Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kolomý po Dakaru: Páté místo? Toho úspěchu si moc vážím

Sport

  8:00
SANTIAGO - Pilot kamionu Tatra Martin Kolomý se ještě tři etapy před koncem Rallye Dakar držel na medailových pozicích, ale nakonec skončil pátý. I tak byl nejlepší Čech na legendární vytrvalostní soutěži s výsledkem spokojený.

Martin Kolomý. foto: www.czechdakar.cz

"Konkurence a nasazení byly neuvěřitelné. I proto si moc vážím našeho úspěchu. Nejen mého pátého místa, ale výkonu všech kolegů a kamarádů z Bonver Dakar Projectu," uvedl Kolomý v oficiální tiskové zprávě.

Dlouho se přitom držel na druhém a potom i na třetím místě průběžného pořadí. Neodolal ale ataku Rusa Andreje Karginova, poté jej předstihl i loňský vítěz Gerard De Rooy z Nizozemska.

"Ano, myslel jsem si na stupně vítězů, ale nepodařilo se a nic se neděje. Zbrzdily mě problémy s elektronikou motoru a také urvaná řadící páka, ale tak už to v Dakaru chodí," podotkl Kolomý, který pátým místem vylepšil své loňské maximum. V minulém ročníku byl sedmý.

Fotogalerie

Motocyklista Ruben Faria na cestě do La Serena v Chile.

Opět se ale stal nejlepším Čechem. "Je to dálkové dobrodružství a konkrétně letos byla konkurence, nasazení a tempo tak obrovské, že každá minuta ztráty rozhodovala. Takže nenaříkám, naopak, jsem šťastný," uvedl Kolomý, který ocenil, že jej jistili další čeští piloti kamionů. Byl totiž jedničkou takzvaného Bonver Dakar Projektu, který sdružoval až na Aleše Lopraise všechny Čechy na startu rallye.

"Ve druhé půlce Dakaru, kdy jsem jel vepředu a ostatní kluci za mnou, jsem cítil jejich velkou podporu. Věděl jsem, že když cokoli budu potřebovat, pomůžou mi. Považuju se za vyrovnaného člověka, ale tato podpora mi dodávala ještě více klidu a síly," přiznal.

Nakonec musel v samotném závěru odrážet útok Lopraise, který nakonec skončil šestý. "Fanoušci se mě ptali, jestli jsem by nervózní v poslední etapě, kdy byl za mnou nedaleko Aleš Loprais. Nepřipouštěl jsem si to, ale zároveň dobře věděl, že stačí jediný defekt a jsme šestí. My jsme ten defekt nakonec skutečně dostali, ale dojeli jsme včas a stali se podruhé nejlepší českou posádkou Dakaru," radoval se Kolomý.

Autoři: ,

Jak správně ochránit děti před úžehem? Omezte nosítka i šátky
Jak správně ochránit děti před úžehem? Omezte nosítka i šátky

Úžeh je přehřátí organismu, ke kterému dochází při nadměrnému vystavení těla přímému slunečnímu záření. Nejčastěji se projevuje malátností, bolestí...