Úterý 27. července 2021, svátek má Věroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kapitánka Horáková: Moji nominaci řešíme, ale decentně

Sport

  11:13
PRAHA - Kapitánka stříbrného družstva z nedávného MS basketbalistek Hana Horáková (31) má za sebou podzim v barvách Fenerbahce Istanbul. Zdraví v turečtině a nevylučuje další působení v reprezentaci. Ale ani nic neslibuje.

Hana Horáková a Lubor Blažek foto: Reuters

Jací jsou turečtí basketbaloví fanoušci?
Slyšela jsem, že jsou strašní, ale co předvádějí, je neuvěřitelné. Nejvíc se to projevuje v derby s Galatasarayem. Fanoušci svádějí větší boje než my na hřišti. A když se vyhraje, oslavy jsou neskutečné.

Rok 2010 v obrazech

Porazily jste rivala?
Už dvakrát, vedeme tabulku s jedinou prohrou právě před ním. Ale byly to bitvy, na palubovku létaly mobily, mandarinky, kelímky s vodou. Nejvíc se hrálo pět minut v kuse, jinak se pořád vytíralo. Někdy nás pořadatelé zahnali pod takovou stříšku, protože na palubovku létaly i petardy.

Pronikáte do turečtiny?
Snažila jsem se, ale moc se nedaří. Umím základní věci, třeba pozdravit, což místní lidé berou.

Jste spokojená se svou hrou?
Myslela jsem, že když se v Žabinách mluvilo o sehranosti týmu, tak je to klišé, ale je to znát. Dlouho jsem si zvykala, jak která hráčka radši zakončuje, navíc jsem po mistrovství světa byla hodně unavená. Až v závěru podzimu jsem to zase já, předtím to byla špatná loutka.

Jste v kontaktu s českými hráčkami?
Potkáváme se na Facebooku, na Skypu, znám i největší drby. A před pár dny jsme všechno probraly na party. Byl tam i trenér.

Potěšilo vás, že zůstal u národního družstva?
Určitě, pan Blažek je nejlepší basketbalový kouč v republice, je dobře, že u týmu zůstal.

Česko - USA (Horáková s cenou pro nejlepší hráčku turnaje).

Řešili jste nominaci na příští rok?
Trochu, decentně. Řekla jsem, že popřemýšlím.

Jste tomu nakloněná?
Je to těžké. Brno bylo pro život nejlepší. S manželem teď komunikujeme po Skypu, jen občas za sebou letíme. Když si představím sezonu prodlouženou o další dva měsíce, tak se mi moc nechce.

Jenže do kvalifikace na olympiádu, vaši třetí, vede cesta přes umístění do páté příčky na mistrovství Evropy v příštím roce.
To přece vím. Docela mě zaráží, že všichni zmiňují olympiádu, ale na to mistrovství Evropy jako by nebrali ohled. Přitom je to významná akce.

Takže vás to při rozhodování postrčí?
Nemyslím. Kdybych se rozhodla pro tenhle šampionát, tak bych to do olympiády neviděla stoprocentně. Navíc je tady plno mladých, luxusních basketbalistek. Jsem veteránka, ať si to zkusí mlaďošky. (úsměv)

Jenže vaše spoluhráčky říkají, že postup na olympiádu bude hodně záviset na vaší přítomnosti v týmu... 
Uvidíme, ještě je to daleko.

Trenér Blažek: Chyběla by

- Ve fázi námluv s nejistým výsledkem se zatím nachází pokračování rozehrávačky vicemistryň světa Hany Horákové v reprezentačním družstvu. "Ještě je předčasné o tom hovořit. Nemusím říkat, jak moc je pro nás Hanka důležitá, je tahounem a oporou týmu po herní i lidské stránce," říká o nejužitečnější hráčce letošního šampionátu na českých palubovkách kouč reprezentace Lubor Blažek. "Už jsme o tom hovořili, ale závěr jsme ještě neudělali," dodává.

- K dalšímu setkání s Horákovou má dojít zanedlouho, Blažkův klub ZVVZ USK Praha čeká 19. ledna hostování v Istanbulu, kde se v Eurolize utká s tamním Galatasarayem. "Sejdeme se a udělám všechno pro to, abychom se s Hankou dohodli. Nemůžu tlačit na pilu, je to citlivá věc, ale pořád máme několik měsíců čas. Každá hráčka se musí myšlenkově dostat do roviny, že její přítomnost v družstvu je správnou volbou. Mistrovství Evropy bude pro náš basket vzledem k olympiádě důležité, Hanka by týmu velmi chyběla," má jasno trenér.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!