1. července 2015 16:22 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Kodeš dostane od státu 530 tisíc. Stěžoval si, že se jeho rozvod vlekl 20 let

Bývalý tenista Jan Kodeš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý tenista Jan Kodeš. | foto:  David Neff, MAFRA

PRAHA Bývalý wimbledonský vítěz Jan Kodeš dostane od státu 530.000 korun za nepřiměřeně dlouhé soudní vypořádání majetku po rozvodu. V odvolacím řízení o tom rozhodl pražský městský soud, jehož verdikt je pravomocný. Kodeš v žalobě poukazoval na to, že se původní řízení vleklo téměř 20 let a že jeho nemovitý majetek za tu dobu prudce změnil hodnotu, což se nakonec projevilo i ve výši podílu, který musel vyplatit exmanželce. I s touto částkou Kodeš celkem vysoudil zhruba 890.000 korun.

Řízení o vypořádání bezpodílového spoluvlastnictví manželů Kodešových začalo v prosinci 1988 a skočilo až v červenci 2008 verdiktem Nejvyššího soudu. 

Vítěz Wimbledonu se kvůli průtahům od té doby domáhal na státu náhrady škody a nemajetkové újmy. Loni se ho také zastal Ústavní soud s tím, že při vyčíslení náhrady nemajetkové újmy je v obdobných případech nutné přihlížet nejen ke kritériím, která vyjmenovává zákon, ale i k dalším relevantním okolnostem. 

V tomto případě je takovou okolností mimořádná doba - konkrétně 90. léta minulého století, kdy trh s nemovitostmi procházel po pádu totality bouřlivými změnami.

Tenista v žalobě požadoval celkem 8,4 milionu korun. Většina těchto peněz se týkala údajné majetkové škody a soud ji definitivně zamítl. 

Kodešovi přiznal pouze peníze za nemajetkovou újmu, jejichž obnos navýšil. Jinak odvolací soud považoval původní rozhodnutí podřízeného soudu za správné.

ČTK