Keňský běžec Kimeli Limo

Keňský běžec Kimeli Limo | foto: ČTK

Keňané na Pražském půlmaratonu lámali rekordy

•   14:28
PRAHA - Keňský vytrvalec Philemon Kimeli Limo překonal při Pražském půlmaratonu traťový rekord časem 59 minut a 30 sekund. Na českém území se tak poprvé na trati 21,0975 km běželo pod jednu hodinu. Závod žen vyhrála jeho krajanka Lydia Cheromeiová, která rovněž vytvořila rekord závodu časem 1:07:33.

Limo využil příjemného teplého počasí bez větru a z rekordních tabulek závodu vymazal krajana Nicholase Kiprutta Koeche, který před dvěma lety vyhrál za 1:00:07. Maximum mezi ženami dosud držela Rosa Kosgeiová rovněž z Keni výkonem 1:09:03, která byla dnes také na startu a obsadila třetí místo.

9. Kamínková (ČR) 1:17:00

Mezi muži byl druhý časem 1:00:35 Azmeraw Bekele z Etiopie, třetí místo obsadil další Keňan Kwemoi Titus Masai (1:00:40). Druhá mezi ženami skončila Belainesh Zemedkunová z Etiopie za 1:09:17, Kosgeiová byla ještě o 16 sekund pomalejší. Pětadvacetiletý Limo běžel pod hodinu poprvé v kariéře, jeho dosavadní rekord měl hodnotu 1:01:34 z loňského běhu v Miláně. "Na druhý půlmaraton v životě to nebylo vůbec špatné, musím poděkovat za pozvání, protože tady je moc hezká a rychlá trať," prohlásil Keňan, který se zařadil na třetí místo letošních světových tabulek.

Podruhé v kariéře běžela půlmaraton také Cheromeiová. "Byl to velice pěkný závod, navíc s osobákem. Už se těším na maraton," prohlásila vítězka.

Mezi muži byl nejlepším Čechem na čtrnáctém místě Robert Krupička za 1:08:27, osmnáctý skončil Róbert Štefko (1:10:53). Nejrychlejší Češkou byla podle očekávání Petra Kamínková, která proběhla cílem v času 1:16,57 na devátém místě.

Kamínková si cenila vítězství mezi českým běžkyněmi. "Ostatní holky se hodně zlepšují, ale s časem tolik spokojená být nemůžu," uvedla. Podobné pocity měl i Krupička. "Po dlouhé době to byl krásný závod, jsem příjemně překvapený, že jsem byl nejlepší, ale čas nic moc," řekl.

Na startu bylo 9500 běžců, více startovních čísel organizátoři neměli k dispozici. Vítězové obdrželi vedle 3000 eur stejnou částku také za traťové rekordy, Limo navíc dostal za pokoření hranice jedné hodiny prémii 10.000 eur. Celkem tak vydělal v Praze 16 tisíc eur, asi 400.000 korun.

A mohl být ještě o 5000 eur bohatší, kdyby pokořil čas 59:30 sekundy. Přitom na výsledkové tabuli po doběhu a na internetových stránkách ještě více než hodinu po závodu svítil výkon 59:29.