Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Sport

Moc se nevyspím, vrátím se silnější. Jak Muchovou konejšila i Evertová

Karolína Muchová, poražená finalistka na Roland Garros, a Chris Evertová foto: Reuters

Seděla na lavičce, koukala do prázdna, vstřebávala nával emocí. Mísily se v ní hrdost z dalekého tažení se zklamáním, že jí k titulu scházel kousíček. Pak se Karolína Muchová zvedla a kráčela pro trofej po poraženou finalistku Roland Garros. Za ohlušujícího skandování svého jména z hrdel necelých 15 tisíc diváků na stadionu Philipa Chatriera. „Byli fakt hlasití, trochu to se mnou cukalo,“ přiznala česká tenistka. Respekt si vysloužila za to, jak ve finále srdnatě vzdorovala světové jedničce Ize Šwiatekové.
  22:57

Dojatou Češku utěšovala i šampionka 18 grandslamů Chris Evertová, která jí předávala nablýskaný talíř. „Řekla mi opravdu milá slova, ani je nebudu prozrazovat. Nevím, jestli by si to přála, nechám si je pro sebe,“ vysvětlí 26letá Muchová po pár hodinách na tiskové konferenci.

Povzbuzení od americké legendy ji před mikrofonem dostává do ještě většího pohnutí. No, tak teď už neřeknu vůbec nic, pomyslí si.

Navzdory slzám hovoří. Děkuje divákům i týmu za vytrvalou dřinu, kterou s ní nejen v uplynulých dvou týdnech podstoupil. Pochvaluje si podporu rodičů, kteří jí fandili během všech sedmi pařížských klání.

„Jsem strašně ráda, že to všechno se mnou zažili. Určitě na tom něco je, že se mi s nimi dařilo.“

A hlásí i jedno významné poselství: „Vrátím se silnější!“

Opravdu tomu věří, nebo jde jen o očekávanou frázi?

Karolína Muchová, poražená finalistka na Roland Garros

„Určitě to tak cítím,“ ujišťuje. „Dokázala jsem si, že můžu hrát s nejlepšími. Ve finále jsem byla blízko k vítězství proti světové jedničce, jsem připravená pustit se zase do práce, makat na sobě, abych tyhle výsledky zopakovala a o velké tituly mohla hrát znovu.“

A svou premiérovou bitvu o jeden ze čtyř nejcennějších tenisových pohárů si bude jistě dlouho pamatovat.

Rozhodit rytmus chvíli trvá

Na jejím začátku navzdory své klidné povaze – ostatně i kouč Emil Miške ji označuje za „salámistku“ – pod tíhou okamžiku roztává.

Byť prohlásí, že nervozitě nepodléhala, z prvních 15 výměn si přivlastňuje jen tři. Naopak Šwiateková, která grandslamové finále zažívá počtvrté a ve všech třech předchozích uspěla, od úvodu nemilosrdně diktuje tempo a rychle vede 3:0.

„Byla jsem trochu pomalá, zatímco Iga má obvykle začátky zápasů skvělé. Když je rozjetá, těžko se zastavuje,“ přizná později Češka.

Iga Šwiateková se raduje ze zisku prvního setu ve finále Roland Garros.

Diváci tuto nerovnováhu vnímají, a tak se snaží Muchovou vyhecovat. Závan svých nesporných dovedností, kterými se prezentovala v předcházejících kolech, ukazuje 26letá rodačka z Olomouce ve čtvrtém gamu, kdy k esu přidává milimetrově přesný lob a slaví svou první hru v zápase.

O chvíli později si vypracovává i brejkbol, při němž se odhodlává k překvapivému returnu do bekhendu těsně za síť, leč hbitá Polka se k míči dostává včas a kontruje zdárným prohozem. Přestože Muchová kapituluje, ověřuje si, že sokyni může konkurovat.

Stále však úpí pod tlakem. Uvědomuje si, že musí přidat na odvaze, jenže zatímco v předchozích kláních neohroženě trefovala obtížné kombinace, nyní příliš často míjí o pár čísel do autu.

Za stavu 2:5 ztrácí čistou hrou podání i první sadu, dopustila se v ní 14 nevynucených chyb oproti pěti Polky.

