Čtvrtek 8. prosince 2022, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hilgertová postoupila do olympijského semifinále

Sport

  18:51aktualizováno  19:31
LONDÝN - Kajakářka Štěpánka Hilgertová i deblkanoisté Jaroslav Volf s Ondřejem Štěpánkem a Vavřinec Hradilek se Stanislavem Ježkem postoupili do čtvrtečního semifinále olympijského závodu ve vodním slalomu. Dvaačtyřicetiletá Hilgertová startující na šesté olympiádě byla v kvalifikaci pátá. Volf se Štěpánkem obsadili osmé místo a pro londýnské hry speciálně složená dvojice Hradilek, Ježek byla devátá.

Kajakářka Štěpánka Hilgertová při olympijské kvalifikaci na kanálu v Lee Valley foto: ČTK

Zatímco postup zkušených "Volfíků", kteří obhajují stříbro z Pekingu a ve sbírce mají i bronz z Atén 2004, se očekával, Hradilek s Ježkem ve své první soutěžní jízdě na deblkanoi překvapili. "Je to totální úlet, ale já jsem si to neskutečně užil," prohlásil Hradilek.

K postupu mezi deset nejlepších jim stačil start v první kvalifikační jízdě, do druhé již nenastoupili. Ježka totiž v úterý čeká semifinále na singlkanoi, Hradilka o den později semifinále na kajaku. "Jsem tady kvůli singlu a nechci dopadnout lépe na deblkanoi," prohlásil s úsměvem Ježek.

K TÉMATU

Volf se Štěpánkem také postoupili díky výkonu v první jízdě, po které byli šestí. Ve druhé dostali padesátisekundovou penalizaci za neprojetí jedné z branek. Kvalifikaci vyhráli Francouzi Gauthier Klauss a Matthieu Peche, trojnásobní olympijští vítězové Peter a Pavol Hochschornerové ze Slovenska byli druzí.

"Je to jen kvalifikace a i kdybychom postoupili z posledního místa, byli bychom na výsost spokojení," shodli se Volf se Štěpánkem. "Je ale zřejmé, že to nebylo od nás ideální." Bez problémů postoupila do semifinále i dvojnásobná olympijská šampionka Hilgertová, která předvedla dvě čisté jízdy. Po první byla třetí, a přestože se poté ještě o 0,75 sekundy zlepšila, klesla na páté místo. Zvítězila Maialen Chourrautová ze Španělska.

Češi bojují o medaile. Podívejte se

Beachvolejbalistky Kristýna Kolocová a Petra Sluková

"První jízda byla moc na jistotu, ale hodně si cením toho, že nebyl větší problém, že mě to nevyškolilo," prohlásila. Druhou jízdu si představovala ale lepší. "Ale nečekala jsem, že to půjde tak v klidu, nevzalo mi to tolik sil," poznamenala Hilgertová. Vstoupila do historie, stala se ve čtyřiačtyřiceti letech první českou sportovkyní, která nastoupila na šesté letní olympiádě za sebou.

Přesto ale cítila nervozitu. "Ty první záběry jsou úplně nejtěžší, takže úplně v klidu jsem nebyla, ale nenechala jsem se rozhodit a uhlídala jsem to," prohlásila. "Ale že bych byla v klidu, to rozhodně ne," přiznala. Po vydařené kvalifikaci teď může dokonce myslet na medaili. "Ty myšlenky jsou. Šance je reálná, ale není zase kdovíjak vysoká," řekla.

Výsledky kvalifikace ve vodním slalomu na OH

Muži
C2:
1. Klauss, Peche (Fr.) 96,98 (0 trest. sekund), 2. R. Hochschorner, P. Hochschorner (SR) -0,54 (2), 3. Ming-chaj Chu, Ťün-žung Šu (Čína) -2,07 (0), ...8. VOLF, ŠTĚPÁNEK -7,02 (2), 9. HRADILEK, JEŽEK -9,93 (2).

Ženy
K1:
1. Chourrautová (Šp.) 98,75 (0), 2. Neaveová (Brit.) -0,17 (0), 3. Giai Pronová (It.) -1,58 (0), ...5. HILGERTOVÁ -2,00 (0).

Autor:

Darujte vzpomínky: Vytvořily jsme vlastní fotoknihu i osobní kalendář
Darujte vzpomínky: Vytvořily jsme vlastní fotoknihu i osobní kalendář

Každý rok si lámeme hlavu s tím, co koupit našim blízkým k Vánocům. Kosmetika, láhev nebo svíčka jsou sice dárky, které neurazí, ale rozhodně...

Mohlo by vás zajímat