Čtvrtek 8. prosince 2022, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

KOMENTÁŘ: Bezcenná olympijská medaile z hokeje? Má stejný lesk jako u hokejistů z NHL

Sport

  17:15
Výhra českých hokejistů ve čtvrtfinále olympijského turnaje na Američany znamenala pro fanoušky, realizační tým i samotné hokejisty velkou radost. Vždyť Češi se do bojů o medaile probojovali na hrách po 12 letech. Radost však u některých expertů či novinářů vystřídalo zpochybňování, zda bude mít medaile z turnaje bez hráčů z NHL vůbec nějaký lesk.

Petr Koukal slaví vítězný gól proti USA. foto: ČTK

Tady nemáte co dělat. Češi zabránili ruským televizím natáčet trénink hokejistů

Jedna věc je jasná. Olympijských her v Pchjongčchangu se poprvé od Lillehammeru 1994 neúčastní hokejisté z NHL, a tím i nejlepší hráči světa.

Druhou věcí však je, že zmínění experti devalvují turnaj v Koreji, a s tím i jeho medailisty.

Ale proč vlastně?

Copak hráči z evropských či nižších zámořských soutěží nemuseli k cestě za medailí projít stejně těžkou cestou jako jejich předchůdci před čtyřmi lety.

A především, hodnota medaile je vždycky relativní a zpochybňovat bychom mohli každou z nich.

XXIII. zimní olympijské hry, hokej, muži, čtvrtfinále, ČR - USA. Čeští...
XXIII. zimní olympijské hry, hokej, muži, čtvrtfinále, ČR - USA. Ondřej Němec v...

To bychom mohli třeba říct, že kdyby v kanadském dresu nechyběl na hrách v Naganu Mario Lemieux, který tehdy laboroval se zraněním a o čtyři roky přivedl Kanaďany ke zlatu v Salt Lake City, mohly místo Čechů tehdy slavit právě Javorové listy.

A nebo Rusové, kdyby český kat ze Salt Lake City, gólman Nikolaj Chabibulin, neodmítl kvůli sporům s ruským vedením svou vlast v Naganu reprezentovat.

Stejně tak by mohli Češi přivézt zlato z Turína v roce 2006, kdyby se hned v prvním zápase na turnaji nezranil Dominik Hašek.

Ale to jsou všechno jenom kdyby.

Když Češi získají v Pchjongčchangu, bude mít stejnou cenu jako jakákoliv jiná olympijská medaile. A když to dotáhnou až k prvenství, bude mít stejnou cenu jako to z Nagana.

Mohlo by vás zajímat