6. června 2011 14:38 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Kdo je nejlepším tenistou všech dob? Podívejte se

Zleva: Borg, Sampras, Federer, Laver. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zleva: Borg, Sampras, Federer, Laver. | foto: Reprofoto

PRAHA Pět jmen. Pět osobností. Pět velikánů. Pět tváří, které psaly historii bílého sportu. Nedělní finále French Open mezi vítězným Rafaelem Nadalem a Rogerem Federerem opět otevřelo diskuzi o tom, kdo je nejlepším tenistou všech dob. "Nejsem nejlepší hráč všech dob. Ale dobře, patřím mezi nejlepší, to ano," tvrdí skromně právě vítězný Španěl.

Není to ale jen přehnaná skromnost? Nebo jsou Federer, Sampras, Borg, Laver či další lepší? Co myslíte vy? Vyberte v anketě Lidovky.cz nejlepšího tenistu všech dob!

Anketa

Kdo je nejlepším tenistou všech dob?

Roger Federer 1876
Pete Sampras 313
Rod Laver 554
Björn Borg 464
Rafael Nadal 269
Někdo jiný 506

Roger Federer (29 let, Švýcarsko, kariéra 1998 - současnosti, 16 grandslamových titulů):
Radující se Roger Federer.
Podle mnohých odborníků nejlepší hráč všech dob. Ze začátku kritizován za slabší beckhand, postupně se proměnil v téměř neporazitelný stroj, vyhrál všechny čtyři grandslamy, celkem má 16 titulů z turnajů "Velké čtyřky", což je nejvíce v historii. Do finále grandslamů se probojoval třiadvacetkrát, porazit jej dokázali pouze jeho kat Rafael Nadal (6x) a Juan Martín Del Potro. Má zlato ze čtyřhry z OH 2008.

Pete Sampras (39, USA, 1990-2002, 14 grandslamových titulů):

Do nástupu švýcarského elegána vládl tenisovému světu právě nemluvný Američan. Se čtrnácti grandslamovými tituly a 286 týdny v čele žebříčku ATP byl až do éry Federera nepřekonatelným rekordmanem (Federerovi ale druhého rekordu chybí jeden týden). Na rozdíl od Federera, Nadala a Lavera ale nevyhrál všechny čtyři grandslamy, na French Open se dostal nejdále do semifinále. Kariéru zakončil stylově - v roce 2002 triumfem na US Open.

Rod Laver (72, Austrálie, 1962-1979, 11 grandslamových titulů): Rod Laver.
Sice nemá nejvíce grandslamových titulů, pro hodně odborníků i tenisových fanoušků nejlepší hráč všech dob. Jako jediný hráč dokázal vyhrát sezónní grandslam, navíc dvakrát - jak v amatérské době, tak i v Open éře (od roku 1968). Příznivci Federera, Samprase a dalších pozdějších hvězd ale připomínají, že ve své době neměl takovou konkurenci, jako jeho následovníci.

Björn Borg (55, Švédsko, 1973-1983 - comeback 1991 až 1993, 11 grandslamových titulů):
Závěr finále Wimbledonu 1980 - Borg vs McEnroe

Šestinásobný triumfátor na French Open, pět titulů z Wimbledonu, čtyři finále US Open, to vše za pouhých deset let profesionální kariéry. Směsicí skvělého tenisového umění a vzhledu filmové hvězdy totálně změnil svět profesionálního tenisu. Pokud by kariéru neukončil v šestadvaceti letech, možná by nyní vládnul všem možných tenisovým statistikám, vyhrál téměř 83 procent všech svých utkání.

Rafael Nadal (25, Španělsko, 2001 - současnost, 10 grandslamových titulů):
Nadal.
Ne, není to chyba, teprve pětadvacetiletý španělský býk deptá soupeře v tenisových arénách již deset let. Mezi velikány se prosazoval pomalu, nenápadně, také proto, že byl považován čistě za antukového vládce. Jenže slavným wimbledonským triumfem v roce 2008, na který navázal další rok v lednu vítězstvím na Australian Open tyto mýty zbořil a definitivně se přihlásil o vstupenky mezi nejlepší tenisty všech dob ziskem vavřínů na US Open loni v září. Deseti grandslamových titulů dosáhl jako nejmladší v historii.

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!