Středa 20. října 2021, svátek má Vendelín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

KOMENTÁŘ: Bezcenná olympijská medaile z hokeje? Má stejný lesk jako u hokejistů z NHL

Sport

  17:15
Výhra českých hokejistů ve čtvrtfinále olympijského turnaje na Američany znamenala pro fanoušky, realizační tým i samotné hokejisty velkou radost. Vždyť Češi se do bojů o medaile probojovali na hrách po 12 letech. Radost však u některých expertů či novinářů vystřídalo zpochybňování, zda bude mít medaile z turnaje bez hráčů z NHL vůbec nějaký lesk.

Petr Koukal slaví vítězný gól proti USA. foto: ČTK

Jedna věc je jasná. Olympijských her v Pchjongčchangu se poprvé od Lillehammeru 1994 neúčastní hokejisté z NHL, a tím i nejlepší hráči světa.

Druhou věcí však je, že zmínění experti devalvují turnaj v Koreji, a s tím i jeho medailisty.

Ale proč vlastně?

Copak hráči z evropských či nižších zámořských soutěží nemuseli k cestě za medailí projít stejně těžkou cestou jako jejich předchůdci před čtyřmi lety.

A především, hodnota medaile je vždycky relativní a zpochybňovat bychom mohli každou z nich.

XXIII. zimní olympijské hry, hokej, muži, čtvrtfinále, ČR - USA. Čeští...
XXIII. zimní olympijské hry, hokej, muži, čtvrtfinále, ČR - USA. Ondřej Němec v...

To bychom mohli třeba říct, že kdyby v kanadském dresu nechyběl na hrách v Naganu Mario Lemieux, který tehdy laboroval se zraněním a o čtyři roky přivedl Kanaďany ke zlatu v Salt Lake City, mohly místo Čechů tehdy slavit právě Javorové listy.

A nebo Rusové, kdyby český kat ze Salt Lake City, gólman Nikolaj Chabibulin, neodmítl kvůli sporům s ruským vedením svou vlast v Naganu reprezentovat.

Stejně tak by mohli Češi přivézt zlato z Turína v roce 2006, kdyby se hned v prvním zápase na turnaji nezranil Dominik Hašek.

Ale to jsou všechno jenom kdyby.

Když Češi získají v Pchjongčchangu, bude mít stejnou cenu jako jakákoliv jiná olympijská medaile. A když to dotáhnou až k prvenství, bude mít stejnou cenu jako to z Nagana.

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Mohlo by vás zajímat