13. února 2015 18:29 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Životní úspěch. Erbanová si na kilometru dojela pro světový bronz

České rychlobruslení, to už není jen Martina Sáblíková. Na mistrovství světa v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy České rychlobruslení, to už není jen Martina Sáblíková. Na mistrovství světa v... | foto: ČTK/AP

HEERENVEEN (od našeho zpravodaje) Fanoušci by si měli začít zvykat na to, že české rychlobruslení není jen Martina Sáblíková. Její mladší reprezentační kolegyně Karolína Erbanová předvedla v Heerenveenu zlomový závod své kariéry a na trati 1000 metrů vybojovala v čase 1:15,26 bronzovou medaili z mistrovství světa! Je to pro ni první cenný kov z vrcholné akce žen.

Znovu stanula hvězdná Ireen Wüstová na startu v posledním páru, znovu proti české soupeřce a znovu byla poražena. Jen se její přemožitelka tentokrát nejmenovala Martina Sáblíková, ale Karolina Erbanová.

Zatímco Sáblíková ji na trojce ve čtvrtek obrala o zlato, Erbanová jí tentokrát sebrala bronz.

Od prvních metrů Češka ukazovala Nizozemce záda.

Vedení v tu chvíli držela skvostným časem 1:13,90 Američanka Boweová před krajankou Richardsonovou, na bronzové příčce byla Číňanka LI za 1:15,66.

Skvělý český víkend odstartovala rychlobruslařka Karolína Erbanová. Na...

Karolína Erbanová na mistrovství světa, kde v závodě na 1000 metrů získala bronzovou medaili.

Jenže už brzy to nemělo platit. Erbanová předvedla rozjezd za 17,69, ze všech nejrychlejší! Po 600 metrech měla třetí mezičas, se ztrátou jen 14 setin na Boweovou.

A také v cíli byla třetí! O čtyři desetiny rychlejší než Li.

Následovala obrovská radost. Plácla si s trenérkou Marianne Timmerovou i s reprezentačním koučem Petrem Novákem.

„Já vůbec nevím, co mám říkat. Jsem z toho přepadlá, nedochází mi to ještě. Má první velká dospělácká medaile. Neuvěřitelný zážitek!“ vykládala.

Minulý týden si vylepšila sezonní maximum na 1:15,95, v tabulkách roku jí patřila sedmá příčka a ve Světovém poháru na 1000 metrů dokonce čtvrtá.

Ale aby sáhla na medaili, musela zlepšit svůj dosavadní nejlepší výkon roku.

Což udělala. Takřka o čtyři desetiny.

Wüstová po čtvrtečním stříbru na 3000 metrů vykládala: „Cítím to tak, že jsem na trojce ztratila zlato. Pokud máte za sebou kariéru jako já, počítáte už jen tituly. Ale na druhou stranu, dala jsem do trojky všechno, co ve mně bylo. Když mi pak Sáblíková ke konci ujížděla, bylo mi opravdu zle. Nemyslím si, že je Sáblíková silnější než dřív, to já jsem naopak slabší. V dalších dnech si chci spravit chuť.“

Tentokrát se jí to nepovedlo.

Skončila čtvrtá.

V Heerenveenu nyní platí: Ireen Wüstová versus Češky 0:2.

MS v rychlobruslení - Heerenveen (Nizozemsko)

Ženy

  • 1000 m: 1. Boweová (USA) 1:13,90, 2. Richardsonová (obě USA) 1:14,49, 3. Erbanová ) 1:15,26.
Tomáš Macek