Úterý 1. prosince 2020svátek má Iva -4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Jsi sexy, nejsi příkladnou muslimkou. Čím se Indka Sania Mirzaová (ne)provinila

Indická tenistka Sania Mirzaová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Indická tenistka Sania Mirzaová. | foto: Facebook/Twitter

PRAHA Je první indickou tenistkou, která vydělala na okruhu přes milion dolarů. K dnešnímu dni získala třicetiletá Sania Mirzaová na prize money téměř 6,5 milionu dolarů.

Prestižní časopis Time ji před dvanácti lety zařadil do seznamu padesáti největších asijských hrdinů, letos pak mezi stovku nejvlivnějších lidí světa. Před dvěma lety se trojnásobná deblová grandslamová vítězka stala velvyslankyní dobré vůle OSN pro jižní Asii.

Sečteno podtrženo: málokterý sportovec toho pro druhou nejlidnatější zemi světa udělal tolik, co právě Mirzaová. Vždyť třeba z poslední olympiády přivezli Indové na počet obyvatel „mizerné“ dvě medaile.

Indická tenistka Sania Mirzaová.
Indická tenistka Sania Mirzaová.

Přesto nemá klid. Důvod? Dle muslimských duchovních není příkladnou ženou vyznávající islám. „Myslíte si, že je oblečení Sanii Mirzaové legální? Je to legální? Ne, je to sexuální, a proto neislámské,“ zaznělo z úst jednoho z představitelů tohoto náboženství v zemi, Sajída Rašída.

„Pokud sport požaduje po ženách, aby odložily své burky, potom by ženy neměly ve sportu působit vůbec,“ přidal k dobru názor, nad kterým si může ateista ukroutit hlavu. Stejně jako nad tím, že muslimští radikálové v minulosti zapálili její sochu poté, co propagovala v médiích bezpečný sex.

Ano, respektovat pravidla náboženství, které vyznáváte, je správné a na místě. Jenže je tu i druhá strana mince.

Mirzaová se rozhodně na kurtu neobléká – na rozdíl od některých svých kolegyň – nikterak vyzývavě. Není výstřední, neprovokuje názory, gesty, snaží se dodržovat ramadán.

Jen si prostě vybrala Korán jako knihu, s jejímž obsahem se ztotožňuje, chce nabírat sílu z meditací v mešitě. Ale není přece špatně, pokud tak nečiní fanaticky. Když chce dělat sport, který miluje, ve kterém patří v deblu mezi nejlepší na světě a kterým svoji zemi proslavila.

Nebo si dovedete představit, že by v současných australských vedrech běhala Mirzaová po kurtu v dlouhé tunice a s burkou na hlavě?

Antonín Vavrda

Autor

Antonín Vavrdaantonin.vavrda@lidovky.czČlánky

Covid může zabíjet i kvůli přehnané imunitě. V ohrožení nejsou jen oslabení

Druhá vlna pandemie v pražské nemocnici Na Bulovce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Většina nakažených vyleží covid-19 doma. Pro část pacientů s vážným průběhem je ale koronavirus doslova zabijákem. Tedy...

Na pornu od šesti let. Českým dětem hrozí setkání s predátory i závislost

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Třiadvacetiletý Kryštof H. nikdy neměl delší vztah, známosti vždy záhy ztroskotaly. „Nakonec jsem u psychologa zjistil,...

ANALÝZA: Mlčenlivá pomsta. Američané se bojí říkat, co si myslí, ukázaly volby

Jak volilo americké vnitrozemí? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Amerika odvolila a nikdo nevěděl, kdo vyhrál, i když Joe Biden to pak začal mít stále více na dosah, byť jen o nos. Ale...