Pondělí 25. září 2023, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kapitán Navrátil: Kluci hráli fantasticky, ale Japonci mě překvapili

Davis Cup

  13:15
TOKIO/PRAHA - Od roku 1980 čekali čeští tenisté dlouhých 32 let na triumf v Davis Cupu. Teď však září na vlně úspěchů. Potřetí v řadě postoupili do semifinále a útočí na třetí triumf za sebou. "Dál píšeme historii. Ale nejspíš nám to dojde teprve ve chvíli, až skončíme," říkal Radek Štěpánek.

Mám! Radek Štěpánek zahrává těžký míček přes skloněného Lukáše Rosola. foto: Reuters

Byla to výhra, se kterou vzhledem k oslabené sestavě Japonců kdekdo počítal. "Spoustu lidí už si myslí, že jsou výhry automatické a jinak to nemůže být. Ale za každou je spousta práce a obrovský tým lidí," zdůraznil tenista Radek Štěpánek v rozhovoru pro Radiožurnál po postupu do semifinále.

Ten stvrdili Češi zdánlivě jasnou výhrou ve čtyřhře, v níž Rosol se Štěpánkem porazili japonský pár Ito, Učijama 3:0 na sety. Pokaždé však soupeře zlomili až v závěru sady.

"V pátek si kapitán poseděl na lavičce sedm hodin, tak jsme mu dneska chtěli trochu ušetřit záda," vtipkoval Lukáš Rosol.

Pro něj šlo o druhou daviscupovou čtyřhru v kariéře, přičemž ta první vešla do dějin. Loni v 1. kole proti Švýcarsku bojoval po boku Tomáše Berdycha sedm hodin a jednu minutu, než vyhrál 24:22 v pátém setu.

Rosol chválil deblové parťáky

V sobotu bylo hotovo ani ne za dvě a půl hodiny. "Za to jsem určitě rád. Proti Švýcarům to bylo poprvé a byl jsem trochu nervózní, což se na tom čase projevilo," přiznal Rosol pro Radiožurnál. "S Tomášem i s Radkem se mi hraje moc dobře."

V pátečních dvouhrách se Rosol i Štěpánek natrápili o dost víc než v sobotu. Oba však těžké zápasy zvládli a zajistili Česku před sobotní čtyřhrou velkou psychickou výhodu.

"Oba dva to odehráli fantasticky. Japonský tým mě trochu překvapil, hráli velmi dobrý tenis. Myslím si, že žebříček neodpovídá tomu, jak hrajou. Nebo opravdu neměli co ztratit a předvedli takový výkon jenom tady," přemýšlel kapitán Jaroslav Navrátil.

A vyzdvihl přínos 35letého mazáka Štěpánka, který, ač byl žebříčkově českou dvojkou, tým znovu táhl. "Chtěl hrát, byl lídrem a Lukáš se mu fantasticky přizpůsobil," chválil.

Mimořádné časy českého daviscupového týmu tak pokračují. V roce 2009 ještě ve finále ve Španělsku neuspěl, o tři roky později však složil proti stejnému soupeři reparát. A válí dál: loni vyhrál znovu a letos útočí na "zlatý hattrick".

"Asi budeme doopravdy nejúspěšnější generací v Davis Cupu. Myslím si, že tohle všechno nám dojde, až skončíme," přemítal Štěpánek. "Ale teď hrajeme, jsme hladoví po úspěchu, dáváme tomu všechno, a proto si myslím, že se nám daří."

Autor: