Pátek 25. září 2020svátek má Zlata 16 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Rituály i dělový servis. Kolocová se Slukovou prožívají životní sezonu

Markéta Sluková (vpravo) a Kristýna Kolocová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Markéta Sluková (vpravo) a Kristýna Kolocová | foto: ČTK

PRAHA Kristýně Kolocové bylo tehdy 10 let a ležela doma s chřipkou, když poprvé uslyšela o Markétě Slukové. „Máme ve třídě novou holku, nosí na tělák zvláštní dres. Je divná,“ řekla jí tehdy spolužačka.

S touto dívkou si ve 4. třídě základní školy Kolocová sedla do stejné lavice. „Naštěstí se ukázalo, že Maki není divná. Dělala gymnastiku, proto měla takový dres,“ řekla Kolocová. Od té doby se od sebe nehnuly.

A ještě že tak! Dnes jsou z nich hvězdy světového plážového volejbalu. Desátá společná sezona je zároveň jejich průlomová.

Začalo to koncem května v Praze, kde poprvé vyhrály turnaj kategorie Open. Nabuzené úspěchem přidaly ještě cennější triumfy: v Berlíně ovládly prestižní grandslamový podnik, v Gstaadu získaly bronz, naposledy o víkendu v Haagu byly čtvrté. „Jsme nadšené, je to velké zadostiučinění. Dokázaly jsme si, že na to máme,“ napsaly v e-mailu.

Před dvěma roky si jich všimla širší veřejnost, když dobyly páté místo na olympiádě v Londýně. Pihatá zrzka Kolocová a vytáhlá blondýnka Sluková zpopularizovaly svůj sport, získaly nové marketingové smlouvy a toužily se po sérii pátých míst posunout ještě výše.

Nešlo to hned. Loni se sice probojovaly do semifinále v Berlíně, jenže pak dostala Sluková lymskou boreliózu a slibně rozjetá sezona se zadrhla.

Až letos přišel průlom.

K+S konečně zúročily zkušenosti, které během let nasbíraly. Nesloží se ve chvílích, kdy se zápas nevyvíjí dobře. Pomáhá jim spolupráce s psychologem. Začaly s jógou, učí se meditovat.

A stále si nemohou vynachválit rakouského trenéra Simona Nausche, který je zároveň snoubencem Slukové. Díky němu kloubí českou zarputilost s americkou vítěznou mentalitou, kterou Nausch během let na cestách nasbíral. Dokáže je povzbudit po porážkách. „A předává nám zkušenosti, jak se může člověk chovat, vystupovat, jednat... Je to úžasné, rosteme nejen jako hráčky, ale i jako lidi,“ pochvalují si.

Neshody střídá radost z úspěchu

Pár těží z dělového servisu Slukové, obě zlepšily také příjem, nahrávku... A věrně se drží rituálů. „Když jsme na cestách, Kristýna vždycky nastavuje budík. Už deset let!“ řekla Sluková v nedávném rozhovoru s fanoušky.

„A při zápasech pokaždé sedíme na lavičce stejně. Já jsem vždycky blíž ke stolku. Na to si potrpím,“ prozradila Kolocová.

Přiznají, že se občas neshodnou. Že si od sebe potřebují někdy odpočinout. Zároveň si ale i po tolika letech sousedky z lavice pořád bezvadně rozumějí. I díky tomu na plážích září.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Charitativní akce: Praním prádla svých ratolestí pomůžete maminkám v azylových domech
Charitativní akce: Praním prádla svých ratolestí pomůžete maminkám v azylových domech

Do 30. 9. 2020 z každého zakoupeného produktu Lovela Baby půjdou 3 Kč na pomoc azylových domů Armády spásy.