem už v takové fyzické formě, abych to vydržel po celý zápas. Nyní se cítím dobře, ale v posledních letech mám za sebou hned několik zranění, která mě limitují.

Kde hledáte motivaci pokračovat s basketbalem? Je to hlavně o tom, konečně vyhrát titul NBA?
V současnosti se cítím výborně. Fyzicky jsem v pohodě, což je nejdůležitější. Některé dny to tak ale není, bude mi čtyřiatřicet, a to se musí nějak projevit. Občas mi chybí síla. Ale stále miluju být součástí týmu, hrát basket, zlepšovat se a rád bych tady ještě pokračoval.

V Dallasu hrajete s jedním z nejlepších Evropanů v historii NBA. Jak s Dirkem Nowitzkým vycházíte?
Výborně. Je to poprvé, co s ním mohu hrát, takže jsem velmi rád, že ho můžu poznat trochu líp. Je to úžasný hráč, vůbec jeden z nejlepších v celé dnešní NBA, což vidím při každém zápase.

Váš bývalý tým Sacramento Kings se možná bude stěhovat do Anaheimu. Není vám to líto?
Sleduji to trochu v novinách a na internetu. Vzpomínám na to období rád, měli jsme tak skvělou partu v čele s Vladem Divacem. Zažil jsem tam největší úspěchy své kariéry včetně řady výborných zápasů v play off. Vždy pro mně bude Sacramento hodně znamenat, takže tam trochu nostalgie je.

A jak jste si zvykl v Texasu. Pro Evropana to musí být šok, žádné historické centrum, jen ježdění autem...
V Americe už žiju třináct let a život v Dallasu se naštěstí od jiných měst tolik neliší. Snažím se si život užívat, ať už bydlím kdekoli. Ale na druhou stranu jsem spíš rodinný typ a příliš atrakcí kolem sebe nepotřebuju.

Vrátíte se do Evropy, až v NBA skončíte?
O tom jsem zatím nikdy nepřemýšlel. Uvidíme. Nyní se soustředím na své výkony, a co bude později, neřeším. Hlavně chci dojít s Dallasem co nejdál v play off.

Autor je spolupracovník LN v USA

Autor: