Čtvrtek 27. ledna 2022, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Patnáct ruských medailistů ze Soči údajně dopovalo. Měl jim v tom pomáhat stát

Sport

  20:00aktualizováno  21:00
NEW YORK/MONTREAL - Minimálně 15 ruských medailistů z olympijských her v Soči bylo podle informací listu New York Times součástí státem podporovaného dopingového programu. Zapojeno do něj mělo být například 14 členů reprezentace v běhu na lyžích a dva bobisté, kteří v Soči získali dvě zlaté medaile. Na seznamu figurují tři olympijští vítězové.

Vítězní ruští bobisté ze Soči. foto: Reuters

Celkem podle listu v roce 2014 pod pěti kruhy startovalo více než dvacet ruských sportovců, kteří byli zařazeni do programu. Byly mezi nimi i největší hvězdy domácí reprezentace včetně bobisty Alexandra Zubkova.

Pilot, jenž byl i vlajkonošem ruské výpravy, nejprve s brzdařem Alexejem Vojevodou triumfoval ve dvojbobech a poté společně dovedli ke zlatu i čtyřbob.

Padla i jména olympijského vítěze v běhu na lyžích Alexandera Legkova a šampiona ve skeletonu Alexandera Treťjakova. Dopoval prý také celý hokejový tým žen.

WADA označila antidopingový zákon v Keni za nevyhovující

Světová antidopingová agentura WADA označila keňský systém boje proti užívání zakázaných látek opět za nevyhovující. Sportovcům z africké vytrvalecké velmoci tak hrozí, že přijdou o možnost startovat na olympijských hrách v Riu de Janeiro.

Rozhodnutí WADA přišlo necelý měsíc poté, co keňský prezident podepsal zákon, který doping řadí mezi trestné činy. Očekávalo se přitom, že nová legislativa všechny problémy africké atletické velmoci s bojem proti dopingu vyřeší.

Podle předsedy revizní komise WADA Reného Boucharda ale zákon nesplňuje všechny požadavky, které světová agentura doporučila. Pokrok v boji s dopingem proto není dostatečný.

Rozhodnutí o případném vyřazení Keni z olympijských her je ale v kompetenci Mezinárodního olympijského výboru, který bude mít poslední slovo.

Bývalý ředitel moskevské antidopingové laboratoře Grigorij Rodčenkov listu řekl, že kontroloři tehdy se sportovci spolupracovali a při nočních akcích tajně vyměňovali jejich odebrané vzorky za „čisté“.

Sportovci jim prý ofocovali své dopingové formuláře, aby později dokázali anonymní vzorky identifikovat. Rodčenkov údajně také připravoval sportovcům „koktejl“ ze tří různých dopingových prostředků.

Ruský ministr sportu Vitalij Mutko nová obvinění odmítl. Ruský sport se podle něj stal obětí spiknutí. „Ruský sport je opět napadán. Jako kdyby si zahraniční média předávala štafetový kolík. Jsou to všechno tvrzení, ale žádná fakta,“ řekl.

Na dopingové praktiky ruských olympioniků v Soči už minulý týden upozornil bývalý činovník ruské antidopingové agentury Vitalij Stěpanov, jenž nyní žije v USA. Podle něho nejméně čtyři ruští olympijští vítězové z OH 2014 užívali anabolické steroidy.

WADA tento týden oznámila, že se bude obviněním bezodkladně zabývat.

Už v listopadu bylo Rusko vyloučeno z mezinárodních atletických soutěží kvůli rozsáhlému porušování antidopingového kodexu, jeho reprezentanti přišli například o březnové halové mistrovství světa v Portlandu.

Vedení ruské atletiky se zavázalo splnit řadu reformních bodů a dvacetičlenná rada IAAF v čele s prezidentem Sebastianem Coem by 17. června měla rozhodnout, zda suspendaci zruší.

Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...

Mohlo by vás zajímat