Středa 20. října 2021, svátek má Vendelín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jsem takovej prázdnej, řekl Kraus po čtvrtfinálovém vyřazení

Sport

  22:13aktualizováno  22. února 10:53
VANCOUVER/PRAHA - Český reprezentant Tomáš Kraus vypadl na olympiádě ve čtvrtfinále soutěže skikrosařů. Po dramatickém boji dojel ve své jízdě na nepostupovém třetím místě. Další český závodník Zdeněk Šafář vypadl po pádu v kvalifikaci. Závod pokračuje, finále je na programu ve 22:18 SEČ.

Tomáš Kraus. foto: Reuters

"Když byl první svěťák, tak jsem ho vyhrál. Když bylo první mistrovství světa, tak jsem ho vyhrál. Teď, když jsem v cíli, tak si říkám, nebylo by špatný mít i tuhle trofej. Ale to jsou teorie a sportovní život jde jinak," řekl Kraus vyrovnaně.

VANCOUVER ON-LINE

"Byl jsem vždycky průkopník skikrosu, protože je to zábava. A jsem

Kraus vypálil moc rychle a spadl do prohlubně

Český adept na medaili při premiéře skikrosu na olympijských hrách Tomáš Kraus vypadl ve čtvrtfinále a v konečném hodnocení obsadil jedenácté místo. Vyhrál Švýcar Michael Schmid. Na druhém místě ve finále dojel Rakušan Andreas Matt, bronz bral Nor Audun Grönvold. Další český závodník Zdeněk Šafář vypadl po pádu v kvalifikaci.

Osmifinálovou jízdu Kraus zvládl excelentně. Skvěle odstartoval, nenechal se soupeři ohrozit a navíc v průběhu jízdy svůj náskok zvyšoval. Ve čtvrtfinále pak český závodník opět vyjel jako první ze startovní brány, ale na druhém schodu ztratil, neboť skočil moc daleko a ostatní závodníci ho předjeli.

"Při čtvrtfinále jsem byl rychlejší na startu a tu první hranu, kterou musíte okopírovat, aby rychlost na tu druhou byla co největší, tak jsem přeletěl. Dopadl jsem na dno, rychlost byla najednou nulová a vlastně mě všichni předjeli," popsal Kraus chybu.

rád, že se tomu věnuje tolik lidí a tolik dobrých lidí. Tohle mi nevadí," řekl.

Věřil jsem do posledních centimetrů, řekl Kraus
Při pohledu na soupeře, jak dál pokračují v bojích, si Kraus prohrábl ve slunci zpocené vlasy a řekl, jak se cítí: "Jsem takovej prázdnej. Nejsem rád, že tam nejsem, ale nevím, jak to popsat."

Pořád si v hlavě přehrával, jak honil po chybě po startu soupeře, aby přece jen z druhého místa postoupil. "Věřil jsem do posledních centimetrů, protože jakmile to podvědomě vzdáte, tak ho nepředjedete, i když na to máte," řekl Kraus.

Po obřím cílovém skoku rozhodoval fotofiniš s Rakušanem Andreasem Mattem, nakonec stříbrným medailistou. "Měl jsem tak dvě procenta, že to vyšlo, ale byl to metr," věděl Kraus, že to nestihl.

Vyhrát může každý
Po osmifinále, které s přehledem vyhrál, měl dojem, že je silný. "Cítil jsem, že to je, proč skikros dělám. A teď, že tu druhou jsem nedojel, ale to je taky, proč to dělám. Patří to k tomu. Vždycky jsem byl strašně rád, že z dvaatřiceti lidí může každej vyhrát," řekl. "Ten sport je takovej. Někdy se to zamotá, že se dá napsat knížka."

V pětatřiceti letech patřil k nejstarším skikrosařům na startu. Hlasy, že už je starý, nechával plynout mimo sebe. "Jestli budou, tak budou další z řady. Budou i další, co budou rádi, že jezdím," řekl závodník, který má velkou podporu a patří mezi nejoblíbenější i mezi jezdci. "Třeba za mnou přišla Švédka a řekla: Hele, dneska by bylo super, kdybys vyhrál. Cítil jsem podporu i z domova," dodal.

Povedená premiéra skikrosu
Olympijská premiéra skikrosu se podle Krause vydařila. Pomohlo k tomu slunečné počasí a účast domácích jezdců ve finále. "Je to docela napínavý, spousta lidí a všichni vidí, o co jde. Týmy se dlouhodobě připravují, není to jen zábava pro pár lidí a rozhodují maličkosti. To přispívá k tomu, že to lidi bude bavit dál," dodal Kraus.

Určitou změnu své disciplíny ovšem zpozoroval. Dlouhé měsíce před hrami se většina soupeřů více stresovala, riskovala a bojovala o olympijskou šanci. "Tím, že je to poprvé, a pro většinu i naposled, tak do toho dávali všechno, ale po olympiádě se to uklidní," řekl.

A Kraus? Pojede na olympiádu za čtyři roky do Soči? "To bych taky rád věděl," usmál se závodník, žijící v Děčíně. "Teď po mně nechtějte vědět, abych se vyjadřoval k Soči. Chvíli si odpočinu," uvedl.

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...