1. prosince 2018 16:12 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Jsem prostě nešika, glosuje zlomenou kůstku Ledecká

Česká sjezdařka Ester Ledecká odhalila 11. října 2018 svoji fotografii na zdi... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká sjezdařka Ester Ledecká odhalila 11. října 2018 svoji fotografii na zdi... | foto: ČTK

LAKE LOUISE / PRAHA Mělo to být rutinní zhodnocení lyžařského závodu Ester Ledecké. Trenér Tomáš Bank ale ve vysílání České televize všechny zaskočil, když informoval o předsezonním zranění české reprezentantky. Dva týdny před pátečním sjezdem v Lake Louise si zlomila kůstku na levé ruce. Sama se k tomu po děleném 21. místě vrátila: „Stalo se to, protože jsem nešika.“

Ledecká čtrnáct dnů před svou premiérou v novém ročníku Světového poháru v alpském lyžování jezdila „na prkně“ v Coloradu.

S americkým týmem Steamboat Springs Winter Sports Club trénovala na Copper Mountain a právě tam si zlomila kůstku na levačce. „Courala jsem se po zemi a zlomila jsem si ruku o bránu,“ popisuje osudný okamžik.

Následovala operace v coloradském Vailu, u níž shodou okolností asistoval v roli anesteziologa otec americké hvězdy Mikaely Shiffrinové.

„Fantasticky se o mě postaral doktor Randal Viola. Předevčírem mi Ondra (Bank, jeden z trenérů) vytahoval stehy, takže to byla docela legrace. Dobře se to ale hojí,“ je ráda třiadvacetiletá závodnice.

Vymyslet dlahu pro lyžování? Těžké

Jen dva týdny po operaci se postavila na start závodu v Lake Louise a v Kanadě dojela jednadvacátá. Ačkoliv přišla o týden předzávodní přípravy. I přes fakt, že poté mohla na svahy jedině se speciální dlahou.

„Na lyžích byl problém vymyslet dlahu tak, abych mohla držet hůlku. Ještě jsem v ruce neměla takovou sílu, ale cvičím s tím, je to každým dnem lepší. Tréninky v Lake Louise i závod jsem jela skoro bez handicapu,“ těší Ledeckou, že se její stav rychle zlepšuje.

Maximální soustředění Ester Ledecké v Lake Louise.
Ester Ledecká při kvalifikaci v Lake Louise.

Trenér Tomáš Bank nicméně přiznal, že stav české reprezentantky se na jejím úvodním výsledku odrazil. Vzhledem k okolnostem pak hodnotil 21. pozici jako „ne zase tak špatnou“.

Sama Ledecká nebyla k vystoupení v pátečním sjezdu zbytečně kritická. „Myslím, že to vyšlo docela dobře. Samozřejmě jsou tam rezervy, ostatní holky mají spoustu naježděných jízd, ale žádné výmluvy: mám co dohánět. Umístění je dobré, budu na tom dál pracovat.“

Už vyhlíží sobotní sjezd i super-G, které se jede v neděli a v němž vyhrála v Jižní Koreji senzační olympijské zlato.

Pro druhý ze sjezdů v Lake Louise se bude snažit vymyslet s Ondřejem Bankem co nejlepší strategii. „Koukneme se na video a řekneme si víc k mé jízdě. Řeším teď hlavně techniku.“

Loni se v kanadském středisku dokázala zlepšit - nejprve byla ve sjezdu třináctá, pak sedmá. V progres doufá i letos.

Najdete na Lidovky.cz