„Měly jsme dost vyrovnaných gamů, ale všechny šly na její stranu. Hrály jsme přes shody, ale nepodařilo se mi ji brejknout,“ hodnotí. „Od začátku jsem pracovala na tom, abych ji rozhodila rytmus, což se ale nepovede během jednoho gamu nebo jedné minuty. Chvíli to trvá.“

Ona se taky trápí a dělá chyby

Finalistky v pauze mezi sety opouštějí kurt, aby se alespoň na chvíli skryly před pražícím slunkem, které šponuje teplotu ke třiceti stupňům Celsia.

Muchová se sice vrací ve svěžejším rozpoložení, jenže brzy musí skousávat další ránu v podobě ztráty servisu a deficitu 0:2, který se rázem stejně jako v úvodní sadě mění v 0:3.

V ten moment se ale dosud jednoznačné rozložení sil zcela otáčí.

Tenistka Karolína Muchová.

Muchová se uvolňuje, setřásá trému a započíná velkolepou stíhací jízdu. Vynikajícím forhendem po čáře proměňuje brejkbol na 2:3, zatíná pěst a sklízí potlesk.

Tribuny se přou, jestli u nich má větší sympatie IGA, nebo KARO, skandováním ještě přiživují dramatickou atmosféru.

Roland Garros

příloha iDNES.cz

A tentokrát se překvapivě rozklepává dosud suverénní světová jednička.

Dvojchybou odevzdává podání, Muchová se za stavu 5:4 rázem chystá servírovat na vítězství v setu. I když zaváhá a o výhodu přichází, setrvává v útoku, trefuje se přesněji k čarám a znovu si kráčí pro brejk.

„Hrála jsem agresivněji, což fungovalo. A cítila jsem, že ona se trochu trápí, byla napjatá a taky začala dělat chyby,“ přiblíží Češka.

Napodruhé už výhodu nepouští. Přímým bodem z podání využívá až třetí setbol, který si připravila fantastickou prací na síti, kde se dvakrát neskutečně vyšponovala po prohozech.

Chyběl kousíček

Motor Šwiatekové se zadrhává, Polka v první hře třetího dějství znovu dvojchybou daruje servis. Muchová trefuje dvě esa v řadě a vede 2:0, aniž by v těchto gamech ztratila fiftýn.

„Cítila jsem, že výhoda je na mé straně.“

Jenže tehdy se pro změnu probouzí dvojnásobná šampionka turnaje a obrací na 3:2 ve svůj prospěch. Při uvádění míče do hry však stále tápe, a tak si Muchová vydobývá další brejk a náskok 4:3.

Iga Šwiateková ve finále Roland Garros

„Ale neměla jsem v hlavě, že když získám ještě dva gamy, vyhraju grandslam. Soustředila jsem se jen na dobrý servis, abych si pomohla k rychlým bodům,“ odhalila. „Jenže to nešlo, jak jsem plánovala.“

Šwiateková se totiž odmítá podvolit a deficit eliminuje. „Na returnu hrála neskutečně, nekazila, nedala mi lehký bod,“ posteskne si Muchová. „Proti ní víte, že jakmile máte šanci, musíte ji využít, protože žádnou další už možná nedostanete. Díky tomu je světovou jedničkou, abyste ji porazili, musíte ukázat ten nejlepší výkon.“

Tenistka I. ČLTK Praha v tom případě vytáhla skoro perfektní představení.

I vinou únavy za stavu 4:5 neuhájí servis, mečbol daruje trochu smolně a vzhledem k průběhu bitvy nezaslouženě. Předvádí dvojchybu.

„Jsem smutná, protože vítězství bylo strašně blízko. Asi se úplně nevyspím, byl to můj největší zápas a já jeho koncovku nezvládla,“ lituje na tiskovce. Vzápětí pokračuje v optimističtějším tónu: „Když se kouknu z větší dálky, tak se mi povedl skvělý výsledek. Mohu se nazývat grandslamovou finalistkou, což je úžasný úspěch.“

Vítězka Iga Šwiateková (vlevo) a Karolína Muchová po vzájemném finále Roland...

Příležitost k jeho zopakování dostane velmi záhy. Další nablýskaný podnik se v Londýně rozbíhá už v pondělí 3. července.

„Teď si hlavně potřebuju odpočinout. Uvidím, jestli předtím zvládnu nějaký turnaj, možná se jen dobře připravím a půjdu hrát rovnou Wimbledon,“ přemítá.

A soupeřky se mají na trávě na co těšit, neboť Češka i po finále Roland Garros zopakovala: „Těším se na trávu a rychlé povrchy, mám je určitě radši než antuku. I když je hezké vědět, že umím hrát dobře i na ní.“

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!