12. listopadu 2014 15:03 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Bryant překonal v NBA zvláštní rekord: neproměnil 13 421 střel

Basketbalista Kobe Bryant . | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Basketbalista Kobe Bryant . | foto: ČTK/AP

LOS ANGELES/PRAHA Kobe Bryant, hrající legenda basketbalu, má na kontě nový rekord. Nebo se takové slovo vlastně nehodí? Při zápasu s Memphisem minul svou střelu s číslem 13 418, což z něj činí muže s největším počtem neproměněných pokusů v historii NBA.

Kobe Bryant má nyní hodně problémů s tím, jak hraje jeho tým, Los Angeles Lakers znovu prohráli. Když se po duelu s Memphisem dozvěděl, že v jeho kariéře přišel další milník, jen řekl: „Vážně? Tyhle věci já vůbec nesleduju.“

Zajímavé však je už to, koho Bryant na prvním místě překonal. Mužem, jenž dosud držel rekord v počtu neproměněných střel (13 417), byl John Havlicek z Bostonu Celtics - jeden z nejslavnějších basketbalistů dějin a také hráč s českými kořeny. To ukazuje, že jakkoli jsou nepřesné pokusy samy o sobě negativní záležitostí, zároveň v sobě má pozice na čele žebříčku i punc výjimečnosti.

Důvod? Musíte hrát hodně dlouho a být střelecky hodně aktivní - jak okamžitě vypočítali nadšenci do statistik, pouze 87 hráčů v dějinách NBA vystřelilo na koš víckrát, než kolikrát Kobe Bryant minul. „Tento rekord můžete považovat za sporný, ale odráží hráčovu velikost,“ píše list USA Today.

5. Kobe Bryant - americký basketbalista, Los Angeles Lakers. Celkový příjem za...
Hvězda Los Angeles Lakers Kobe Bryant.
Kobe Bryant v dresu Lakers
Basketbalista Oklahomy City Thunder Thabo Sefolosha (vlevo) a Kobe Bryant z Los Angeles Lakers

Bryant už brzy může přepisovat statistiky, o jejichž hodnotě není sporu. Třeba se posunout na třetí místo v počtu bodů (vida, jak souvisejí s neproměněnými pokusy). Na Michaela Jordana mu jich schází už jen 405.

„Podívejte, hraju v NBA už 19 let a jsem shooting guard. Slyšíte to slovo? Shooting?“ zdůrazňoval Bryant, že střelba se od něj očekává. „Pamatuju si, jak jsem se jako kluk koukal na finále NBA a Michael Jordan v něm měl 49 střel. Musíte vidět věci v perspektivě. A nesmíte si dělat hlavu ze svých selhání.“

Bryantovi někteří skutečně vyčítají, že střílí až příliš. Ale jak vysvětluje jeho současný kouč z Lakers Byron Scott, má to i svůj protiklad: „Když pak přijde zápas, v němž to neplatí, najednou se každý ptá - proč Kobe nestřílel víc? Nikdy s ním všichni nebudou spokojení. Je to pro mě nešťastné, protože Kobe patří k těm absolutně nejlepším sportovcům naší éry.“

A nyní je i mužem, který ke svým pozitivním rekordům přidal jeden rozporuplný.

Miroslav Němý

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.