Neděle 3. prosince 2023, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sport

Kličko oznámil: Je konec. Už nikdy nebudu boxovat

Vitalij Kličko foto: Reuters

Doporučujeme
KYJEV - Dlouho svým váháním napínal fanoušky, tedy zejména ty sportovní. Bývalý šampion těžké váhy Vitalij Kličko už má ale jasno: pod světla boxerských ringů se v roli aktivního sportovce nevrátí.
  12:42

V prosinci se Kličko bez boje vzdal mistrovského pásu organizace WBC. Jeho politické aktivity a neutěšená situace na Ukrajině ho totiž stály příliš mnoho času na to, aby se mohl svědomitě připravovat na další zápas.

A ani o několik měsíců později tomu nebylo jinak. Proto potřetí, tentokrát však jasně a srozumitelně, oznámil, že už pověšené rukavice z hřebíku sundavat nebude.

Vitalij Kličko v roce 2012 porazil Manuela Charra a naposledy obhájil titul

"S vrcholovým sportem končím. Box však navždy zůstane v mém srdci," pravil 115 kilogramů těžký bojovník. "Nemám čas trénovat. Bohužel nyní zanedbávám i rodinu. Když se pozdě večer vracím domů, děti spí. Jako i brzy ráno, když odcházím..."

Dvaačtyřicetiletý Vitalij Kličko, starší bratr úřadujícího šampiona organizací WBA, IBF a WBO Vladimira Klička, se na přelomu roku stal jedním z hlavních osobností ukrajinských protivládních protestů.

Kdo získá titul?

O titul WBC se 10. května utkají Kanaďan Berman Stivern a Američan Chris Arreola - muž, kterého v minulosti Vitalij Kličko porazil a svou jasnou dominancí v ringu dohnal k slzám.

Vitalij Kličko (vravo) a zklamaný Chris Arreola.

Podílel se na svržení vlády a prezidenta Viktora Janukovyče. Právě na jeho křeslo by se Kličko brzy rád usadil. Záměr kandidovat na post hlavy státu zopakoval při příležitosti ukončení sportovní kariéry. Předčasné volby se konají na konci května a bývalý mistr světa v těžké váze je jedním z favoritů.

Mnoho boxerů si po Kličkově rozhodnutí skončit oddychlo. Titul je konečně volný. Navíc se o něj nemusejí prát s dvoumetrovým obrem, který padl naposledy před jedenácti lety v památné bitvě s legendárním Lennoxem Lewisem.

Tehdy ho o mistrovský pás připravilo roztržené obočí nad levým okem. Kvůli zranění ramene se vzdal proti Chrisu Byrdovi o tři roky dříve, byť na body jasně vedl.

Kličkova bilance čítá vedle zmiňovaných dvou porážek 45 vítězství (41 stylem k.o.). Legendární osobnost bojových sportů mohli diváci v ringu vidět naposledy na podzim roku 2012, kdy na Olympijském stadionu v Moskvě v pěti kolech smetl Manuela Charra.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!