Pondělí 2. srpna 2021, svátek má Gustav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jste nebezpeční! Promotéři vytrvalostních závodů vyřadili české ferrari

Sport

  10:00
GENNEP/PRAHA - Tým Scuderia Praha a jeho červené ferrari jsou v poslední době nejúspěšnější českou závodní stájí na mezinárodní úrovni. Po nehodě v lednovém 24hodinovém závodu v Dubaji a stížnostech některých soupeřů je však promotéři vyřadili ze seriálu 24H Series.

Závody vozů ferrari foto: Creventic

Z čtyřiadvacetihodinového závodu v Dubaji, kterého se letos zúčastnilo 98 závodních speciálů, bylo odjeto téměř deset hodin, když chvíli před půlnocí 15. ledna začali traťoví maršálové mávat žlutými vlajkami.

Vedoucí vůz s číslem 11 Ferrari 458GT3 české stáje Scuderia Praha se střetl s ginettou týmu Primus Racing a pro oba speciály závod skončil.

„Automobil Scuderia Praha nerespektoval traťové omezení při předjížděcím manévru a při návratu na trať z neočekávaného úhlu smetl Thomase Martinssona v ginettě Primus Racing,“ popisuje Natasha Marková z pořadatelské agentury Creventic.

Záchranáři museli rozstříhat střechu

„Záchranáři museli rozstříhat střechu ginetty a Martinsson byl převezen do nemocnice s několika zlomeninami,“ pokračuje.

Box: 24H Series

Seriál vytrvalostních závodů, které se jedou v Dubaji, britském Silverstone, italském Mugella a od loňska i na brněnském Masarykově okruhu.

Scuderia Praha si ještě v Dubaji vyslechla trest - pro další závod v italském Mugellu přišla penalizace v podobě ztráty deseti míst na startovním roštu. Jenže po několika hodinách se ortel změnil.

Creventic zakázal české stáji v Mugellu startovat úplně, po téhle dočasné stopce se prý může vrátit.

„Chceme se vyvarovat toho, aby byl dobrý výsledek v jednom závodu našeho šampionátu důležitější než respektování bezpečnosti ostatních jezdců,“ kritizuje Marková pražský tým.

„Nemusíte být Einstein“

Sama Scuderia Praha se k věci nevyjádřila. Ivo Horn, vedoucí stáje, jen bezprostředně po závodu LN sdělil, že situaci nemůže komentovat „s ohledem na další případné kroky.“

Poměrně ostře se ovšem do Creventicu opřel jeden z pilotů červeného ferrari Peter Kox.

„Pokud na trať dlouhou 5,39 kilometru pustíte 100 aut, nemusíte být Einstein, abyste si uvědomili, že bude velmi namačkáno a takové nehody prostě přijdou,“ napsal v otevřeném dopise.

Podle reakce pořadatelů je zjevné, že Scuderia Praha si koledovala dlouho.

Natasha Marková tvrdí, že už během minulé sezóny dostali několik stížností na styl jízdy ferarri - především co se týče riskantních předjížděcích manévrů. Někteří soutěžící prý použili i slovo „agresivní“.

Neúčast Scuderie Praha je velkou ztrátou

Jestli se tým po vynucené přestávce do seriálu 24H Series vrátí, není jasné. Ve startovní listině následující květnové dvanáctihodinovky v nizozemském Zandvoortu zatím nefiguruje.

V italském Mugellu, kde vytrvalostní závod proběhne v polovině března, bude české barvy hájit stáj RTR Project se dvěma speciály KTM a v nejsilnější kategorii pak Mercedes SLS AMG GT3 ze stáje MP Sports Martina Prokopa.

I přesto je neúčast vozu Scuderia Praha velkou ztrátou. Patřil ke špičce celého startovního pole, loni například vyhrál dvanáctihodinovku v Brně, v roce 2014 zase 24hodinový závod v Barceloně.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!