Čtvrtek 8. prosince 2022, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kanadský kapitán Crosby: Báječný pocit vyhrát zrovna v Rusku

Sport

  6:00
SOČI (od našeho zpravodaje) - Kanada na olympiádě v Soči nepředvedla nějaký hokejový ohňostroj. Většinou nedrtila soupeře rozdílem třídy a vysokým skóre. Především bezvadně bránila. "Dobře jsme vyvážili agresivitu a trpělivost," prohlásil Sidney Crosby, největší hvězda týmu. Mluvil tiše jako obvykle, což pasovalo také k docela klidné oslavě triumfu přímo na ledě.

Sidney Crosby se zlatou medailí foto: Reuters

Pravda, vypadalo to trochu legračně, když kandidáti kanadské hokejové reprezentace v létě na srazu v Calgary hráli hokejbal.

V kraťasech a s kšiltovkami na hlavách běhali s holemi po betonu a bušili do míčku. Pojištění všech hvězd na trénink v plné výstroji by stálo majlant. A tak kouč Mike Babcock vymyslel malou náhražku, aby se jeho hoši aspoň trochu připravili na široké kluziště, jež je čekalo v Soči.

"Kdekdo se nám smál, ale náš výkon na olympiádě vznikal právě z řady takových maličkostí," prohlásil kapitán týmu Sidney Crosby. "Jsme pyšní na to, co jsme dokázali. Děkujeme za veškerou podporu. Uvědomovali jsme si, co se od nás čeká. A jsme rádi, že jsme nezklamali."

Co rozhodlo o tom, že jste obhájili zlato?
Hráli jsme spolehlivě, hlavně v posledních zápasech bez chyb a výkyvů. Drželi jsme při sobě. Naše sebevědomí postupně rostlo.

Sidney Crosby číhá před švédskou brankou

V Soči jste dostali jen tři góly? Tolik jste věřili jste své obraně?
Pořád jsme se obávali, že naše příští chyba skončí gólem. Tahle obezřetnost nám pomohla. Brankářem počínaje jsme soupeřům moc nedovolili. Navzájem jsme si pomáhali, drželi se taktiky. Když jsme neinkasovali, nemuseli jsme se za každou cenu tlačit do šancí a snažit se sázet góly. To by nás totiž mohlo přivést do velkých potíží.

Je obtížnější vyhrát za mořem než doma?
Není to jednoduché, člověk se musí v lecčems přizpůsobit. Soupeři jsou často sehraní a zvyklí na trpělivý styl hry. Nám se povedlo vyvážit trpělivost s agresivitou. Sice nám to chvíli trvalo, ale vyrovnané zápasy na začátku nám pomohly.

Měl jste před zápasem proslov k týmu?
Ne. Všichni jsme věděli, že jsme proti Američanům předvedli náš nejlepší výkon. Věřili jsme, že když zahrajeme stejně, dosáhneme toho, po čem toužíme. Každý se staral sám o sebe, o svoje úkoly, což nás spojilo.

Poprvé se nejlepší s nejlepšími utkali na ruské půdě. Je vaše vítězství o to významnější pro hokejové dějiny?
My samozřejmě dobře známe historii hokejové rivality mezi Kanadou a Ruskem. I proto, že jsme hráli tady, je báječné, že jsme našli cestu k vítězství.

Ulevilo se vám, když jste ve finále konečně skóroval?
Bez ohledu na minulé zápasy, jsme v tom největším všichni chtěli zvládnout své úlohy. A když máte šanci zvýšit na 2:0 v závěru druhé třetiny, dáte si hodně záležet, abyste ji proměnil. Pamatuju si, že ve Vancouveru jsem před čtyřmi lety neproměnil příležitost pár minut před koncem. A Američani potom vyrovnali. Takže mám radost, že jsem tady nezklamal a zajistil nám pohodlnější náskok.

Plánujete obhajobu za čtyři roky v Jižní Koreji?
Jo… Vždycky to vypadá, že do příští olympiády zbývá spousta času. Jenže pak to uteče strašně rychle. Uvidíme.

Jak se vám líbila olympiáda v Soči?
Byla parádní. Z našeho pohledu určitě. Bylo o nás perfektně postaráno, všechno klapalo, nemáme si nač stěžovat. Dobrovolníci byli velice milí.

Jakou zásluhu má na výsledku kouč Mike Babcock?
Samozřejmě velkou. Dodržovali jsme taktiku, dávali si pozor, abychom nepropadli. Dbali jsme na spoustu detailů. Kdekdo se nám smál, když jsme v létě v Calgary hráli hokejbal na širokém hřišti. Ale ono to všechno mělo svůj smysl.

Autor:

Darujte vzpomínky: Vytvořily jsme vlastní fotoknihu i osobní kalendář
Darujte vzpomínky: Vytvořily jsme vlastní fotoknihu i osobní kalendář

Každý rok si lámeme hlavu s tím, co koupit našim blízkým k Vánocům. Kosmetika, láhev nebo svíčka jsou sice dárky, které neurazí, ale rozhodně...

Mohlo by vás zajímat