Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kapitán San Marina: Věřím, že se jednou dočkám i výhry

Sport

KROMĚŘÍŽ - SLEDUJTE UTKÁNÍ ČESKO-SAN MARINO ON-LINE Když byl v Česku naposledy, moc příjemných vzpomínek si neodvezl. Vlastně vůbec žádné. Jediným "suvenýrem" byl sedmibrankový debakl od českého týmu. "Ale to je pro nás normální," říká pro LN skoro až omluvně kapitán fotbalistů San Marina Damiano Vannucci (32).

Damiano Vannucci. foto: www.mirror.co.uk

ON-LINE REPORTÁŽ

Za tým, který je ve světě profesionálního fotbalu raritou, odehrál rekordních 53 utkání, a to ještě každý den stíhá chodit do práce. V San Marinu provozuje fitness centrum, po večerech chodí na trénink a sní o tom, že jednou svůj tým dovede k prvnímu vítězství v kvalifikaci. Proti Čechovi a spol. se ale zřejmě ještě nedočká.

Jaké to pro vás je, když váš soupeř neřeší, jestli vás porazí, ale jen to, kolik gólů vám nasází?
Je to těžké a zvláštní. Ale nesmíte to mít v hlavě. Pokaždé, když se dostanu k míči, si říkám: Žádný problém, je to pořád 0:0, musíš se snažit běžet a zkusit dát gól. Občas, výjimečně, se nám ho podaří dát, ato je pak nádherné.

Lze mít z fotbalu radost, když jen neustále prohráváte?
Pořád prohráváme, ale reprezentovat naši zemi je velká pocta. Pro nás není v Česku důležité vyhrát, ale zahrát si proti slavným hráčům, jako je Jankulovski nebo Baroš, a nedostat moc gólů. Největší problém ale bude s fyzičkou.

Jak to myslíte?
San Marino je malá země a jen pár hráčů se fotbalem uživí. Být osm devět hodin v práci a pak jít ještě na trénink není jednoduché. Hraju fotbal rád, ale práce je přednější. Takže už po hodině hry jsme vždy všichni hrozně unavení. Zvládnout celý zápas je pro nás velmi náročné.

Nikdy jste nezapochyboval, jestli to vlastně má smysl?
Občas ale uhrajeme i dobrý výsledek! Třeba před lety v Lotyšsku jsme remizovali 1:1 a pro mě to bylo to samé jako pro Fabia Cannavara vyhrát mistrovství světa. Čekal jsem na to deset let.

Věříte, že se jednou dočkáte i vítězství v kvalifikaci?
Věřím. Musíme se snažit rozvíjet fotbal v San Marinu. Hřiště, mládež a jednoho dne to možná přijde. Ale nebudete to proti Itálii nebo Španělsku, to je nemožné.

Co považujete za největší zážitek ve své kariéře?
Mám dva. Remízu v Lotyšsku a můj první zápas za San Marino. Hráli jsme v Amsterdamu proti Nizozemsku, a když jsem byl pět minut před koncem střídán, celý stadion mi tleskal. Jinde se nám smějí, ale tady jsme prohráli a padesát tisíc lidí nás ještě povzbuzovalo.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat