1. prosince 2014 9:00 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Kniha Vítězové a poražení mapuje slavné příběhy českých sportovců

Kniha Vítězové a poražení. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kniha Vítězové a poražení. | foto: Lidovky.cz

PRAHA V knize tohoto názvu, kterou vydává nakladatelství XYZ, přibližuje její autor Pavel Kovář (spolupracovník LN) méně známé okolnosti životních příběhů prvních šiřitelů české sportovní slávy (mj. Tyrše, Gutha-Jarkovského), prvních našich olympijských vítězů či světových rekordmanů (Šupčíka, Doudy).

Připomíná i osud „hocha, co se trápil s pokličkou“, až vynalezl diskařskou otočku (Jandy-Suka), nebo „šampiona z údolí račího potoka“, jenž k Hitlerově nelibosti triumfoval na berlínské olympiádě (Hudec).

Vzdává hold osobnostem, které mohly být zbaveny nánosů „dobově nutné“ přetvářky minulého režimu až po svém skonu (Jandera, rozhlasový reportér Laufer). Vzpomíná i na ty, jejichž sportovní kariera byla krátká („neznámý“ libeňský fotbalista Valášek, střelec historicky prvního gólu české reprezentace v roce 1906), nebo bizarní (atletka Koubková, po operaci ragbista Koubek) – jinak řečeno: šlo o dva životy v jednom těle.

A konečně lze zmínit příběh lyžaře, jenž zachraňoval Hanče, jinak „všesportovce“, šerifa trampské osady, obchodníka vězněného minulým režimem a patrně i prvního „socialistického“ bezdomovce (Emericha Ratha).

spo

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.