Pondělí 5. prosince 2022, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kanoista Koranda je vicemistrem světa na pětce

Sport

  15:19
SZEGED - Kanoista Lukáš Koranda se stal vicemistrem světa v závodě na vytrvalecké trati 5000 metrů. V Szegedu prohrál pouze s Ukrajincem Michajlem Košmanem, v cíli jej od vítěze dělilo jen 1,164 sekundy. Bronz získal Španěl Jose Luis Bouza, který už za vedoucím duem zaostal o půl minuty.

Lukáš Koranda foto: ČTK

Dvaadvacetiletý Koranda navázal v této neolympijské disciplíně na bronz z červnového mistrovství Evropy v Bělehradu, kde byl jediným českým medailistou stejně jako v Maďarsku. V Szegedu oplatil porážku Bouzovi, na startu nebyl úřadující evropský šampion Němec Sebastian Brendel.

Stříbro je Korandovým životním úspěchem, mocně ale útočil i na zlato, které prohrál zhruba o půl lodi. "Při finiši jsem si říkal: mistr světa, mistr světa, mistr světa. A nic," zalitoval Koranda. "Ale Ukrajinec jel skvěle. Celé to odtáhl, v závěru jsem sice jeho náskok stahoval, ale neměl jsem na něj. Dal jsem do toho všechno, ale on si to pohlídal," dodal.

Kajakáři Jan Souček a Anna Adamová dokončili pětikilometrový závod na osmých pozicích, jedinou českou finálovou účast na sprinterské dvoustovce proměnily v deváté místo Jany Šebestová s Blahovou.

Česká výprava vybojovala v Szegedu zásluhou čtyřkajaku Davídek, Souček, Trefil, Štěrba a deblkanoe Radoň, Dvořák šest účastnických míst na olympiádu v Londýně. Na předchozích dvou hrách v Aténách a Pekingu startovali vždy jen dva rychlostní kanoisté. Reprezentační trenér Martin Doktor proto mohl MS označit za úspěšné. "Spokojený člověk," konstatoval dvojnásobný olympijský šampion z Atlanty.

A počet míst pro Londýn nemusí být konečný, na jaře se uskuteční ještě dodatečná kvalifikace. "Do všech disciplín, v kterých se ještě pojede o Londýn, stoprocentně nasadíme posádky," uvedl Doktor.

Autor:

Ať se dětem lépe dýchá. Proč vyrazit do Dětské léčebny Cvikov
Ať se dětem lépe dýchá. Proč vyrazit do Dětské léčebny Cvikov

Respirační onemocnění postihne čas od času každé dítě. Někdy ale může i banální onemocnění vést k nepříjemným chronickým stavům. Blíží se podzim a...