Pondělí 11. prosince 2023, svátek má Dana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

‚Každý den progres o 1 %. Ukážu ti, že se mýlíš.‘ Jak první člověk s Downovým syndromem pokořil Ironmana

Sport

  8:48
Florida - Je to závod jen pro vytrvalé sportovce, kteří si při něm a během přípravy sahají na dno svých fyzických sil. Slavného Ironmana nedokončí kdekdo. Jednadvacetiletý Američan Chris Nikic se stal prvním člověkem s Downovým syndromem, kterému se této mety podařilo docílit.

Chris Nikic jako první člověk s Downovým syndromem dokončil Ironmana. foto: instagram- Chris Nikic

Ještě jeden klik navíc, k tomu navýšit počet sklapovaček o jednu a kolečko okolo baráku oproti včerejšku k dobru. Chris Nikic si v cestě za svým životním cílem stanovil jasný plán. 

Každý den se zlepšit o 1 % tak, aby byl jako první člověk v historii s Downovým syndromem připraven zdolat legendární triatlonový závod Ironman - 3,8 kilometru plavání, 180 kilometrů jízdy na kole a maratonský běh.

Nikic musel kvůli vrozené vadě odmalička bojovat s nepřízní osudu. V pěti měsících podstoupil komplikovanou operaci srdce, do čtyř let se nedokázal sám postavit na nohy a měl trable s příjmem potravy. Jako mladšího ho bavil basketbal, poté Nikic přičichl i k atletice. Před dvěma roky se mu ale zalíbil nový sport - triatlon.

V té chvíli nebyl jednadvacetiletý Američan schopný uběhnout ani míli, ale díky svému odhodlání zlepšovat se každý den o 1 % se vše postupně zvládl. Tréninku věnoval Nikic až 8 hodin denně, pomáhal mu šestnáctinásobný účastník Ironmana Daniel Grieb.

„Dívej se na mě a já ti ukážu, že se mýlíš,“ odpovídal všem pochybovačům, kteří nevěřili, že by mohl jednou Ironmana dokončit.

O dva roky později v sobotu 7. listopadu se už americký bojovník mohl radovat v cíli slavného závodu Panama City Beach na Floridě v čase 16:46:09 hodiny po boku svého parťáka Grieba, jenž s ním celý závod absolvoval. Nikic se stal vůbec prvním člověkem s Downovým syndromem, který něco takového dokázal.

„Pro mě a mojí ženu je nejdůležitější, že syn se takhle začlenil a za něčím si jde. Pro Chrise je tento závod mnohem více než jen protržení cílové rovinky a následná radost. Dokázal si, že může zvládnout cokoliv,“ je na něj pyšný otec Nik Nikic.

Guinnessova kniha rekordů tento úspěch zaznamenala a mluví o něm jako o „překonání svých limitů a inspirací“. Sociální sítě Nikice jsou zase zaplaveny hromadou děkovných zpráv od rodičů dětí s Downowým syndromem, ale i od sportovních osobností.

„Žádné limity, žádné hranice. Sni dál ve velkém a jdi do toho po hlavě!“ vzkázala mu například tenisová legenda Billie Jean Kingová. 

A co chce populární vytrvalec dělat nyní?

Podle jeho otce je prý jeho snem mít zaměstnání, dům, auto a za manželku sexy blondýnku.

A také se zúčastnit příští rok slavného Ironmana na poutním místě triatlonistů - Havaji.

Autor:

Adventní kalendář eMimino 2023: Vyhrajte dárky pro sebe či ostatní!
Adventní kalendář eMimino 2023: Vyhrajte dárky pro sebe či ostatní!

Užijte si s námi předvánoční čas a sledujte Adventní kalendář 2023. Každý den na vás čeká jeden originální dárek, kterým můžete udělat radost sobě...