20. listopadu 2007 9:36 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

K dokonalosti už chybí jen krok

Roger Federer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Roger Federer | foto: AFP

ŠANGHAJ/PRAHA Žádný velký šampion se neobešel bez bolavého místa. Hledat ale slabůstku u tenisového vládce Rogera Federera je úkol jen pro zaryté hnidopichy.

„Když hraje dobře, tak se nedá porazit,“ stýská si Federerův největší soupeř Rafael Nadal.

„Co bych protihráči poradil, aby mě dokázal porazit?“ zdvihá obočí šestadvacetiletý Švýcar, který v neděli počtvrté za posledních pět let vyhrál Turnaj mistrů. „Raději to ani nezkoušej,“ směje se.

Roger Federer

ČEHO DOSÁHL

Šestadvacetiletý Švýcar vyhrál 12 grandslamových turnajů (Wimbledon 2003, 2004, 2005, 2006 a 2007, US Open 2004, 2005, 2006 a 2007, Australian Open 2004, 2006 a 2007), čtyřikrát se radoval na Turnaji mistrů (2003, 2004, 2006 a 2007). Světovou jedničkou je nepřetržitě od 2. února 2004. Na okruhu ATP vyhrál celkem 60 turnajů (53 ve dvouhře, 7 ve čtyřhře).

CO MU CHYBÍ

Titul z Roland Garros a olympiády, triumf v Davis Cupu

Přesto i on má místa, na nichž se nepohybuje tak suverénně, jak bývá normálně zvykem.

Co tedy ještě chybí Federerovi k naprosté dokonalosti?

Předně, triumf na Roland Garros. Stejně jako pro jeho velký vzor Peta Samprase se pařížská antuka stává pro tenisového vládce zakletou. Všude jinde už soupeře převálcoval, Pohár mušketýrů ale nad hlavu nezdvihl. A bez tohoto kroku se nikdy nestane nejlepším hráčem všech dob.

„Z každé porážky se snažím poučit,“ tvrdí Federer. Letos už dokázal svou antukovou Nemesis, svalnatého Nadala, na neoblíbeném povrchu poprvé porazit. Nyní to musí dokázat ve správnou chvíli. „Stát se nejlepším je běh na dlouhou trať,“ přiznává Federer.

Rád si prohlíží trofeje
Vedle antukového grandslamu mu z velkých triumfů uniká ještě Salátová mísa pro vítěze Davisova poháru. A na tu Federer, alespoň v dohledné době s ohledem na slabší sílu švýcarského mužstva, rezignoval.

Všechny síly tak upřel na získání vítězství na Roland Garros a také na překonání jednoho z posledních výrazných rekordů, který Švýcarovi chybí: počtu grandslamových titulů.

Federer jich má na kontě dvanáct a jen dvě výhry ho dělí od Samprasova zápisu. „Roger mě určitě překoná,“ tvrdí Pete Sampras. „Jestli turnajů vyhraje šestnáct, nebo osmnáct, ví jen on sám.“

Federer, který letos prohrál pouze devět zápasů a sám označil uplynulou sezonu jako „průlomovou“, hodlá hrát ještě skoro deset let. Takže času má dost. A jak ukazuje, rozhodně mu nechybí hlad po dalších úspěších.

„Občas jen tak bloumám po domě a najednou si uvědomím, že jsem v pokoji, kde mám trofeje, a zírám na ně,“ popisuje Federer. „Je to dobrý pocit.“

Martin Prachař

Autor

Martin Prachařmartin.prachar@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz