Úterý 5. prosince 2023, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sport

Kajakář Prskavec dojel v poslední jízdě finále zlatý. Nadělil druhému Slovákovi Grigarovi více než tři sekundy

Český kajakář Jiří Prskavec na LOH 2020 v Tokiu bojuje o zlato. (30. července 2021) foto:  Michal Sváček, MAFRA

Kajakář Jiří Prskavec se v Tokiu stal olympijským vítězem ve vodním slalomu. Druhého Jakuba Grigara ze Slovenska porazil o více než tři sekundy a suverénně splnil roli hlavního favorita závodu. Třetí skončil Němec Hannes Aigner. Osmadvacetiletý český reprezentant vylepšil výsledek z předešlých her v Riu de Janeiro, kde vybojoval bronz.
  9:40aktualizováno  12:23

Prskavec získal v Tokiu pro Česku druhou zlatou medaili po střelci Jiřím Liptákovi a celkově pátý cenný kov. Na kanále Kasai se mezi trojici nejlepších prosadil i kanoista Lukáš Rohan, který vybojoval stříbro.

Šestý den olympiády: České plážové volejbalisty nezastavil ani covid, veslaři mají bramboru. Slovensko slaví zlato

Úřadující mistr světa Prskavec postoupil do závěrečných bojů o titul z prvního místa v semifinále, startoval proto ve finále jako úplně poslední, z čehož neměl příliš velkou radost. „Říkal jsem si, že jsem si na sebe ušil bič. Samozřejmě je to to nejtěžší,“ komentoval výchozí pozici, která se ale nakonec ukázala jako výhodná. „O to krásnější je, když člověk dojede do cíle a vidí, že to dal. Že takhle to je, takhle je to hotové, výsledky se měnit nebudou, už na nikoho nemusím čekat. Tlak a to všechno je samozřejmě obrovské, ale když to člověk unese, je to o to krásnější,“ radoval se.

S tlakem se ale vyrovnal a nechyboval. V úvodu měl pocit, že lehce ztrácí, ale nebyla to pravda. Pak ještě zrychlil a na druhém mezičase měl náskok více než čtyři sekundy na v té chvíli vedoucího Grigara. V závěrečné části oproti čtyřiadvacetiletému Slovákovi lehce ztratil, ale přesto měl v cíli propastný náskok 3,22 sekundy.

Svoji poslední jízdu v Tokiu zajel v nejrychlejším čase dne 91,63. „Na ten spodek jsem si věřil, věděl jsem, že mám natrénováno. Vlastně jsem to tlačil až do cíle. Když jsem bral poslední bránu, strašně mě to bolelo, ale tlačil jsem to. Vlastně až v posledních metrech jsem se kouknul na tu časomíru a skoro jsem si až říkal: ‚Tys mohl jet už úplně v klidu tu rovinku, co se tady trápíš‘,“ vyprávěl s úsměvem a zlatou medailí na krku.

Štěstím zářil i Grigar, který dosud na velkých závodech vybojoval jen stříbro v hlídkách na MS před šesti lety. Mezi jednotlivci byl ve světové konkurenci nejlépe desátý, na mistrovství Evropy osmý, ale minule v Riu skončil pátý. „Ani jako malý jsme si nikdy nedovedl představit, že budu jednou stát na stupních vítězů se stříbrnou medailí. Je to odměna za všechnu tu dřinu,“ řekl čtyřiadvacetiletý kajakář slovenským médiím. „Po dojezdu jsem nevěděl, jestli z toho bude medaile. Je to vodní slalom a za mnou jely ještě tři lodě. A bylo z toho stříbro,“ radoval se.

Nadšený byl nakonec i třetí Aigner, jenž vybojoval bronz i na olympiádě v Londýně 2012. Před pěti lety v Riu byl čtvrtý. „Myslím, že mohu být opravdu šťastný, že se vracím domů s bronzem. Bál jsem se, že budu opět čtvrtý,“ přiznal dvaatřicetiletý Němec, který ve finále bojoval i s křečemi. „Nebyl jsem si ani jistý, že dojedu do cíle, měl jsem velké problémy se svaly. Pravděpodobně kvůli zdejšímu horku. Je prakticky nemožné vypít toho tolik, kolik tady vypotíme,“ podotkl Aigner a ocenil výkon českého vítěze. „Jiří dnes pádloval jinou ligu, takže jsem šťastný,“ řekl.

Jiří Prskavec (28)

Datum a místo narození: 18. května 1993, Mělník

Výška a váha: 173 cm, 68 kg

Klub/trenér: USK Praha/Jiří Prskavec st.

Největší úspěchy: olympijský vítěz, dvojnásobný mistr světa, čtyřnásobný mistr Evropy

  • OH (1-0-1): 2016 (Rio de Janeiro) - bronz, 2021 (Tokio) - zlato
  • MS (2-2-0): 2015 (Londýn) a 2019 (Seu d'Urgell) - zlato, 2013 (Praha) a 2018 (Rio de Janeiro) - stříbro (z hlídek má bilanci 2-2-1)
  • ME (4-0-3): 2013 (Krakov), 2014 (Vídeň), 2016 (Liptovský Mikuláš) a 2020 (Praha) - zlato, 2011 (La Seu d'Urgell), 2017 (Tacen) a 2018 (Praha) - bronz (z hlídek má bilanci 6-1-0)
  • další úspěchy: 2x celkový vítěz SP (2018-19), 2x mistr světa do 23 let (2012, 2015), bronz z OH mládeže 2010 v Singapuru

Ocenění: 2x vítěz ankety Kanoista roku (2015, 2019)

Rodina: ženatý, manželka Tereza, synové Jiří a Marek

Ostatní: jeden z nejlepších světových vodních slalomářů posledních let; blízko vody se pohyboval od útlého mládí, oba jeho rodiče se slalomu věnovali na reprezentační úrovni (otec Jiří, který ho od začátku trénuje, získal bronz na MS 1995 a startoval na OH 1996 a 2000); v roce 2010 se Prskavec mladší stal juniorským mistrem Evropy, o rok později slavil bronz i mezi dospělými; prvního velkého zlata na seniorské akci se dočkal na ME 2013 v Krakově; při svém prvním startu pod pěti kruhy v Riu de Janeiro zajel ve finále nejrychlejší čas, ale kvůli jednomu dotyku branky skončil třetí; v loňské náročné domácí kvalifikaci do Tokia vyhrál všechny čtyři závody, navíc přidal i zlato z evropského šampionátu v Praze; na letošním ME v Ivree skončil až sedmý, v červnu v Praze ovládl závod Světového poháru; v anketě Sportovec roku ČR se už čtyřikrát dostal do elitní desítky, nejlépe byl předloni šestý; jako své koníčky uvádí paddleboard a práci na zahradě, má vlastní stránky www.jiriprskavec.cz.

Autor:

Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®
Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®

Máte dojem, že má vaše dítě potíže se soustředěním? Impulzivita a hyperaktivita zasahují do jeho každodenního života? V tom případě by se mohl stát...