Středa 30. listopadu 2022, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rituály i dělový servis. Kolocová se Slukovou prožívají životní sezonu

Sport

  10:48
PRAHA - Kristýně Kolocové bylo tehdy 10 let a ležela doma s chřipkou, když poprvé uslyšela o Markétě Slukové. „Máme ve třídě novou holku, nosí na tělák zvláštní dres. Je divná,“ řekla jí tehdy spolužačka.

Markéta Sluková (vpravo) a Kristýna Kolocová foto: ČTK

S touto dívkou si ve 4. třídě základní školy Kolocová sedla do stejné lavice. „Naštěstí se ukázalo, že Maki není divná. Dělala gymnastiku, proto měla takový dres,“ řekla Kolocová. Od té doby se od sebe nehnuly.

A ještě že tak! Dnes jsou z nich hvězdy světového plážového volejbalu. Desátá společná sezona je zároveň jejich průlomová.

Začalo to koncem května v Praze, kde poprvé vyhrály turnaj kategorie Open. Nabuzené úspěchem přidaly ještě cennější triumfy: v Berlíně ovládly prestižní grandslamový podnik, v Gstaadu získaly bronz, naposledy o víkendu v Haagu byly čtvrté. „Jsme nadšené, je to velké zadostiučinění. Dokázaly jsme si, že na to máme,“ napsaly v e-mailu.

Před dvěma roky si jich všimla širší veřejnost, když dobyly páté místo na olympiádě v Londýně. Pihatá zrzka Kolocová a vytáhlá blondýnka Sluková zpopularizovaly svůj sport, získaly nové marketingové smlouvy a toužily se po sérii pátých míst posunout ještě výše.

Nešlo to hned. Loni se sice probojovaly do semifinále v Berlíně, jenže pak dostala Sluková lymskou boreliózu a slibně rozjetá sezona se zadrhla.

Až letos přišel průlom.

K+S konečně zúročily zkušenosti, které během let nasbíraly. Nesloží se ve chvílích, kdy se zápas nevyvíjí dobře. Pomáhá jim spolupráce s psychologem. Začaly s jógou, učí se meditovat.

A stále si nemohou vynachválit rakouského trenéra Simona Nausche, který je zároveň snoubencem Slukové. Díky němu kloubí českou zarputilost s americkou vítěznou mentalitou, kterou Nausch během let na cestách nasbíral. Dokáže je povzbudit po porážkách. „A předává nám zkušenosti, jak se může člověk chovat, vystupovat, jednat... Je to úžasné, rosteme nejen jako hráčky, ale i jako lidi,“ pochvalují si.

Neshody střídá radost z úspěchu

Pár těží z dělového servisu Slukové, obě zlepšily také příjem, nahrávku... A věrně se drží rituálů. „Když jsme na cestách, Kristýna vždycky nastavuje budík. Už deset let!“ řekla Sluková v nedávném rozhovoru s fanoušky.

„A při zápasech pokaždé sedíme na lavičce stejně. Já jsem vždycky blíž ke stolku. Na to si potrpím,“ prozradila Kolocová.

Přiznají, že se občas neshodnou. Že si od sebe potřebují někdy odpočinout. Zároveň si ale i po tolika letech sousedky z lavice pořád bezvadně rozumějí. I díky tomu na plážích září.

Autor:

Mohlo by vás zajímat