Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jsi sexy, nejsi příkladnou muslimkou. Čím se Indka Sania Mirzaová (ne)provinila

Sport

  6:00
PRAHA - Je první indickou tenistkou, která vydělala na okruhu přes milion dolarů. K dnešnímu dni získala třicetiletá Sania Mirzaová na prize money téměř 6,5 milionu dolarů.

Indická tenistka Sania Mirzaová. foto: Facebook/Twitter

Prestižní časopis Time ji před dvanácti lety zařadil do seznamu padesáti největších asijských hrdinů, letos pak mezi stovku nejvlivnějších lidí světa. Před dvěma lety se trojnásobná deblová grandslamová vítězka stala velvyslankyní dobré vůle OSN pro jižní Asii.

Sečteno podtrženo: málokterý sportovec toho pro druhou nejlidnatější zemi světa udělal tolik, co právě Mirzaová. Vždyť třeba z poslední olympiády přivezli Indové na počet obyvatel „mizerné“ dvě medaile.

Indická tenistka Sania Mirzaová.
Indická tenistka Sania Mirzaová.

Přesto nemá klid. Důvod? Dle muslimských duchovních není příkladnou ženou vyznávající islám. „Myslíte si, že je oblečení Sanii Mirzaové legální? Je to legální? Ne, je to sexuální, a proto neislámské,“ zaznělo z úst jednoho z představitelů tohoto náboženství v zemi, Sajída Rašída.

„Pokud sport požaduje po ženách, aby odložily své burky, potom by ženy neměly ve sportu působit vůbec,“ přidal k dobru názor, nad kterým si může ateista ukroutit hlavu. Stejně jako nad tím, že muslimští radikálové v minulosti zapálili její sochu poté, co propagovala v médiích bezpečný sex.

Ano, respektovat pravidla náboženství, které vyznáváte, je správné a na místě. Jenže je tu i druhá strana mince.

Mirzaová se rozhodně na kurtu neobléká – na rozdíl od některých svých kolegyň – nikterak vyzývavě. Není výstřední, neprovokuje názory, gesty, snaží se dodržovat ramadán.

Jen si prostě vybrala Korán jako knihu, s jejímž obsahem se ztotožňuje, chce nabírat sílu z meditací v mešitě. Ale není přece špatně, pokud tak nečiní fanaticky. Když chce dělat sport, který miluje, ve kterém patří v deblu mezi nejlepší na světě a kterým svoji zemi proslavila.

Nebo si dovedete představit, že by v současných australských vedrech běhala Mirzaová po kurtu v dlouhé tunice a s burkou na hlavě?

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Advantage Consulting, s.r.o.
OPERÁTOR 1směna

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 27 000 - 29 000 Kč

Mohlo by vás zajímat