Neděle 19. září 2021, svátek má Zita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kazaši září jen v Davis Cupu, jinak jsou nenápadní

Australian Open

  10:10
V první stovce tenisového žebříčku nenajdete ani jednoho kazašského tenisty. Jejich daviscupový tým se slovem průměrný ale rozhodně nespojujte. Ambiciózní je možná vhodnější výraz pro sestavu ruských tenistů, kteří přestoupili pod modro-žlutou vlajku kvůli týmové soutěži.

Andrej Golubjov. foto: ČTK

Před třemi lety vyřadili v baráži Švýcary se Stanislasem Wawrinkou, dva roky zpátky zaskočili v Ostravě Berdycha a spol., letos si na domácí antuce podali Rakušany. A český tým, loňský vítěz, oslabený o zraněného Tomáše Berdycha a s nerozehraným Radkem Štěpánkem, bude od pátku do neděle znovu jejich soupeřem ve 2. kole.

Golubjov, Kukuškin nebo Koroljov přitom na turnajích nezáří. Slibně rozjeté kariéry jim ničí zranění i nevyrovnaná forma. Přesto už mají na kontě několik "zářezů".

Pro Golubjova je jedním z nejcennějších Berdychovo jméno. "Odehrál jsem jeden z nejlepších zápasů,“ řekl poté, co českou jedničku zničil v Ostravě. Zápas byl součástí mimořádné vlny, na které se vezl rodák z ruského města Volžinskij, který od patnácti let žije v Itálii. V roce 2010 oslavil první titul na turnaji ATP (Hamburk), porazil třeba Söderlinga a Ferrera a celkem vyhrál na okruhu 24 zápasů.

V Davisově poháru natáhl vítěznou sérii – v letech 2010/11 prohrál z 12 zápasů jen dva (z toho jednu čtyřhru). V žebříčku vyskočil ze 133. místa na 33. pozici a byl vyhlášen hráčem s největším zlepšením za rok 2010. Jenže pak přišel propad. V sezoně 2011 vyhrál na okruhu jenom šest utkání. O rok později tři. A letos zatím dva. Momentálně mu patří 206. pozice v žebříčku. Ale v Davis Cupu? V 1. kole proti Rakušanům zničil na domácí antuce Jürgena Melzera, 30. hráče ATP.

Michail Kukuškin do zápasu nezasáhl, teprve se dostává do formy. Letos má pouhá dvě vítězství v kvalifikaci challengeru v Dallasu. Bývalého 49. tenistu světa totiž loni zradilo zdraví. Osmifinále Australian Open či prestižního antukového podniku v Monte Carlu přehlušily problémy s kyčlemi. A tak absolvoval Kukuškin na podzim dvě operace – nejdřív levé kyčle, pak pravé. A návrat je náročný...

Povídat by si o tom mohl s Jevgenijem Koroljovem. Talentovaný rodák z Moskvy měl skvěle rozjetou kariéru, v roce 2006 jako osmnáctiletý porazil hráče TOP 10 (Davyděnka), o dva roky později donutil Berdycha k pětisetové bitvě v úvodu Wimbledonu, v lednu 2010 ho na Australian Open dokonce vyřadil.

Ale brzy poté se podrobil operaci pravého lokte a dostat se formy, která ho předtím vynesla na 46. pozici v žebříčku, je pro něj složité. Zábleskem pro něj byla únorová daviscupová výhra nad Melzerem. Předtím se totiž Koroljov trápil při mizerné šňůře – všech šest zápasů prohrál. Jak naváže tento týden proti Čechům?

Autor:

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat