Neděle 24. října 2021, svátek má Nina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kdyby jela Pančochová v čepici, skončila by hodně špatně, řekl lékař

Sport

  13:43
ROZA CHUTOR (Od našeho zpravodaje) - Ještě na olympiádě v Naganu 1998 jezdili snowboardisté ve freestylových disciplínách v kulichu. Kdyby zvyk platil ještě dnes a Šárka Pančochová nemusela nosit povinně helmu, nejspíš by se teď potýkala s vážným zraněním hlavy. "Asi by skončila hodně špatně," tvrdí lékař Vladislav Hospodár.

Prasklá helma Šárky Pančochové po pádu v olympijském finále foto: ČTK/AP

Pančochová po přetočeném skoku ve druhé finálové jízdě slopestylu dopadla zády ke svahu. Hrana snowboardu se zakousla do sněhu a 23letá závodnice práskla hlavou do zmrzlé země (). "Dostala do temenní části hlavy. Asi měla lehký výpadek," uvedl jeden z lékařů české výpravy Vladislav Hospodár.

Česká snowboardistka se sice po pár sekundách zvedla a sama odjela do cíle, kde ještě gratulovala soupeřkám. Při rozhovorech v mix-zóně se jí ovšem udělalo zle a musel odjet do nemocnice na vyšetření.

Podle Hospodára, který ji prohlédl, čeká Pančochovou ve vesnici magnetická rezonance a vyšetření krční páteře.

"Zřejmě utrpěla lehký otřes mozku. Teď už ale vypadá dobře, dezorientovaná není. Měla smůlu, že ji ještě vylosovali na doping, tak se s tím ještě trochu pere," vyprávěl krátce po závodě.

Upadla Šárka do chvilkového bezvědomí? 
Vypadalo to tak. Jak dostala první ránu, tak myslím, že byla trochu vypnutá. Pak se ale probrala a - co jsem viděl - začala brzdit i nohama. Takže snad to bude jen krátkodobé a nezanechá to následek. V prvních hodinách ji budeme sledovat a nenecháme ji nic dělat.

Helma praskla, splnila tím svou funkci?
Konstrukčně to takhle má být. Pokud praskne, kinetika z nárazu se roztříští o skořepinu helmy, a až pak jde hlavy. Kdyby se nerozbila, bylo by to špatný.

Šárka Pančochová v semifinále slopestylu

Šárka Pančochová během finálové jízdy ve slopestylu

Uchránila ji tedy od vážnějšího zranění?
Samozřejmě. Nedovedu si představit, kdyby s ní nejezdila a měla čepici, to by bylo asi hodně špatný.

Měl jste strach, když jste viděl její pád?
To bych se tu musel zbláznit. Tyto sporty jsou mimo rámec chápání. Oni jsou na podobná zranění svým způsobem zvyklí…

Může ji pád ovlivnit v dalším závodě?
Je to otázka paměťové stopy. Ale mám zkušenost u skokanů, kteří když spadnou a nic si nepamatujou, tak je to dobré. Když si zlomí nohu, už znova nechtějí vylézt nahoru…

Šárka si všechno pamatuje?
Jo. Pamatovala si všechno. Je trošku rozhozená dopingovou zkouškou, že kvůli koncentraci nedopadla napoprvé, takže musí provést ještě jednu. Mezitím proběhne nějaké neurologické vyšetření, rezonance. Má co dělat celé odpoledne. Večer má mít trénink na U-rampě, který samozřejmě vynechá.

Naděje pro Soči

Prostorovou orientaci má také v pořádku?
Otázka, jak se rozvine tzv. postkomační syndrom, který může pár dní takovou stopu zanechat.

Bude moci startovat ve středu v U-rampě?
Myslím, že asi ano.

Budete ji nějak brzdit, aby se příliš nenamáhala?
Dnešek vynecháme, ráno uvidíme, v jakém bude stavu. Když bude v pořádku, není důvod ji brzdit. Je hrozně motivovaná. Moc chtěla uspět a bere to jako smůlu.

Autor:

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Mohlo by vás zajímat