Sobota 18. září 2021, svátek má Kryštof
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

‚Viděl jsem obří čelisti.‘ Když útok žraloka mění lidské osudy

Sport

  17:53
PRAHA - Dle statistik zemře na útok žraloka pět lidí ročně; víc smrtí způsobí i psi, hadi či pavouci. Přesto sportovní svět trnul, když sledoval – nakonec úspěšný boj – surfařského mistra světa Micka Fanninga s vodním predátorem. Jiní jeho kolegové tolik štěstí neměli.

Australan Mick Fanning přežil útok žraloka. foto: ČTK/AP

Někdy na to stačí pár vteřin. Smůla na špatný čas a špatné místo. A z bezstarostné zábavy se může stát boj o přežití. Souboje s nevypočitatelnými vodními predátory děsí - a zároveň fascinují. 

Vždyť jen na YouTube získal Fanningův incident, který se odehrál minulou neděli, skoro 20 milionů přehrání. Když o něm trojnásobný surfařský mistr světa promluvil, sám nemohl uvěřit, že z něj tak dobře vyváznul.

Přišel o nohu, i tak má medaili

Jak se seběhl? Zdánlivě nenápadně. V jihoafrickém Jeffreys Bay se chystalo finále surfařské soutěže J-Bay Open. Kamera zabírala Fanninga, když se za ním vynořila ploutev.

Následovalo několik sekund, které rozhodly o osudu 34letého surfaře. Australan okolo sebe začal kopat – a útočícího predátora zasáhl a zřejmě zastrašil. „Měl jsem štěstí,“ ohlížel se.

„Fyzicky jsem v pořádku, vyvázl jsem bez škrábnutí. Je to spíš psychické trauma.“
Ale na surf se chystá znovu. „Bude to těžké. Ale dokážu se s tím poprat.“
Existují i tací, kteří si odnesli mnohem horší následky.

Achmat Hasiem původně sportovcem nebyl, stal se jím až po osudovém setkání se žralokem. Dříve dělal plavčíka v rodné JAR. V srpnu roku 2006 se spolu se svým bratrem zúčastnil rutinního cvičení. 

„Zahleděl jsem se při něm do oceánu a koutkem oka jsem si všiml, jak se něco blíží k mému bratrovi. A pořád se to zvětšovalo a zvětšovalo,“ líčil.

Starost o bratra ho trápila víc než vlastní bezpečí. „Začal jsem bušit do vody, abych okolo sebe co nejvíc cákal,“ popisoval. Povedlo se: pozornost žraloka odlákal. Ale zatímco záchranáři tahali mladšího sourozence z vody, žralok si našel nový cíl: Achmata.

Když se predátor ponořil do vody, Achmat si uvědomil, že je zle. „Zavládl absolutní chaos. Křičel jsem. Klukům na břehu začalo docházet, co se děje,“ vzpomínal. „Pak už si jen uvědomuju, jak žralok otevřel ústa a uviděl jsem ty obří čelisti.“

Žralok se zaměřil na jeho pravou nohu – a stiskl zuby. „Bum; noha se prostě rozdělila na dvě části. Vůbec jsem to necítil.“ Začal ztrácet vědomí. Hrozilo, že se utopí. Pak ale dorazila pomoc.

Achmat přišel o končetinu, ale přežil. Dal se na plavání a dva roky po hrozivém incidentu už zamířil na paralympiádu v Pekingu 2008. Na následných hrách v Londýně získal bronz na 100 metrů motýlek. 

„Kvůli zranění jsem mohl vidět různé země, potkat různé lidi. A řekl jsem si: Musím to těm zvířatům nějak vrátit,“ popisuje 33letý Jihoafričan. A tak se nyní stará o... ano, ohrožené žraloky.

Rezignovat na život, či bojovat?

Bylo jí teprve 13 let, ale už byla rozhodnutá: Chci být profesionální surfařkou. Jednoho říjnového rána roku 2003 však Bethany Hamiltonové vášeň pro sport změnila život. 

S prknem vyrazila na projížďku na Havajských ostrovech, odkud pochází. Lehla si na surf, levou ruku ponořila do vody...

... když na ni zaútočil žralok tygří. Hamiltonová přišla o ruku i o 60 procent krve. „Neměla jsem ani tušení, že se blíží nějaké nebezpečí. A najednou se moře zbarvilo rudě,“ vzpomínala.

Život jí zachránili, její sen o sportovní kariéře však dostal vážnou ránu. Útěchu hledala ve víře. „Jako jediná mě během toho šíleného okamžiku uchovala při životě.“ 

Dlouho ležela v posteli, ruku měla zavázanou. Přemýšlela: Co bude dál? Tři týdny poté už znovu surfovala. V lednu 2004 zase závodila. O rok později vyhrála národní šampionát NSSA (National Scholastic Surfing Association).

Vyšla o ní autobiografie, která se stala bestsellerem a před čtyřmi lety inspirovala film Surfařka. Hamiltonová se před dvěma roky vdala. Prvního června se stala matkou. 

„Buď jsem se mohla obrátit na Boha, nebo na život rezignovat. Zvolila jsem si první možnost a přineslo mi to tolik dobrého,“ vyprávěla 25letá blondýnka. „Často zapomínám, že mám jen jednu ruku.“

Když uslyšela, co se stalo Fanningovi, napsala na Twitter: „Hej Micku, jsem tak ráda, že jsi v pořádku! Je to šílené. Ještě že nikdo nebyl zraněn.“

To jistě, neb historie zná i příklady, které dopadly mnohem hůř. Útoku žraloka podlehl letos třeba 18letý Elio Canestri, jedna ze surfařských nadějí budoucnosti.

Na kiteboardistu Stephena Howarda Schafera se před pěti lety sesypalo žraloků hned několik, neměl šanci. 

A David Lilienfield, jihoafrický šampion v bodyboardingu, nepřežil před třemi roky poblíž Kapského města útok žraloka bílého. „Surfování bylo jeho životem. Zemřel, když dělal to, co miloval,“ řekl jeho otec Dirk.

Vášeň žene surfaře do vln znovu a znovu. I Fanninga. I Hamiltonovou. Nehledě na cenu, kterou mohou zaplatit.

Autor:

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....