Pátek 30. října 2020svátek má Tadeáš 4 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Jubilejní stý ročník Primátorek ovládla favorizovaná osma Dukly Praha

100. ročník pražských Primátorek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy 100. ročník pražských Primátorek | foto: Mafra - Michal Šula

PRAHA Jubilejní 100. ročník veslařských Primátorek ovládla podle očekávání osma Dukly Praha, která získala 34. vítězství za sebou. Skifařské závody v Praze na Vltavě vyhráli favorizovaní Ondřej Synek a Miroslava Knapková.

Primátorky se letos jely v netradičním termínu, neboť v červnu se nemohly konat kvůli záplavám. Ze tří posádek Dukly na startu hlavního závodu uspěla ta papírově nejsilnější s kormidelníkem Oldřichem Hejduškem, jenž si připsal rekordní 22. vítězství. Dukla I nakonec porazila o 3,6 sekundy druhou posádku armádního klubu, kterou tvořili veslaři kategorie do 23 let. "Mladíci jeli výborně, byli dobře připraveni. I proto, že trénovali na závod o čtrnáct dní déle," uznal v cíli Hejdušek, který v Dukle působí i jako trenér a posádku vedenou veslovodem Kornelem Altmanem má na starosti.

"Takže jsem věděl, jak na tom jsou," pousmál se Hejdušek. Pětapadesátiletý Hejdušek Primátorky vyhrál poprvé v roce 1978 a už několikrát ukončil kormidelnickou kariéru. Po dvou letech se ale musel do lodě Dukly vrátit, klub totiž neměl k dispozici jiného vhodného kormidelníka. "Každý rok říkám, že je to naposledy. Už by tam měl být někdo mladý, ale není. Budeme s tím muset něco udělat," uvedl Hejdušek, jenž díky návratu k závodění musel výrazně snižovat váhu.

Do finále nepostoupili hosté z Cambridge, kteří stejně jako před třemi lety vypadli v sobotním semifinále. Osma britské univerzity, která měla být podle původních plánů hlavním sokem Dukly, vyhrála malé finále a obsadila nakonec šesté místo. Očekávanými výhrami skončily závody skifařů, v nichž se představily hlavní hvězdy současného českého veslování Ondřej Synek a Miroslava Knapková. Čerstvý světový šampion z korejského Čchungdžu ovládl 114. ročník skulerského závodu Rösslera Ořovského i přesto, že od MS netrénoval a přibral osm kilogramů.

Synek nastoupil na start s netradičními slunečními brýlemi - lennonkami

"Bolelo to dost. Vytrvalost zůstala, ale síla odešla. Bylo to spíše dlouhé silové tempo, naštěstí se to podařilo," řekl spokojený Synek, který závod skifařů na Primátorkách ovládl pošesté v kariéře. "Letos to byl asi nejvyrovnanější závod a rozdíly nebyly tak velké. Nebyl jsem v optimální formě a kluci se na to mohli více připravit," uvedl veslař pražské Dukly, který druhého Richarda Vanča porazil o pět sekund.

Český skifař Ondřej Synek

Český skifař Ondřej Synek

I přes oproti červnu chladnější počasí nastoupil Synek na start s netradičními slunečními brýlemi - lennonkami. "Dostal jsem je od dvanáctiletých kluků na závodech u nás v Brandýse a slíbil jsem jim, že v nich pojedu. Jsou docela dobré, jen v nich není nic vědět," smál se Synek. Stejně jako Synek se i Knapková letos rozhodla startovat jen na skifu a v hlavním programu neusedla do osmiveslice. A vyhrála suverénně, druhou Kristýnu Fleissnerovou porazila o třicet sekund.

"Měla jsem trochu obavy, jak se mi pojede. Byla jsem favoritka, ale když tři týdny netrénujete, tak hodně ztratíte. Díky tomu, že konkurence nebyla velká, tak se to dala přežít," řekla Knapková, která mezi skifařkami triumfovala poosmé. I přes podzimní termín a horší počasí sledovalo Primátorky ze břehu několik tisíc diváků. "Pro nás sportovce bylo počasí dobré. Když se hýbete, tak to jde. Horší to bylo pro diváky, kteří stáli na břehu," uvedla Knapková, která si to sama vyzkoušela v sobotu, kdy fandila otci při závodě veteránů.

Primátorky, veslařská regata v Praze

Muži
Skif
(Jarní skulérský závod Rösslera-Ořovského): 1. Synek (Dukla Praha) 7:00,230, 2. Vančo (Slavia Praha) 7:05,270, 3. Zitta (Slavia) 7:09,510.

Osma (Primátorky): 1. Dukla I (J. Vetešník O. Vetešník, Kopáč, Vraštil, Hanák, Pilc, Podrazil, Klang, korm. Hejdušek) 5:36,970, 2. Dukla II (Humpolec, Hájek, Srna, Kedaj, Běhal, Koloc, Paroulek, Altman, korm. Šuma) 5:40,660, 3. Dukla/Beroun (Jirka, Basl, Andrle, Ouředníček, Štěrbák, Vondrák, Plocek, Řimák, korm. Havel) 5:45,630.

Ženy
Skif
(O stuhu Podolí): 1. Knapková (Slavia Praha) 7:38,080, 2. Fleissnerová (Bohemians Praha) 8:09,010, 3. Merunková (Blesk Praha) 8:46,270.

Osma: Slavia/Děčín (Šírerová, A. Žabová, Stillerová, L. Antošová, D. Čvančarová, L. Žabová, Bruncvíková, Kopecká, korm. Soukupová) 6:22,730, 2. ČVK Praha/Blesk/Slavia/VK Smíchov (Nováková, Kupková, D. Nacházelová, Mašátová, Weissová, Heranová, B. Vařeková, G. Vařeková, korm. Janatová) 6:30,510, 3. Slavia/Přerov/Břeclav/Uherské Hradiště (Nebáznivá, Pazderková, A. Vařeková, Táborská, Tomaštíková, Vajnerová, Buzrlová, Zapletalová, korm. Drdáková) 6:33,930.

,

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...