8. srpna 2007 9:11 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Kauza Liberec do sněmovny

Pavel Ploc | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavel Ploc | foto: Lidové noviny

PRAHA Notně zamotaný příběh kolem lyžařského mistrovství světa v Liberci, podbarvený četnými slovními přestřelkami a osočováním, se prodral dokonce až do Poslanecké sněmovny. Postaral se o to poslanec ČSSD a bývalý skokan na lyžích Pavel Ploc.

Ploc tvrdí, že se mu nelíbí, když stát zasahuje do občanského sdružení a kvůli odvolání šéfa organizačního výboru MS Romana Kumpošta a jmenování Kateřiny Neumannové na jeho post hodlá interpelovat premiéra Mirka Topolánka. Bude od něho žádat, aby vysvětlil, proč ke zmíněné změně došlo.

LN Kdy vás napadlo interpelovat v této záležitosti právě Mirka Topolánka?
Poté co premiér navrhl ministryni školství mládeže a tělovýchovy Daně Kuchtové, aby se prezidentkou organizačního výboru stala Kateřina Neumannová. Celou záležitost tedy tím pádem právě pan premiér začal.

Co vám přesně vadí?
Politici nemají právo zasahovat do občanských sdružení. Jde vyloženě o nestandardní postup a mně se vůbec nelíbí.

Tušíte, co vám asi tak premiér odpoví?
Z praxe vím, že ten, koho interpelujete, většinou přímo neodpoví na to, na co se ptáte. I já proto počítám s tím, že se vysvětlení nejspíš nedočkám. Každopádně je ale zapotřebí na tuhle záležitost upozornit, aby veřejnost věděla, že v demokratické společnosti by se podobné věci neměly stávat.

Jak intenzivně jste se o zmíněný případ zajímal?
Zatím jsem se o něj nezajímal, popravdě řečeno ani nevím, kdo v organizačním výboru původně byl či nebyl. I z pozice mé funkce předsedy podvýboru mládeže a sportu je svým způsobem moje povinnost se o tuhle záležitost starat.

Z vašich slov je patrné, že jste spíše na straně Kumpošta než Neumannové, že ano?
Nejsem přívrženec Kumpošta ani Neumannové, na případ se snažím hledět objektivně. Dosud jsem ale neslyšel, proč Kumpošta vyměnili.

Důvody ale uvedla ministryně Kuchtová. Dá se proto očekávat, že vás premiér možná odkáže právě na ni...
Uvidíme. Ještě jednu věc ale chci připomenout - už loni jsem žádal libereckého hejtmana Petra Skokana, aby mě informoval o průběhu příprav. Dodnes mně nic nesdělil.

Co si od interpelace vlastně slibujete?
Je mi jasné, že asi nic nezměním, ale cítím povinnost dát najevo, že se zmíněným postupem nesouhlasím.

Najdete na Lidovky.cz