Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Koně už se vrátili do Velké Chuchle. Ale zatím jen ti školní

Sport

  17:18
PRAHA - Jezero, jež se před desítkou dní rozlilo po dostihovém závodišti ve Velké Chuchli, už lidi od koní netrápí. Zůstaly po něm jen rozsáhlé kaluže uprostřed závodiště a cílové rovinky. "Teď už budeme jen čekat, až dráha vyschne. Proto si všichni přejeme teplé počasí, hodně sluníčka a co nejméně deště," říká Jiří Zlámaný, mluvčí závodiště. Počátkem minulého týdne byla situace dramatická, na dráze vykukovala z vody jen špička podkovy u cíle.

Dostihové závodiště v Chuchli foto: Jan Zatorsky - MAFRA

"Ale velký nervák to nebyl - hlavně proto, že trenéři už měli zkušenosti z roku 2002. Už několik dní máme jasno v tom, že tehdejší povodeň byla mnohem ničivější. Teď se dá říci, že jak voda rychle přišla, a hladina jezera dosahovala až třímetrové výšky, tak i odešla. Voda se tentokrát nepřelila přes Strakonickou ulici, takže to takový masakr nebyl. Tehdy byla hladina ještě o dva metry výš," porovnal Zlámaný s povodní před jedenácti lety.

Ještě v neděli 2. června a v noci na pondělí trenéři odvezli před stoupající vodou z Vltavy a Berounky 120 dostihových koní z chuchelských stájí na závodiště v Lysé nad Labem (největší část), další jsou v Mostu a na jiných místech Středočeského kraje, kde mají možnost tréninku.

Přesto lze už nyní zaslechnout v areálu závodiště zaslechnout koňské ržání. "To jsou ale školní koně, kteří slouží k výuce a nepotřebují trénovat," vysvětluje Soňa Froňková, ředitelka chuchelské Střední školy dostihového sportu a jezdectví. "Je jich jedenáct, vrátili se koncem minulého týdne a už za několik dní je budeme potřebovat při závěrečných praktických zkouškách," přiblížila.

Zatopené závodiště v Chuchli.
Zatopené závodiště v Chuchli.

Dostihové závodiště v Chuchli během povodní

Návrat školních koní umožnila skutečnost, že stáje na vyvýšeném severním okraji areálu, tedy směrem ku Praze, voda tolik nezaplavila. "Bylo jí tam pár decimetrů, takže brzy opadla a brigádníci brzy uvedli stáje do pořádku," popsala Froňková s tím, že brigádníky byli dobrovolníci z řad žáků a rodičů, činili se i vojáci a hasiči.

"Horší to máme s budovou školy, kde voda vystoupala až do výše dva a půl metru. Teď už je jen ve sklepě, tělocvičně a trochu i v kotelně. Právě kotelnu zatím nemůžeme opravovat. Potřebujeme i spolupráci Pražské energetiky, ta si ale dává na čas," postěžovala si ředitelka. "Výuka ale pokračuje v základní škole Charlotty Masarykové ve Velké Chuchli, její vedení nám vyšlo vstříc. S noclehem je to taky zatím špatné, v našem Domově mládeže to možné není, ale žáci provizorně přespávají v tělocvičně stejné školy," dodala.

Záplavy narušily dostihovou sezonu

Kvůli záplavám byly ve Velké Chuchli zrušeny dostihy. Odpadla Velká červnová cena, která se měla běžet právě v neděli 2. června, stejně jako Červnový pohár (9. června). "A to bez náhrady. Nicméně České derby se poběží ve svém termínu, tedy 23. června, ale v Mostě. Kapacita tamní dráhy je šestnáct koní, tedy jako tady v Chuchli, také v Mostě to bude osm dostihů," uvedl Zlámaný.

Po povodních v srpnu roku 2002 byl dostihový provoz na chuchelském závodišti obnoven až na jaře následujícího roku. "Věříme, že v polovině prázdnin se sem budou moci vrátit koně a 25. srpna budeme moci zahájit druhou část sezony, jsem optimista," řekl mluvčí závodiště.

Příjezdovou silnici k areálu hlídají policisté, automobily sem až na výjimky nesmí. Není to však kvůli závodišti. "Některé části Chuchle jsou ještě zatopené a před jedenácti lety jsme tady zaznamenali několik pokusů o rabování," vysvětlil policista.

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce
Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce

Zná to asi každý, Vánoce se kvapem blíží a vy možná nevíte, jaký dárek pro své milované pořídit. Inspirujte se tipy z redakce a využijte slev při...

Mohlo by vás zajímat