22. listopadu 2015 15:27 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Génius Federer vs. ‚neporazitelný‘ Djokovič. Kdo ovládne tenisové El Clásico?

Djokovič se s Federerem utkal už ve skupině - a prohrál. Uvidí Londýn velkou... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Djokovič se s Federerem utkal už ve skupině - a prohrál. Uvidí Londýn velkou... | foto: Reuters

LONDÝN (Od našeho zpravodaje)  Znovu se v tenise bude hrát o velký titul - a znovu u toho budou ti samí. Stejně jako ve finále Wimbledonu či US Open se utkají Novak Djokovič a Roger Federer. Obě letošní nejvýznamnější bitvy ovládl Djokovič, na Turnaji mistrů už ho však Federer dokázal porazit. Nyní se ve finále střetnou znovu.

Jejich utkání lze směle nazývat tenisovým El Clásikem, vždyť rivalita Federera s Djokovičem patří v současnosti k nejpoutavějším vůbec.

Zatímco Nadala, Murrayho i další soupeře ze špičky nyní Djokovič poměrně spolehlivě poráží, Federer mu letos dokázal vzdorovat. Zdolat světovou jedničku se v roce 2015 jeví takřka nemožné; tenisový génius ze Švýcarska to dokázal hned třikrát.

Naposledy právě ve skupině na Turnaji mistrů. „Což je výhoda, dodá mi to trochu sebevědomí. Ale on od té doby odehrál pár skvělých utkání. Takže myslím, že i s přihlédnutím k tomu, jak se mu letos dařilo, si bude Djokovič věřit ještě o něco víc než já,“ řekl Federer.

Vstoupí Djokovič do historie? Jako první tenista může vyhrát počtvrté za sebou...
Roger Federer ve finále Turnaje mistrů vyzve Novaka Djokoviče. Potřetí za...

Odehráli spolu už 43 utkání. Ve 22 zvítězil Federer, o jeden triumf méně má na kontě Djokovič. Letos však sbíral výhry v těch nejdůležitějších utkáních.

Ve finále Wimbledonu i US Open mu Federer dokázal vzít set, jenže v rozhodujících chvílích nestačil. Podobně silný se Djokovič zdá vždy, když jde o opravdu velké triumfy.

Rafael Nadal označil Djokoviče za „takřka neporazitelného“. Srb, který letos oslavil 28. narozeniny, ztratil ve své životní sezoně jen šest zápasů. Soupeři i experti chválí jeho úžasný return, oproti minulosti ještě zlepšený servis - a vynikající pohyb.

„Momentálně není k poražení. Zaprvé nekazí a zadruhé hraje rozumně. Ví, kdy má riskovat. Nehraje zbytečný vabank, že by hrál až moc k čárám,“ všiml si Jan Kodeš, wimbledonský vítěz z roku 1973, který letos poprvé dorazil na londýnský Turnaj mistrů.

Favoritem Federer v neděli večer (19.00 SEČ) nebude. Dopředu odepsaným však také ne. „Když je v ráži, je těžké s ním hrát,“ ví i Djokovič.

Nadešel čas poslední bitvy.

Ondřej Novotný

Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny
Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny

Vláda dnes potvrdila, že od 1. ledna 2020 zvýší rodičovský příspěvek z 220 tisíc na 300 tisíc. Na vyšší sociální dávku se mohou těšit novopečení rodiče i ti, kdo příspěvek v současnosti pobírají.