Čtvrtek 4. června 2020svátek má Dalibor 9 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Koho chytáme s dopingem? Hlavně hlupáky, reálné podvodníky ne, tuší exšéf WADA

Samuel Schmid, hlavní vyšetřovatel ruského dopingu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Samuel Schmid, hlavní vyšetřovatel ruského dopingu. | foto: ČTK/AP

Londýn / Praha Bývalý šéf Světové antidopingové organizace WADA David Howman, který je nyní předsedou Komise pro bezúhonnost atletiky (AIU), kritizoval současný stav boje proti dopingu. Testovací metody podle něj zamrzly v 70. letech minulého století. To podle jeho názoru vede k tomu, že při užívání nedovolených podpůrných prostředků bývají přistiženi spíše hlupáci než skuteční podvodníci.

Novozélanďan volil poměrně ostrá slova na konferenci pořádané Partnerstvím pro čistou soutěž. „Všichni víme, že se analýza moči moc neposunula. Pořád jsme v pozici, kdy máme každý rok podobné počty pozitivních nálezů. Hodně z nich je z kategorie, kterou nazývám „natvrdlí dopující“ - lidé neúmyslně dopující nebo ti, kteří jsou zatraceně hloupí,“ řekl Howman, který organizaci WADA opustil v roce 2016.

Když v ní působil, vyčítal expertům, že se nezvažují modernější technologie. „Věda a medicína všude pokročila, ale nepokročila v dopingu, pořád analyzujeme moč. A ještě ne moc dobře. Obávám se, že to děláme, protože je to cesta sbírat čísla. Ale není to cesta k chytání podvodníků. Je to chytání těch hloupých, protože jsou prostě hloupí. Ale není to chytání skutečných podvodníků,“ zdůraznil.

Rakouští policisté čekají v cíli závodu v běžeckém lyžování.
Ruský ministr sportu Pavel Kolobkov.

WADA testuje novou metodu, při které by k testování stačilo několik kapek krve. Ověřuje ji Americká antidopingová agentura USADA. Její zástupce Matthew Fedoruk ale na této konferenci uvedl, že navzdory zkoušení různých inovativních metod zůstávají vzorky moči „zlatým standardem“. Podle Howmana je ale příliš snadné je zmanipulovat a příliš nákladné je sbírat a zpracovávat.

Dopingové testy se na olympijských hrách provádějí od roku 1968. Světová antidopingová agentura WADA byla založena v roce 1999.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Hledáme 80 testerek: Vyzkoušejte s námi tapiokový puding od Dr. Oetker
Hledáme 80 testerek: Vyzkoušejte s námi tapiokový puding od Dr. Oetker

Vyzkoušejte s námi lahodný, bezlepkový tapiokových puding Dr. Oetker. Stačí se zaregistrovat jako testerka a do komentářů odpovědět na otázku.