16. listopadu 2015 8:00 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Holky byly fantastické, máme širokou základnu, pochvaluje si Pála

Kapitán českých tenistek Petr Pála. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kapitán českých tenistek Petr Pála. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

PRAHA Nehrající kapitán českého fedcupového týmu Petr Pála se pohybuje v tenisovém „harému“ velmi obratně. Jeho výběr vybojoval proti Rusku po závěrečné čtyřhře čtvrtý triumf z posledních pěti ročníků. „Jsem na holky pyšný,“ prohlásil při oslavách dalšího velkého vítězství.

Pála přivedl do tiskové místnosti v O2 areně sedm šťastných žen, sedl si na kraj stolu a blaženě se usmíval.

Rozprava s novináři opět probíhala ve velmi uvolněné atmosféře. První dotaz směřoval právě na českého kapitána, který byl o víkendu od ITF oceněn za celoživotní přínos Fed Cupu. Ale Pála chválil samotné tenistky, ty jen spokojeně kývaly.

Kapitán českých tenistek Petr Pála.
Karolína Plíšková oslavuje vítězství ve Fed Cupu.

Role moderátorky se ujala deblistka Barbora Strýcová. „Mohl byste jednou větou zhodnotit tohle finále?“ zněla otázka. „Jednou větou, jo?“ kývla Strýcová na Pálu. „Tak mi dej mikrofon, ne?“ vyzval šéf české lavičky.

„Joooo!“ zakřičel Pála. „To bylo jedním slovem!“ pokárala jej s úsměvem Kvitová.

„Bylo to nádherné finále, ale všechny byly nádherné, každé jiné, všechny skvělé. Holky byly fantastické, celý týden včera, dneska, celý rok. Vůbec teď nevím, co mám říkat jiného,“ vyprávěl nadšený Pála.

Jenže nebylo tohle vítězství přece jen trochu výjimečné? Byla to napínavá bitva, Rusko mělo Marii Šarapovovou, rozhodla až závěrečná čtyřhra.

Vůbec nevím. První výhra ve finále v Moskvě taky byla výjimečná, první doma taky, obhajoba taky... Teď Péťa s Marií odehrály nádherný zápas, bohužel nevyšel, ale Kája (Plíšková) skvěle otočila v singlu a pak holky v deblu. Paráda! V aréně byla nádherná atmosféra. Už jsme zažili všechno - 3:2 v Moskvě, se Srbskem 3:0, s Německem 3:1.

Cítíte, že tým je stále silnější? Český ženský tenis má širokou základnu, stačí se podívat kolem sebe, že?

Základna je opravdu široká, což je vidět, kolik holek tenhle rok to hrálo a bylo v týmu, je to obrovská výhoda mít takové možnosti. Lucka (Šafářová) měla fantastickou sezonu, teď kvůli zánětu v zápěstí nemohla hrát. Kája to zvládla velmi dobře. Jsem rád, že všechny v náročném programu takhle hrají, kolik tomu dávají.

Tým je pořád silný a lepší se tím, že je pořád daleko víc hráček, které můžou zaskočit za tu druhou. Nemusí být pokaždé všechny zdravé, nemusí se jim to hodit do programu, což musí každý pochopit. Všechny, co tu jsou, udělaly strašně moc. V tom je naše síla.

Vy jste býval skvělým deblistou. Řekněte, jak je těžké se dát dohromady s novým partnerem do rozhodující čtyřhry.

Samozřejmě to není jednoduché. Ale zápas probíhal tak, jak měl. Kája s Bárou mají odlišnou hru, v určitých chvílích se mohou doplňovat. Šlo o to, aby Kája hrála přísně, dávala tomu grády a Bára aby se snažila číst tu hru a na síti něco zahrát, nějaké zázračné šťouchy. Po prohraném setu se takhle zvedly. Kdyby spolu hrály víckrát a Kája nastoupila do víc deblů, tak se bude voleje ještě lepšit. Bára skvěle servírovala. Chybělo tam jen párkrát sáhnout a bylo by to ještě lepší.

Nemrzí vás, že po třech domácích oslavách v příštím roce, pokud by to šlo vše podle předpokladů, by český tým hrál jen venku?

Jestli vyjde všechno podle předpokladů, tak to bude paráda. (smích) Vyhrálo se třikrát doma, budeme hrát venku. Tak to prostě je, žádná tragédie. Jsme rádi, že jsme mohli hrát tři finále doma. Příště začínáme v Rumunsku, není to daleko, hrát se bude na tvrdém povrchu, kde budou i předcházející turnaje, pak je týden volno.

Do rozhovoru vstoupí Šafářová: Ale v Česku je stejně ze všech zemí, kde jsme hrály, nejlepší publikum. Čeští fanoušci jsou nejlepší. Dělají nejlepší atmosféru.
Jo, máš pravdu.

Ondřej Novotný, Michael Bereň

ZE ŽIVOTA: Jak to vypadá, když hlídá táta
ZE ŽIVOTA: Jak to vypadá, když hlídá táta

Jak to u vás vypadá, když dáte dětičky na hlídání tátovi?