Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Judisté Ježek, Jurečka a Krpálek získali bronz na GP v Samsunu

Sport

  17:15
SAMSUN (Turecko) - Nebývalou medailovou žeň a nejúspěšnější závod v historii zaznamenali čeští judisté na Grand Prix v tureckém Samsunu. Na třetí místa ve svých kategoriích dosáhli Jaromír Ježek (do 81 kg), Alexandr Jurečka (do 90 kg) a také největší česká hvězda Lukáš Krpálek (do 100 kg).

Judista Lukáš Krpálek porazil v druhém kole olympijského turnaje bývalého mistra světa Takamasu Anaie z Japonska a postoupil do čtvrtfinále foto: ČTK

Krpálek se v ostrém klání představil poprvé od poloviny února, kdy si zranil prst na ruce. Navíc se díky třetímu místo vrátil na post světové jedničky, protože současný lídr Ramziddin Sajidov dnes skončil mimo bodované příčky. Tak úspěšné vystoupení v závodě Grand Prix Češi v jediném dni nikdy nezaznamenali. Dodnes získali na GP tři medaile, o které se postarali dvakrát Krpálek a jednou Ježek. Poslední medailový zisk se datoval do roku 2011.

Tento výsledek tak reprezentační trenér Petr Lacina považuje za historický počin. "Tři placky v jednom dni jsme neudělali ani na Světovém poháru. Tohle je nebývalý, fantastický úspěch. S výkonem našich borců jsem moc spokojený," líčil nadšeně Lacina. Judisté tak v poslední prověrce získali velkou vzpruhu před mistrovstvím Evropy. Kontinentální šampionát hostí o posledním dubnovém víkendu Budapešť. "Ukázali jsme, že kromě Krpálka máme i další borce, kteří mohou reálně pomýšlet na dobré umístění na mistrovství," řekl Lacina.

Ježek zaznamenal největší úspěch ve váze do 81 kg, do které před letošní sezonou přestoupil z nižší třiasedmdesátky. Bronzový medailista z předloňského mistrovství Evropy v Samsunu vyhrál čtyři z pěti zápasů, pouze v semifinále podlehl pozdějšímu vítězi Loicovi Pietrimu z Francie. V souboji o třetí místo Ježek na ipon porazil Rakušana Marcela Otta a poprvé v kariéře ve váze do 81 na velké akci stanul na stupních vítězů. Navíc ve světovém žebříčku poskočil asi o 200 míst, protože v nové váhové kategorii začal "od nuly".

"Krpálek předvedl ohromnou vůli po vítězství"

"Ježek potvrdil své technické kvality. A ukázal, že pokud jeho přípravu nebude narušovat nemoc či zranění, měl by být i ve vyšší kategorii aspirantem na přední umístění na světových turnajích," uvedl Lacina. Jaromír Musil ve stejné váze s bilancí jedné výhry a porážky skončil bez umístění. Životní závod za sebou má také Jurečka. Havířovský judista zažil podobný příběh jako Ježek. Také ovládl první tři zápasy, až v utkání o finálovou účast nestačil na Rusa Kirilla Děnisova, který poté celou soutěž ovládl.

Jurečka však vzápětí porazil Alexandra Iddira z Francie a mohl se těšit z první medaile na vrcholné akci. "Jurečka podal snad nejlepší výkon v kariéře. Díky svému výkonu v Turecku si polepší ve světovém žebříčku o téměř padesát míst," pochvaloval si Lacina. Krpálek z tatami třikrát odešel jako vítěz a nestačil jen na nakonec stříbrného Elmara Gasimova z Ázerbájdžánu. Bronz si zajistil triumfem proti Egypťanu Ramadánu Darvišovi.

"Krpálek předvedl ohromnou vůli po vítězství, své soupeře převyšoval především v boji na zemi. Škoda chvilkového zaváhání s Gasimovem, které bohužel přišlo v okamžiku, kdy Lukášovi již nezbývalo dost času na to, aby vývoj utkání ještě otočil. V utkání o bronz ale ze sebe vydal vše a návrat na pozici světové jedničky si zaslouženě vybojoval," řekl na Krpálkovu adresu reprezentační kouč.

Autor: