Pondělí 8. srpna 2022, svátek má Soběslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Klouček vzpomíná na Šimůnka: O nehodě jsme neprohodili ani slovo

Sport

  8:00
PRAHA - O jeho zdravotních problémech se už pár let vědělo. Nicméně jeho nejbližší, známí i fandové doufali, že se třeba ještě vše v dobré obrátí. Bohužel marně... Naděje všech, kteří ho znali a měli ho rádi, včera ráno vyhasla.

Radomír Šimůnek starší. foto: ČTK

Srdce bývalého geniálního cyklisty Radomíra Šimůnka dotlouklo. Ve věku pouhých 48 let. Podle serveru sport.cz lékař uvedl jako možnou příčinu úmrtí cirhózu jater. Za svoji úchvatnou kariéru dokázal na cyklokrosových tratích získal tituly mistra světa v juniorech, amatérech i profesionálech.

OSUDOVÁ NEHODA

- Nehoda: V listopadu 1992 cestoval Šimůnek se svým BMW na závody do Nizozemska. Na silnici mezi Žebrákem a Cerhovicemi nezvládl řízení a v protisměru narazil do automobilu, v němž tři z pěti lidí střet nepřežili. Mezi těžce zraněnými byla i Šimůnkova manželka.

- Soud: Šimůnek byl odsouzen k 14 měsícům vězení v nejmírnějším oddělení s dohledem. V médiích se spekulovalo, jak výši trestu ovlivnila skutečnost, že Šimůnek byl úspěšný sportovec. O "slušném člověku, který navíc dobře reprezentoval náš stát v cizině", mluvil i soudce při vynesení rozsudku. Před nástupem do vězení žádal Šimůnek prezidenta Havla o milost, ten ji odmítl udělit.

- Vězení: K výkonu trestu Šimůnek nastoupil po odkladu 1. února 1994, již po čtyřech měsících však věznici opustil. Prezident Havel mu jednu ze svých nejzpochybňovanějších milostí napodruhé udělil a zdůvodnil to tím, že se Šimůnek setkal s rodinami poškozených a složil v jejich prospěch finanční částku, celkově šlo o 100 tisíc korun. Pozůstalí hodnotili prezidentovo rozhodnutí jako "nepříjemné překvapení". Připomínal se i případ hokejového reprezentanta Jana Suchého, který si v sedmdesátých letech za stejné provinění odpykal celý trest.

- Po návratu na svobodu: K událostem, které souvisely s tragickou autonehodou, se Šimůnek vyjadřoval jen vzácně. "Člověk s tím musí žít a nejde se s tím nějak vyrovnat nebo srovnat. Prostě je to věc, která se stala a nedá se vrátit," tvrdil před 11 lety v rozhovoru pro Frekvenci 1.

O Šimůnkovi se dodnes mluví jako o neskutečném talentu, zřejmě vůbec největším, jaký kdy česká cyklistika v historii měla. Předseda cyklokrosové komise svazu Čestmír Kalaš tvrdí, že talent mu sudičky nadělily snad od přírody. "Jenže k tomu nesmírně poctivě trénoval," připomínal jeho hvězdné časy v 80. a 90. letech.

Ke kolu ho přivedl jeho strýc Miloš Fišera, rovněž světový šampion v cyklokrosu. Malého Radka kdysi dávno posadil na řídítka a jezdil s ním po lese, aby si zvykal na rytmus cyklokrosařského kola.

Se strýcem Fišerou ovládli svět
Šimůnek s Fišerou prožívali nejhojnější léta na cyklokrosařských tratích zejména v letech 1981–84, kdy se podělili o všechna zlata na amatérských světových šampionátech. Největšího úspěchu se ale dočkal v roce 1991, kdy se ve španělském Getxu dočkal profesionálního titulu mistra světa, což mu vyneslo i korunu nejlepšího sportovce tehdejšího Československa.

Šimůnek vždy dokázal těžit především ze své takřka dokonalé techniky, jeho elegantní, chytrý a úsporný způsob jízdy se stal prakticky nenapodobitelným. "Možná že kdyby se přinutil trénovat skutečně na sto procent, posbíral by titulů zřejmě ještě více," myslí si Petr Klouček. Muž, jenž posledních třináct let trénoval českou cyklokrosařskou reprezentaci, rovněž bývalý skvělý cyklokrosař, který po boku Šimůnka patřil také řadu let ke světové extratřídě.

