Čtvrtek 23. září 2021, svátek má Berta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sport

Jubilejní Velkou pardubickou ovládl hnědák Hegnus, žokej Matuský daroval triumf mamince do nebe

Překážkový dostih Velká pardubická (6900 m, šestiletí a starší koně, dotace 5,000.000 Kč), 11. října 2020 v Pardubicích. Vítězem se stal hnědák Hegnus, který vylepšil loňské druhé místo. K triumfu ho dovedl slovenský žokej Lukáš Matuský. foto: ČTK

Vítězem 130. ročníku Velké pardubické se stal hnědák Hegnus, který vylepšil předloňské druhé místo. Dvanáctiletého svěřence trenéra Radka Holčáka dovedl k triumfu slovenský žokej Lukáš Matuský.
  17:03

Hegnus po brzkém útoku v cílové rovince vyhrál o jednu a tři čtvrtě délky před Playerem, který v těsném souboji o druhé místo porazil o hlavu slovenského účastníka Vanduala. „Je to pan kůň. Já se vezl a on šlapal,“ řekl Matuský.

Loňský vítěz Theophilos, jenž byl považován za hlavního favorita, doběhl devátý. Ze čtyř bývalých vítězů na startu byl nejlepší pátý Tzigane Du Berlais.

Dostihy (foto ilustrační).
Překážkový dostih Velká pardubická (6900 m, šestiletí a starší koně, dotace...

Matuský jel s Hegnusem poprvé a hned slavil velké vítězství. „Nakoukal jsem si videa, pořád jsem dumal. S Radkem (Holčákem) jsme se domluvili, že pojedu zepředu, což se nám tak moc nepovedlo. Byli jsme tam pátí, ale nechal jsem ho odpočívat, věděl jsem, že konec má dobrý. Počkal jsem si a vyšlo to,“ řekl Matuský, první slovenský vítěz Velké pardubické po 28 letech. V roce 1992 uspěl Jaroslav Brečka.

Triumf věnoval své matce, která zemřela před dvěma týdny. „Celý den i vítězství ve Velké pardubické je pro maminku do nebíčka,“ uvedl Matuský.

Nejstarší kůň ve startovním poli Hegnus zajistil druhý triumf ve Velké pardubické trenéru Holčákovi, který se radoval už v roce 2002 s Maskulem. „Na to vítězství do Velkých Karlovic jsme dlouho čekali a jsem rád, že to klaplo,“ uvedl Holčák.

Předloni a ještě letos v kvalifikaci vedl Hegnuse žokej Marek Stromský, kterému vítězství ve Velké pardubické stále uniká a nezískal ho ani letos. V sedle Strettona obsadil osmou příčku. „Marek Stromský podepsal na letošní sezonu smlouvu na jezdění se stájí Nýznerov. Tím pádem byl přednostně vázaný tam. Bylo mi řečeno, že pojede Strettona. Lukáš je moje jezdecká jednička. Volba tak byla jasná,“ řekl Holčák.

Letošní Velká pardubická nevyšla legendárnímu trenérovi Josefu Váňovi, který připravuje i Theophilose. Na Taxisově příkopu spadli dva jeho koně - vítěz dostihu z roku 2017 No Time To Lose a Sottovento, který utrpěl fatální zranění. Mazhilis byl dvanáctý.

Záhy na Irské lavici skončil dostih pro All Scatera s Veronikou Řezáčovou-Škvařilovou, která se postavila na start jako osmá žena v historii.

Slavný dostih se musel kvůli opatření proti šíření koronaviru konat bez diváků a měl sníženou dotaci na tři miliony korun. Do cíle doběhlo 13 z 18 koní.

Dostihový mítink v Pardubicích:

Velká pardubická se Slavia pojišťovnou (6900 m, šestiletí a starší koně, dotace 3,000.000 Kč):

1. Hegnus (ž. Matuský, tr. Holčák, stáj Ševců), 2. Player (ž. Novák), 3. Vandual (ž. Julliot), 4. Talent (ž. Složil ml.), 5. Tzigane Du Berlais (ž. Faltejsek), 6. Casper (ž. Ferhanov). Čas: 9:22,99. Výrok: lehce 1 3/4 - hlava - 1/2 - 13 - 3/4.

Další dostihy:

I. Roncal (ž. Faltejsek) - Dark Sun - Čaryjape,

II. Aztek (ž. Stromský) - Cheminée - Saul,

III. Engele (Velek) - Rozina - Saint Shine,

IV. Dusigrosz (ž. Kratochvíl) - Skins Rock - Dragon,

V. Chelmsford (ž. Kratochvíl) - Dundee - Hamis,

VI. Dajuka (ž. Matuský) - Lad In - Usockem,

VII. Evžen (ž. Myška) - Lombargini - Sweet Red Wine,

VIII. Buonarroti (ž. Kratochvíl) - Laverno - Apple's Kamikaze,

IX. Del Rey (ž. Složil ml.) - Stigris - Shent.

Autor:

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Když holčičky testují: Jak se bude líbit panenka Kitten Cafté?
Když holčičky testují: Jak se bude líbit panenka Kitten Cafté?

Na 20 maminek a jejich holčiček tentokrát čeká kelímek s panenkou Kitten Catfé. Zapojte se do testování a získejte pro svoji holčičku další...

Mohlo by vás zajímat