Milost od Havla
Jeho kariéru přerušovaly i četné problémy. Nejprve zdravotní. Dlouhou dobu si léčil poraněnou kolenní čéšku, poté ho zastavily problémy se srdečním svalem. Snad nejtěžší chvíle prožíval v roce 1992, kdy nedaleko Cerhovic zavinil dopravní nehodu, při níž zemřeli tři lidé. Soud ho poté poslal na osmnáct měsíců do vězení.

Část trestu si odpykal ve Všehrdech u Chomutova, během čtyř měsíců, které ale za mřížemi strávil, mohl trénovat. Zbytek trestu mu prominul tehdejší prezident Václav Havel, který vyhověl druhé Šimůnkově žádosti o milost. Návrat k závodění ale už příliš oslnivý nebyl a stupně vítězů se mu od té doby na světových přehlídkách začaly vyhýbat.

S aktivní kariérou se rozloučil před osmi roky a začal se věnovat tréninku svého syna Radka, který se časem prodral mezi nejlepší cyklokrosaře světa. Srdce chlapa, který uměl i náležitě vychutnávat život, tedy dotlouklo včera časně ráno. Jeho tělo našla manželka Jana, s níž měl Šimůnek syny Radomíra a Dannyho.

PETR KLOUČEK: Radek měl talent od boha

Bývalý Šimůnkův parťák z reprezentace a později jeho trenér v národním týmu Petr Klouček připustil, že o vážných zdravotních problémech svého kamaráda delší čas věděl.

V čem vlastně tkvělo kouzlo Radomíra Šimůnka?
Měl jednoznačně talent od Boha. Trochu špatně se to teď říká, ale jsem přesvědčený o tom, že kdyby tréninku dával o trochu víc a zapracoval hlavně na kondici, mohl to dotáhnout ještě mnohem dál. V technice byl naprosto skvělý, taktiku se vůbec nepotřeboval učit, tyhle věci měl prostě daný.

Na jaké chvíle, které jste po Šimůnkově boku strávil, nejraději vzpomínáte?
Myslím, že v republice není moc lidí, kteří by s Radkem zažili víc než já. Vždyť jsem ho znal od jeho prvních cyklistických krůčků. Radek byl navíc synovcem Miloše Fišery, takže jsme o něm často mluvili. Už v dorostu byl hodně dobrej, prakticky nepřehlédnutelnej.

Radomír Šimůnek starší.Stejně jako mezi dospělými...
Samozřejmě. Často jsme na soustředěních a závodech spali spolu na pokoji. Zažil jsem ho i jako nejstaršího člena nároďáku, který jsem trénoval, Radek byl jakýmsi nepsaným kapitánem. Na mistrovství světa v Birminghamu vroce 1983 jsme spolu dokonce stáli na stupních vítězů. Radek tehdy vyhrál a já dojel třetí. Když jsme se vraceli domů, tak jsme medaile náležitě oslavili. Hlavně na lodi, kterou jsme se taky plavili...

Lékař prý jako možnou příčinu smrti uvedl cirhózu jater. Vy jste předpokládám asi věděl o jeho vážných zdravotních problémech...
Vědělo to hodně lidí a přiznám se, že špatného konce jsme se trochu obávali.

Bezpochyby si vzpomenete i na jeho autonehodu z roku 1992, po níž byl odsouzen k nepodmíněnému trestu. Jak moc tahle událost ovlivnila jeho další kariéru?
Určitě v něm tahle věc zůstala celý život. I když na druhou stranu se mi zdálo, že se ze všechno relativně brzy oklepal. Takže jeho další kariéru myslím tahle autonehoda až tolik neovlivnila. Sice jsme se s Radkem hodně kamarádili, probírali jsme spolu prakticky všechno, ale je zajímavé, že o téhle autonehodě jsme nikdy neprohodili jediné slovo. Nechtěl jsem mu připomínat věc, která se už bohužel stejně nedala změnit.

Vídali jste se i poté, co svoji kariéru zakončil?
Jistě. Začal se starat o syna Radka, takže jezdil na všechna mistrovství světa i Světové poháry. Někdy se až mohlo zdát, že se stal snad jakýmsi členem našeho realizačního týmu.

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Mohlo by vás zajímat